H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Βίντεο: το δέντρο της ελευθερίας...

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Βίντεο: το δέντρο της ελευθερίας... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βίντεο: το δέντρο της ελευθερίας...   Βίντεο: το δέντρο της ελευθερίας... Icon_minitimeΣαβ 29 Σεπ - 15:44:26

μου το στειλε ένας διαδικτυακός γνωστός και το βρήκα ενδιαφέρον ώστε να το μοιραστώ και με άλλους...


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Βίντεο: το δέντρο της ελευθερίας... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βίντεο: το δέντρο της ελευθερίας...   Βίντεο: το δέντρο της ελευθερίας... Icon_minitimeΣαβ 29 Σεπ - 15:58:41

σε σέβομαι και σε εκτιμώ αλλά θα μου επιτρέψεις με ολο μου το Ειναι
ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΩ
συγνωμη ηταν καλη ευκαιρια να το θιξω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Βίντεο: το δέντρο της ελευθερίας... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ξεκινώτας από τη διαφωνία...   Βίντεο: το δέντρο της ελευθερίας... Icon_minitimeΣαβ 29 Σεπ - 17:48:49

nnan έγραψε:
σε σέβομαι και σε εκτιμώ αλλά θα μου επιτρέψεις με ολο μου το Ειναι
ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΩ
συγνωμη ηταν καλη ευκαιρια να το θιξω

πολύ καλά κάνεις και διαφωνείς, αν δεν σε εκφράζει, ιδιαίτερα (υποθέτω, μπορεί να κάνω και λάθος και να σε ενόχλησαν αρκετές νύξεις του βίντεο) το σημείο που μιλά για το αίμα που οφείλουμε να χύσουμε αν θέλουμε να ανθίσει το δέντρο της ελευθερίας.
Το γεγονός ότι διαφωνείς με όλο σου το ΕΙΝΑΙ, όπως λες, καθιστά το βίντεο ενδιαφέρον, γιατί σου δίνει την ευκαιρία να επεξεργαστείς την επιχειρηματολογία του και να βγάλεις συμπεράσματα τα οποία σε προσδιορίζουν αναμφίβολα ως υπόσταση!

Αν, λοιπόν, δούμε το θέμα ρεαλιστικά, σ'ένα κοινωνικο-πολιτικό πλαίσιο, τα τερατώδη πράγματα-στα όρια της παράνοιας και διαστροφής-που πασχίζουν με απίστευτο θράσος να μας επιβάλλουν(αυτά που γίνονται στην Ελλάδα είναι πρωτοφανή) οδηγούν σ'ένα καθόλου αυθαίρετο συμπέρασμα: εξόντωση του λαού(για να μη πω γενοκτονία), που αντιμετωπίζεται από μια ανεκδιήγητη και πολύ επικίνδυνη(παγκοσμίως) ελίτ ως εχθρός-λαός!

Αν το δούμε ενταγμένο σε ιστορικά πλαίσια, ποτέ δεν κερδίθηκε κάτι που ωφέλησε το επίπεδο της ζωής των ανθρώπων (που τώρα παίρνονται όλα πίσω με χυδαία απροκάλυπτο τρόπο), χωρίς να χυθεί άφθονο αίμα (του λαού εννοείται!) ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ όμως, για την οποία τηρείται σιγή ασυρμάτου απ'όλα τα μέσα μαζικής παραπλάνησης, είναι η περίπτωση της Ισλανδίας των 300χιλ.κατοίκων: όπου η μαζική κινητοποίηση των πολιτών(καθημερινές διαδηλώσεις και αποκλεισμός των σπιτιών διεφθαρμένων πολιτικών και τραπεζιτών) οδήγησε σε άτακτη φυγή των ενόχων, εντάλματα σύλληψης των πουλημένων στην Ελίτ τραπεζικο-π(ο)ωλητικών και σωστά βήματα προς εξυγίανση. και όλα αυτά χάρη στη μαζική συνειδητοποίηση και χωρίς ν'ανοίξει σχεδόν ρουθούνι! ΑΡΑ μια επανάσταση, επενδυμένη με πνευματική ρώμη, ΗΘΙΚΗ συνειδητότητα (όχι με την υποκριτική αλλότρια ερμηνεία των θρησκειών) και πολιτική υπευθυνότητα (στα πρότυπα της αρχαιοελληνικής άμεσης δημοκρατίας), μπορεί να φέρει αποτελέσματα και χωρίς αιματοχυσία!
Όμως εδώ στη χώρα της -εισαγμένης έξωθεν- φαυλοκρατίας και των πολλών συμφερόντων (γεωστρατηγικά, ενεργειακά, τεράστιας φυσικής βιοποικιλότητας οφέλη κτλ.) που διακυβεύονται (και ωθούν στον εξανδραποδισμό του κόσμου) ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ πολύ αν το απόλυτα μισάνθρωπο Σύστημα παραδώσει τα όπλα χωρίς να προκαλέσει συντρίμια, παίρνοντας όσο πιο πολλούς μπορεί μαζί του στην πτώση του! Άλλωστε η περίπτωση μιας εξεγερμένης Ελλάδας (είτε ειρηνικά με διαρκείς γενικές απεργίες και παύση πληρωμών από το λαό στις ληστρικές δαγκάνες του κράτους- είτε αιματηρών συγκρούσεων σε όλη τη χώρα ή στα μεγάλα αστικά κέντρα, σπασμωδικές ή οργανωμένες στη συνέχεια), ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΤΗ ΜΑΧΗ και πορεύεται με αυτάρκεια, ελευθερία πνεύματος(λέμε τώρα...)και ΑΦΥΠΝΙΣΗ, ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΟΛΕΘΡΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ για το διεθνές ΥΠΕΡΣΥΣΤΗΜΑ (τα εδώ υποκείμενα είναι απλώς υποταχτικοί του), ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΝΤΟΜΙΝΟ και άλλες χώρες που ήδη πλήττονται βάναυσα ή έρχεται η σειρά τους...

Αν, τέλος, δούμε το θέμα συνωμοσιολογικά (το ίδιο το Σύστημα λειτουργεί άλλωστε συνωμοτικά σε βάρος των ανθρώπων εδώ και αιώνες, αν όχι και χιλιετίες), πώς είναι θα πει κανείς δυνατόν ΤΟΣΟΙ ΛΙΓΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ(;) με τόσο πλούτο, ισχύ πυρός και (μυστική)υπερτεχνολογία στα χέρια τους, να εκμεταλλεύονται με απίστευτη σκληρότητα, ψυχοπαθητική έλλειψη αισθημάτων και ψυχική ανυπαρξία ΤΟΣΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ, σε σημείο (αργής ή γρήγορης, με πολλούς τρόπους) απόλυτης εξόντωσης!!! Ε! Λοιπόν, σε παλιότερες αναρτήσεις μου έχω κάνει αρκετές νύξεις, έχω προτείνει βιβλία και ταινίες κτλ. για την ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΥΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΚΥΡΙΑΡΧΩΝ...και των τακτικών τους: κατακερματισμός των ανθρώπων-διαίρει και βασίλευε- τεχνικές εξάλειψης ή υποβάθμισης της ανθρώπινης Ενέργειας- ΡΗΞΗ των δονήσεων της ίδιας της ΓΑΙΑΣ- αποκοπή των ανθρώπων από τη Φύση και διάλυση του ανοσοποιητικού τους μέσω του (τοξικού)αέρα, των τροφών και του νερού...

Είδες, λοιπόν καλή μου nnan, πώς ένα ερέθισμα, όπως μια διαφωνία σε ένα θέμα που τίθεται, πόσο μακριά μπορεί να μας πάει, θέτοντας προεκτάσεις και προβληματισμούς και νέα ερωτήματα μέσα σε ερωτήματα...

Η σκυτάλη σε σας, αν το επιθυμείτε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Βίντεο: το δέντρο της ελευθερίας... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βίντεο: το δέντρο της ελευθερίας...   Βίντεο: το δέντρο της ελευθερίας... Icon_minitimeΣαβ 29 Σεπ - 19:05:00

ευχαριστΩ

Όταν το είδα.. φΩναΞα ΠΟΤΕ!
Σεβάστηκα εσένα, γιατί τον ανάφερες ως διαδυκτιακό γνωστό και όχι, σαν φίλο.
Μετά σκέφτηκα ότι ο Ανθρωπος αυτός, βλέπει το δέντρο και αγνοεί το δάσος.
Σαν χείμμαρος ξεπήδησαν τα συναισθήματα και μου ήρθε να του γράψω..

Ποιός είναι αυτός που μπορεί να κόψει το Δέντρο;
Το Δέντρο είναι η Αλυσίδα.. μια αλυσίδα
Αν εσυ θα την ποτίσεις με αίμα
εγώ θα την ποτίσω Ζωή
και τότε
είναι που σπάει ο Κρίκος
ποτέ η αλυσίδα..
Αν είχες μια σκάλα.. και της σπά σεις το πρώτο σκαλί, πάντα θα βρίσκεται η ευκαιρία
να το ξαναχτισεις.
Αν σπά σεις την σκάλα στην βάση
Θα καταρρεύσει η σκάλα και θα αθεί η ευκαιρία να δείς τι είναι πέρα από αυτο το πάνω πάνω σκαλοπάτι.
Ποιος ειναι αυτός που γνωρίζει τι είναι πέρα από αυτο το σκαλοπάτι και απο τα βαθη της ψυχης του φωναζει, οτι το ωφελιμο θα ειναι να σπασει η σκάλα; Ποιος μπορει να παρει την ευθυνη;
Καμια Επανασταση στην μεχρι τωρα καταγγεγραμμενη ανθρωπινη Ιστορια, δεν είχε ως αποτέλεσμα , το επιθυμητο πρωταρχικο θέλημα.
Μάτι αντί Μάτι και Δόντι Για Δόντι;
δεν έχω ακούσει ποτέ για ανθρωπο που έχει κόψει δέντρο και συνεχίζει να το ποτίζει..
Όλες οι εσωτεριστικές διδασκαλιες , ακόμα και ο Χριστιανισμός , μιλουν για την απαγκιστρωση της Ψυχης από τα υλικά αγαθα. Μιλουν για ΘΕΛΗΣΗ.
Δεν μπορω να αντιληφθω αυτον που θελει να πληρωσει αντιτιμο και να εχει μεσαζοντα..
Οι μεσαζοντες βγαινουν στο προσκηνιο, οταν εμεις δεν μπορουμε να αναλαβουμε τις ευθυνες μας.
Και οι μεσαζοντες δεν εχουν κανενα λογο να δουλευουν χωρις να εχουν αντικρυσμα.
Δραση-Αντιδραση.
Αναρωτιεμαι τι ειδους πλασμα ειναι αυτο που κοβει το δεντρο και συνεχιζει να το ποτιζει με αιμα..
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να πρεπει να απαρνηθω τα υλικα αγαθα παλευοντας και χυνοντας αιμα ωστε αυτοι που θα απομεινουν να εχουν περισσοτερα υλικα αγαθα και αυτο το βαπτιζουν ελευθερια.
Μηπως τελικα αυτο ειναι το επιδικωμενο αποτελεσμα;
Βημα το βημα Σκαλι-σκαλι
το μόνο οδυνηρό σε αυτην την υπόθεση είναι το πόσο ψηλη ειναι αυτη η σκάλα.
Κατα τα αλλα,κάτι που συνεχως επαναλαμβανεται το τελευταιο διαστημα
Ο Θανατος υφισταται μόνο στο υλικο πεδίο ,
ολα τα αλλα ειναι σαν την ουρα του φιδιου,
κοβεις ραβεις σε δουλεια να βρισκομαστε, πιο περα δεν γνωριζω
βημα το βημα σκαλι το σκαλι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Βίντεο: το δέντρο της ελευθερίας... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βίντεο: το δέντρο της ελευθερίας...   Βίντεο: το δέντρο της ελευθερίας... Icon_minitimeΚυρ 30 Σεπ - 10:45:47

Δε διαφων'ω οτι σ εμάς στοχεύουν. Η λύση βαρέθηκα να είναι το αίμα. Η λύση είναι το μυαλο κι η καρδιά. Και δε τελειώνουν ο'λα τώρα. Τώρα αρχίζουν. Δεν αγοράζει το αίμα την ελευθερία. Αν δεν αλλάξει αυτο'ς ο τρόπος θα συνεχίσουμε στα ίδια και στα ίδια με τ ίδιο πότισμα κ'αθε τρεις και λίγο. Ναι να βγούμε στους δρόμους και να τους βουτηξουμε όλους και να τους πετάξουμε. Ποιος μου λεει πως δεν θα φέρουμε ίδιους πάλι; γιατι αν δεν αλλάξει το μέσα μας παλι κάποτε για αίμα θα μιλάνε. Στο μυαλο είμαστε σκλαβωμενοι. Και μονο η αλήθεια καιμέσα μας και για εξω μας μπορεί να φερει τα πάνω κ'τω. Οχι αλλο κάρβουνο δηλαδή αίμα. Γιατι μήπως αυτο τελικαθελουν παντα; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟΟΟΟ! ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΛΗΘΕΙΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βίντεο: το δέντρο της ελευθερίας...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Η μελωδία της Ελευθερίας.
» Δεντρο
» Το Δέντρο...
» Το δέντρο των ευχών._
» Το δέντρο και το σύννεφο._1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: CHRISTOS-5D-
Μετάβαση σε: