H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!

ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

Μοιραστείτε | 

Όρκο καλώ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ioessa

Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1290

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Κυρ 9 Φεβ - 8:54:59

Ισως ομως για αυτο εισαι αυτος που εισαι, επειδη  δεν λειτουργείς  στο Εγω αλλα στο εμεις, δεν υπαρχει εγω . Εχεις νοησει και βοηθάς σε αυτο το πεδιο πνευματος δεν υπάρχει εγω αλλα εμεις .Η μοναξια πηγάζει απο το εγω δεν εχει μοναξια αλλα μοναχικότητα  αισθάνεται ότι συμβαίνει, ετσι  καταλαβαινει την αγάπη των άλλων Ανθρωπων και Πλασμάτων που υπάρχουν σε αυτον τον κόσμο !!!
Ετσι πιστευω πως λειτουργει και ευχαριστω άλους αυτους !

Mόνο η αγάπη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Δευ 10 Φεβ - 20:20:41

ahilleas έγραψε:
Έχεις δίκιο αγαπητέ φίλε emmanouil.. Έχεις δίκιο.
Έγραψες με λίγα λόγια, αυτά ακριβώς που νιώθω κάθε φορά που το διαβάζω. Προσπαθώ όμως να καταλάβω, αν τελικά υπάρχει δικαιοσύνη στην λέξη θυσία. Είναι ευχής έργων που έχει δοθεί στην ανθρωπότητα αυτή η δυνατότητα.. Η δυνατότητα της θυσίας ενός, η και λίγων, για ευημερία και αίσια κατάληξη του συνόλου.
Η ιστορία της ανθρωπότητας τουλάχιστον, έχει πολλά τέτοια παραδείγματα. Για κάποιους όμως σαν και μένα, που νιώθω θλίψη στο άκουσμα της λέξης θυσία, είναι έντονος ο πόνος και η συμπόνια. Γιατί διαισθάνομαι ότι σε αυτούς που φέρνουν σε πέρας έναν δρόμο τέτοιο, ένα δρόμο θυσίας κι αυτοθυσίας, υπάρχει πολύ μοναξιά, μοναχικότητα. Δεν μπορούν να μοιραστούν το βάρος αυτό, δεν μπορούν να βαρυγκομήσουν και να τα παρατήσουν όποιο κι αν είναι το κόστος. Το να γεννιέσαι με ένα τέτοιο πεπρωμένο, σου δίνει μια μοιραία πορεία. Και αντοχές, ναι. Αλλά δεν σταματάει να είναι μια δύσκολη κι επίπονη πορεία. Είναι πολύ κρίμα αυτό.

Έχω μονίμως μία εικόνα στο μυαλό μου.. Τον ήρωα, γιατί ήρωας είναι αυτός που έχει τέτοιο πεπρωμένο και δρόμο, να πέφτει με τα γόνατα στο χώμα, να ανασαίνει βαριά από το βάρος, να χαμηλώνει το κεφάλι, να κλείνει τα μάτια, μετά να ακουμπάει στην γη μια στιγμή, όχι για να ξεκουραστεί αλλά για να σπρώξει το σώμα του πάλι προς τα πάνω, για να σταθεί και να συνεχίσει τη πορεία του. Μόνος.. Μόνος.
Αυτή η εικόνα με κάνει να βουρκώνω, δεν ντρέπομαι να το πω. Γιατί μπορεί να μην γίνεται ορατά και κυριολεκτικά, αλλά έτσι ακριβώς γίνεται εσωτερικά και πνευματικά, ψυχικά, κι έτσι ακριβώς διαδραματίζεται στο μυστήριο της θυσίας.
Και όπως είπες κι εσύ,
Αισθανομαι   την  τεραστια    δυναμη   αυτου   του  κειμενου....

Περισσοτερο  αισθανομαι  όμως   του  διαπραγματευτη... 

Αχιλλέα μου δε ξέρεις πόσο συμφωνώ μαζί σου!!!! την ίδια άποψη έχω κι εγώ για την θυσία και πόσες φορές δε το χω πει! Και με χτύπησε στο στήθος η περιγραφή σου με τον-την ήρωα. Την-τον κάθε ήρωα. Αυτή τη μορφή που πιάνει με νύχια και δόντια απ το λαιμό τις ανοχές της. Ευτυχως.........ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕ ΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ ΚΙ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ.

maggisoula

Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Δευ 10 Φεβ - 20:22:01

emmanouil έγραψε:

Και    αυτο    από   μονο   του   είναι   οδυνηρο,  μοναχικο ,  ζεις   και   δεν   ζεις ,   υπάρχεις  και  δεν  υπάρχεις  ,   μιλας  με  τους   αλλους  και   δεν  μιλας  ,  προσπαθεις  να   ζεσταθείς  και  κρυωνεις ,  καταλαβαίνεις   τους  αλλους ,   αλλα   εσενα   κανενας ,  βοηθάς  αλλα   δεν     σε  βοηθουν  ,   ετσι  ολος  ο   κοσμος  εισαι   εσυ ,   και   μεσα   από   εσενα   ανακαλύπτεις   τον  κοσμο   ολο ... 

spathi

Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 14/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 59

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Πεμ 20 Φεβ - 10:14:05

Αχ καρδιά μου! Αιθηρόη πολύτιμη! Πόσο σ αγαπώ! Μ όση δύναμη έχω.
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Σαβ 8 Μαρ - 18:54:16

Αιθηρόη έγραψε:
Ξεσπλάχνισα όλο το παρελθόν το μέλλον να προλάβω…
Κύκλοι μεστοί… τίμημα ακριβό…

Μυστήρια τα ποσά σου Γαία μου… δίκαια μα και ανεξήγητα για τις ψυχές που αθέλητα ελησμόνησαν…  
Το άδικο δεν μακραίνει για αυτές, από τις παγίδες…

Δεν φταίνε… σε άνιση μάχες δοσμένες…

Για όσους δεν μπόρεσαν… δεν πρόλαβαν… δώσε χρόνο… άσε ανοιχτή την πύλη…

Ευχή δεν κράτησα για εμένα εδώ καμία… όλες τις χάρισα και είθε να είχα κι άλλες…
Γι αυτό και αντάλλαγμα προσφέρω ό,τι έχει δοθεί δικό μου… πάρε μα δώσε απλόχερα σε όσους δεν ευκαίρησαν για ίσα βήματα…

Με δίχως επιλογή σ αφήνω… με δικό σου λόγο σε δεσμεύω…

Με Όρκο παλιό και άβατο σε καλώ...
Όρκο δεμένο... πλεγμένο στα ιερά νερά των απόκρυφων ποταμών των σωθικών σου…

Θυμήσου και εκπλήρωσε…

Όχι σαν θυσία… μα σαν δίκαιη συμφωνία να μην σου λιγοστέψει η δικαιοσύνη της ύπαρξης σου…

Έτσι ζητώ και έτσι ας γίνει με δέσιμο απ τους αρχαίους καιρούς…
Έτσι ζητώ και έτσι ας γίνει με όρκο απ τους αρχαίους καιρούς…
Έτσι ζητώ και έτσι ας γίνει στο όνομα μιας φιλίας απ τους αρχαίους καιρούς…

Στο όνομα του Αιθέρα… των Κοσμικών Υδάτων… και της Πύρινης Ενέργειας…

Αιθηρόη 12/7/2012

Όρκο καλώ...
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ.-
Μετάβαση σε: