H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
desper !!!

desper !!!


Ηλικία : 68
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 239

Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο   Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Icon_minitimeΠεμ 18 Οκτ - 12:18:35

Το να είσαι πολυμαθής δε σημαίνει ότι είσαι σοφός

Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο

και να σκεφτόμαστε περισσότερο πάνω σε αυτά που διαβάσαμε,

γιατί αν δεν υπάρχει σκέψη, δεν υπάρχει αφομοίωση,

έτσι ο νους δεν αναπτύσσεται,

αντίθετα είναι πιθανό να υποφέρει από παραφούσκωμα
και να αδυνατίσει.

τστστσ τστστσ τστστσ

Αρέσει στον χρήστη Νεαρος318

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο   Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Icon_minitimeΠεμ 18 Οκτ - 13:09:12

Η δήλωση αυτή έρχεται πάνω στην ώρα,μιας και προσπαθώ να σου σκανάρω το βιβλίο που σου έλεγα και το σκάνερ τα χει παίξει και μου βγάζει την σελίδα μια κανονικά μια ανάποδα,με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω κάτι...θα περιμένω τον γκέλερ,τον ούρι,να ξανάρθει,να συγκεντρώσω την συλλογή μου με τα χαλασμένα αντικείμενα που έχω και να τους φωνάζω ''επισκεύασου''.
Ευτυχώς,που αποφασίζεις να σκεφτείς την πιθανότητα να μην διαβάζεις πολύ νανα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
desper !!!

desper !!!


Ηλικία : 68
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 239

Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο   Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Icon_minitimeΠεμ 18 Οκτ - 15:50:20

[quote="ladosifa"]

Δεν προλαβαίνω να σκεφτώ, γιατί όπως φαίνεται και στο προφίλ μου

[ αργόσχολος, μόνο διαβάζω ] και τα τελευταία δυό χρόνια, έχω ξεπεράσει κάθε

επιτρεπτό όριο

Παράθεση από το [ ΚΣΜΠ ] κακό στριμμένο μαύρο πλάσμα, που τρελαίνεται όταν
με βλέπει να διαβάζω.

Πάλι διαβάζεις; σήκω να παίξουμε κανά τάβλι, γιατί στο τέλος θα κουτιάνεις

Άρα τα αναγραφόμενα ισχύουν τους όλους άλλους
ΕΓΩ θα διαβάζω και δεν θα σκέφτομαι.

τστστσ τστστσ τστστσ

Αρέσει στον χρήστη Νεαρος318

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο   Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Icon_minitimeΠεμ 18 Οκτ - 17:14:34

desper, θα μου επιτρέψεις να σου κάνω μια ερώτηση προσωπική.

Ποιά είναι τα ωφέλη σου αν μόνο διαβάζεις χωρίς να προσφέρεις χρόνο και στο να αφομοιώνεις;
Πως καταφέρνεις να κατανοείς αυτα που διαβάζεις; Σε ερωτω γιατι στο πρώτο μύνημα σου , αναφέρεις οτι δεν πρέπει να παραλείπουμε τον χρόνο που μας χρειάζεται για να αφομοιώσουμε κάτι. Εγώ δεν γνωρίζω τον τρόπο του απλα εχω χρονο για να διαβαζω μονο, μου ειναι απαραιτητος και ο χρονος αφομοιωσης για να συνεχισω, αλλιως δεν εχω καταλαβει τιποτα. Με ενδιαφερει πολυ και θα ήθελα να μου εξηγήσεις.
Σε ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο   Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Icon_minitimeΠεμ 18 Οκτ - 17:45:26

Κάπου επίσης είπες οτι δεν πρέπει να ειμαστε απλοι παρατηρητες στα θεματα που αναρτουν αλλοι..
γιάυτο και πηρα το θαρρος Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο 4088188550
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο   Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Icon_minitimeΠεμ 18 Οκτ - 18:07:10

Desper,σε καταλαβαίνω που θέλεις να διαβάζεις για να μην σκέφτεσαι,μιας και είμαι ή υπήρξα κατα καιρούς συνένοχη,κυρίως σε περιόδους που το μυαλό ήθελε απεγνωσμένα ένα διάλειμμα.Κάποια στιγμή όμως και το διάλειμμα σταματά.
Ο τρόπος που αντιλαμβάνομαι την όποια γνώση που θα λάβω,είναι μέσα από την παρατήρηση των πάντων γύρω μου,και δεν εννοώ ανθρώπους μόνο,αλλά τα πάντα.
Η παρατήρηση δεν είναι στεγνή και στείρα,μιας και μπαίνω μέσα στο ταξίδι που μου προσφέρεται.
Χρησιμοποιώ όλες τις αισθήσεις μου στο έπακρον και διεισδύω μέσα στα κύτταρα του κάθε τι,νιώθοντας την ιστορία,την προέλευση,την αρχική τάση του και τις κατευθύνσεις του που μπορεί να πάρει με κάποια επίδραση,ας πούμε την δική μου,που το παρατηρώ και μόνο.
Μέσα στον περίγυρό μου,υπάρχει ένα κοριτσάκι,ούτε 2 ετών.
Είναι η προσωποποίηση της χαράς και του ενθουσιασμού για την ζωή.Θέλει όλους να τους γνωρίσει,όλα να τα πιάσει,όλα να τα μάθει και όλα να τα φάει!Μαθαίνει σαν μίμος,τραγούδια,λέξεις,χορεύει...ότι του λένε κάνει.
Όλα καλά και αγάπη έχει,όμως το παιδί δεν είναι η μαιμού που της τραβάμε το χαλινάρι να χορέψει.
Προσέχω,την τάση αυτοπροβολής μέσα από ένα παιδί,''εγω του το μαθα,σε μένα έρχεται'' κτλ.
Φαντάσου μια τεράστια οικογένεια,όλοι να διεκδικούν ένα κομμάτι του.
Δεν το αφήνουν να υπάρξει με το ΕΙΝΑΙ του,να αφομοιώσει τις γνώσεις,να συνθέσει μόνο του και να ζητήσει αυτό που επιθυμεί,εφόσον μάθει τι επιθυμεί.
Πόσα έχω μάθει από αυτό το πλάσμα!Κανένα βιβλίο,όσο σπουδαίο και χρήσιμο δεν θα μπορούσε να μου περάσει αυτές τις γνώσεις και τις αλήθειες που έλαβα απο μια μικρή.
Να χαίρομαι και να ενθουσιάζομαι και να θέλω να βουτήξω στα πάντα σαν να τα βλέπω για πρώτη φορά,σαν να τα περίμενα καιρό.Με αγάπη η θέαση όλων.
Παίξε τάβλι με τον φίλο -ισορροπιστή σου.Προσπάθησε να βρεις τις γνώσεις να επαληθεύονται στα πιο μικρά και καθημερινά θέματα,πράγματα,αντικείμενα,σε ότι έμψυχο και άψυχο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο   Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Icon_minitimeΠαρ 19 Οκτ - 0:27:57

Θα συμφωνήσω με όλους!
Σαν παιδάκι το βιβλίο ήταν ταξίδι, φευγιό, ένα παράθυρο σε κόσμος αλλιώτικους...Ποτε δεν κατάφεραν (δάσκαλοι-καθηγητές) να με πείσουν ότι διαβάζω"λάθος"...
Αρνιομουν πεισματικά να δεχθώ ότι υπάρχουν τα"καλά"και τα"κακα"βιβλία...Όταν κάποιος γράφει, αφήνει κομματάκια της ψυχής του στο χαρτί, κι αν αυτά είναι κρυμμένα μέσα σε μια παλιά σαραβαλιασμενη πλυμουθ, είτε αν είναι ντυμενα με τα ωραιοτερα στολίδια της γλώσσας ...είναι κομμάτια που δεν μπορώ να απαξιώσω ετσι,ελαφρα την καρδια....
Μεγαλωνοντας αυτό που άλλαξε στον τρόπο που διαβάζω είναι το εξής:
Όταν αναζητώ γνώση, θα μελετήσω, θα σταθώ, θα σκεφτώ, κι ίσως αν η γνώση είναι "καλή"με την καρδιά μου θα προσπαθησω να την κάνω"δικη"μου...Αλλά όταν όμως έχω ανάγκη το ταξίδι, τότε θα ταξιδεύω ώσπου η ανάγκη να περάσει, όσο κι αν πάρει αυτο...(το δεύτερο τρόπο,ακόμα τον έχω σε ιδιαιτερη εκτιμηση...άσε που και το πιο κοντινό ταξίδι, όσο να πεις, αφήνει"εντυπωσεις"...έστω,ψιχουλακια γνωσης...) Αν βγήκα από το θέμα, ζητώ συγγνώμη...και γιαυτό πάλι μου κόναν βαθμούς οι καθηγητές...αλλά να μου το κόψουν δεν τα κατάφεραν...!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο   Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Icon_minitimeΠαρ 19 Οκτ - 0:38:39

Συμπληρωματικά: Σχετικά μμε το ότι πρεπει να προσπαθουμε να παρατηρούμε τον κόσμο γύρω μας, ladosifa, συμφωνώ άπολυτα! Το μεγάλο βιβλίο!Η Ζωή! Μα, και το διαβασμα ομως,τουλαχιστον εμένα με"σπ να ρωχνει"να παρατηρω και"μέσα".Πιστευω επίσης πολυτιμο! ηλιος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilia

ilia


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1946

Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο   Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Icon_minitimeΠαρ 19 Οκτ - 21:49:22

Έγω πάλι ποτέ δεν διάβαζα πολύ...κακό ε? χαχχααχα...

Καλό είναι να διαβάζουμε αρκεί να μην επιρρεαζόμαστε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αρετή

Αρετή


Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 29/09/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 57

Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καλησπέρα!   Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Icon_minitimeΠαρ 3 Οκτ - 23:56:44

Κάποτε είχα χωθεί για τα καλά με το κεφάλι σε κάποιο βιβλίο. Ήταν για μένα μεγάλο κομμάτι της ζωής μου. Χάθηκαν οι ισορροπίες όμως έτσι, γιατί δεν είμαι μόνο ψυχή, έχω κι ένα σώμα να ικανοποιήσω και θρέψω με ό,τι μου ζητήσει. Γιατί αν το σώμα δεν είναι υγιές, τότε δεν θα είναι ούτε ο Νους μου. Σταμάτησα λοιπόν το διάβασμα και τώρα πέρασα στο κεφάλαιο "παρατήρηση". Πήρα όσα εφόδια χρειάζομαι για το ταξίδι της ζωής μου από τους φιλοσοφους που μελέτησα, τώρα ζω τις στιγμές μου και παρατηρώ τους ανθρώπους και τον κόσμο. Έχοντας στο μυαλό μου πως, για να μαι εδώ, στον κόσμο του Γίγνεσθαι, είμαι για να συνυπάρξω και όχι για να απομονωθώ. Και για να κερδίσω την ζωή, η οποία είναι στο χέρι μας να την κάνουμε παράδεισο ή κόλαση..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://erevna-enimerwsi.blogspot.gr/
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο   Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο Icon_minitimeΣαβ 4 Οκτ - 9:13:02

Καλή σου Μέρα, Αρετή να
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Θα πρέπει να διαβάζουμε λιγότερο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Προς τους ανθρώπους.
» Πρώτα πρέπει να επινοήσεις το σύμπαν...
» Είμαι.-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΧΑΡΤΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ :: ΝΟΥΣ & ΣΚΕΨΗ-
Μετάβαση σε: