H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!

ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

Μοιραστείτε | 

Όρκο καλώ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αιθηρόη
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2417

ΔημοσίευσηΘέμα: Όρκο καλώ...    Πεμ 12 Ιουλ - 10:31:35

Ξεσπλάχνισα όλο το παρελθόν το μέλλον να προλάβω…
Κύκλοι μεστοί… τίμημα ακριβό…

Μυστήρια τα ποσά σου Γαία μου… δίκαια μα και ανεξήγητα για τις ψυχές που αθέλητα ελησμόνησαν…
Το άδικο δεν μακραίνει για αυτές, από τις παγίδες…

Δεν φταίνε… σε άνιση μάχες δοσμένες…

Για όσους δεν μπόρεσαν… δεν πρόλαβαν… δώσε χρόνο… άσε ανοιχτή την πύλη…

Ευχή δεν κράτησα για εμένα εδώ καμία… όλες τις χάρισα και είθε να είχα κι άλλες…
Γι αυτό και αντάλλαγμα προσφέρω ό,τι έχει δοθεί δικό μου… πάρε μα δώσε απλόχερα σε όσους δεν ευκαίρησαν για ίσα βήματα…

Με δίχως επιλογή σ αφήνω… με δικό σου λόγο σε δεσμεύω…

Με Όρκο παλιό και άβατο σε καλώ...
Όρκο δεμένο... πλεγμένο στα ιερά νερά των απόκρυφων ποταμών των σωθικών σου…

Θυμήσου και εκπλήρωσε…

Όχι σαν θυσία… μα σαν δίκαιη συμφωνία να μην σου λιγοστέψει η δικαιοσύνη της ύπαρξης σου…

Έτσι ζητώ και έτσι ας γίνει με δέσιμο απ τους αρχαίους καιρούς…
Έτσι ζητώ και έτσι ας γίνει με όρκο απ τους αρχαίους καιρούς…
Έτσι ζητώ και έτσι ας γίνει στο όνομα μιας φιλίας απ τους αρχαίους καιρούς…

Στο όνομα του Αιθέρα… των Κοσμικών Υδάτων… και της Πύρινης Ενέργειας…

Αιθηρόη 12/7/2012

Να έχετε αγάπη στην καρδιά, φως στο πνεύμα,
θάρρος στην ψυχή και αλήθεια στο στόμα...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
maggisoula

Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Παρ 13 Ιουλ - 10:05:44

Αιθηρόη μου;;;;;;;;; Ελπίζω να μην είναι αυτό που καταάλαβα!!!! Ο καθένας μας έχει την ευθήνη και την υποχρέωση να παλέψει για τον εαυτό του. Δεν γίνετε να κάνουν συνέχεια θυσίοες οι άλλοι!!!!!!

anarhos

Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Παρ 13 Ιουλ - 22:04:40

Μόνο εκείνη ξέρει Αριστέα. Εγώ δεν θα μιλήσω ακόμα.

rrros rrros rrros rrros rrros rrros

ΑΓΓΕΛΙΚΗ

Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

ΔημοσίευσηΘέμα: Βοηθεια   Σαβ 28 Ιουλ - 8:45:36

"Οχι σαν θυσια...μα σαν δικαιη συμφωνια να μην σου λιγοστεψει η δικαιοσυνη της υπαρξης σου..."Αιθηροη,αν δεν ειναι αυτος ο τροπος τοτε οσα μου εδωσες θα ηταν ανουσια,ασκοπα.Με γεμισες αγαπη και φως.Εδιωξες το σκοταδι.Μου εμαθες τον τροπο να το αντιμετωπιζω οταν με απειλει.Απλωσες το χερι σου και με σηκωσες οταν ολοι με κοιτουσαν αδιαφορα.Εισαι παντα κοντα,διαθεσιμη να ακουσεις,να μοιραστεις...να παρηγορησεις.Τα αναλογα,οσο μπορω κι οσο αντεχω θα διαθεσω οπου κι οταν χρειαστει.Τους θυσαυρους που μου δινεις δεν θα τους κρατησω μονο για μενα.Θα χασουν την λαμψη τους...
ioessa

Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Αριθμός μηνυμάτων : 1290

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Κυρ 29 Ιουλ - 15:20:43

markos

Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 229

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Δευ 30 Ιουλ - 11:45:38

Και παρόλα αυτά, όλα εξαρτιόνται από το τίμημα. Γιατί σε μια συμφωνία όλοι κάτι δίνουν, και οι δύο πλευρές. Εδώ σ αυτή τη συγκεκριμένη, ποιανού είναι πιο ακριβό και δύσκολο; Η μια πλευρά τα δίνει όλα, και η άλλη καλείται να κάνει μια μικρή υποχώρηση αναβολής για λίγο. Που είναι το δίκιο λοιπόν σ αυτή την συμφωνία; Τι δεν καταλαβαίνω;

Να περπατάς, μην σταματάς και να χαμογελάς!
Αιθηρόη
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2417

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Τρι 31 Ιουλ - 11:41:30

Όταν διαβάζεις μηνύματα σαν της Αγγελικής, δεν ζυγίζεις τα τιμήματα…

Για την Αγγελική… και για την κάθε Αγγελική… αξίζει να «πληρώσει» κανείς το ανώτερο…

Και όσο πιο ακριβό και πολύτιμο, τόσο πιο θεμελιωμένο και σίγουρο το κάνεις για την Αγγελική… και για την κάθε Αγγελική…

Όμως εδώ...

Είναι αυτοσκοπός... χαρά... ικανοποίηση... ολοκλήρωση... εκπλήρωση... και όχι τίμημα...

Κατανόησε το έτσι απλά καλέ μου, χωρίς να το ψάχνεις περισσότερο, διότι δεν θα σου χρησιμεύσει...

Να έχετε αγάπη στην καρδιά, φως στο πνεύμα,
θάρρος στην ψυχή και αλήθεια στο στόμα...

http://www.aoratos-naos.com
βαλδουίνος Δ΄της Ιεροσαλή

Τόπος : ΑΤΤΙΚΗ
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 15

ΔημοσίευσηΘέμα: Όρκο καλώ...   Τρι 31 Ιουλ - 21:14:56

θα κλήσεις τα μάτια....και καθώς θα προχωράς στον σκοτεινό και άπειρο πλέον κόσμο θα πας να πέσεις...και όμως ένα χέρι θα σε κρατήσει.(δεν θα σχολιάσω το κείμενο σου διότι ο τίτλος λέει τα ποιο πολλά)ένα χέρι που θα σε κρατήσει για να περάσεις την φωτιά,την Γη,τον αιθέρα,το νερό και όλα τα "εμπόδια" που θα βρεις...μην μιλάς!όρκο καλώ..σιωπής και έρωτα!

.΄.Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί,
το κύκλου μήκος ίνα ορίση διαμέτρω,
παρήγαγεν αριθμόν απέραντον,
και ον, φεύ, ουδέποτε όλον θνητοί θα εύρωσι
ahilleas

Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 95

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Τετ 1 Αυγ - 10:18:18

Πραγματικά ο τίτλος τα λέει όλα. Στα υπόλοιπα ομολογούνται.

Αιθηρόη.. (Τι παράξενο και αραχνούφαντο όνομα!)

Θαρραλέο διάβημα.. Κάπου θλίβομαι.. Και κάπου εκφράζω ευγνωμοσύνη.. Γι αυτό και ευχαριστώ!! Αιθηρόη..

Υ.Γ.

Βαλδουίνε Δ΄ της Ιεροσαλή δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα ορθά τα όσα έγραψες. Αν κατάλαβα όμως ορθά, τότε οφείλω να πω ότι με συγκίνησε η σιωπηρή κίνηση που μόλις έκανες προς την Αιθηρόη. Μεγαλείο..

Ένας χαμένος ποιητής
βαλδουίνος Δ΄της Ιεροσαλή

Τόπος : ΑΤΤΙΚΗ
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 15

ΔημοσίευσηΘέμα: Όρκο καλώ...   Τετ 1 Αυγ - 22:22:23

αγαπητέ μου,
για να προλάβω τυχόν παρεξηγήσεις.είναι άκρος συμβολικό το κείμενο και ορισμένα μέρη του αποτελούν πανάρχαια μυστικά περάσματα από το σκοτάδι στο φως!

.΄.Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί,
το κύκλου μήκος ίνα ορίση διαμέτρω,
παρήγαγεν αριθμόν απέραντον,
και ον, φεύ, ουδέποτε όλον θνητοί θα εύρωσι
maggisoula

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Παρ 3 Αυγ - 11:41:52

Αιθηρόη έγραψε:
Όταν διαβάζεις μηνύματα σαν της Αγγελικής, δεν ζυγίζεις τα τιμήματα…

Για την Αγγελική… και για την κάθε Αγγελική… αξίζει να «πληρώσει» κανείς το ανώτερο…

Και όσο πιο ακριβό και πολύτιμο, τόσο πιο θεμελιωμένο και σίγουρο το κάνεις για την Αγγελική… και για την κάθε Αγγελική…

Όμως εδώ...

Είναι αυτοσκοπός... χαρά... ικανοποίηση... ολοκλήρωση... εκπλήρωση... και όχι τίμημα...

Κατανόησε το έτσι απλά καλέ μου, χωρίς να το ψάχνεις περισσότερο, διότι δεν θα σου χρησιμεύσει...

Να ξερες πόσο σ αγαπάω χιλιοπολύτιμη μου!!!!!!!! Να ξερες μόνο π΄ποσα νιώθω για σένα και καταλαβαίνω!!!!

ΑΓΓΕΛΙΚΗ

Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Παρ 3 Αυγ - 19:42:43

Εχουν αλλαξει πολλα στη ζωη μου και το οφειλω στην Αιθηροη και σε καθε εναν χρηστη του Ναου :hhh: που με εκαναν να βλεπω τον κοσμο με ''αλλα'' ματια.
Δυστηχως (η ισως ευτηχως)αυτες τις μερες ειδα εντονα οτι η συμπεριφορα μου,οι σκεψεις,οι αποψεις μου,δεν γινονται κατανοητες,θεωρουνται μαλλον αλλοπροσαλλες,η δεν ξερω κι εγω τι αλλο...
Ευχαριστω για αλλη μια φορα Αιθηροη...τουλαχιστον εσυ μπορεις να με νιωσεις...
δεν νιωθω μονη... :hg:

Δικαιούσαι να κοιτάς τον συνάνθρωπο σου από ψηλά...μόνο αν αυτός έχει πέσει...και προσπαθείς να τον σηκώσεις! www
ahilleas

Κριός

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Κυρ 26 Αυγ - 13:55:42

'παρεξηγήσεις'.. Υπάρχουν τόσοι τρόποι για να εξηγήσει κανείς κάτι! Κι αυτοί εξαρτιούνται από τις ανάγκες του και την ικανότητα της αντίληψης του.
Ομολογώ ότι η συγκίνηση της προσφοράς, μου προκαλεί πιο πολύ δέος από την αποκάλυψή ενός δρόμου που είναι στη τελική του προσωπική υπόθεση του καθενός. Με την έννοια πάντα του αναγκαίου προσωπικού προσκυνήματος.

Ένας χαμένος ποιητής
anarhos

Κριός

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Πεμ 4 Οκτ - 13:17:03

maggisoula

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Παρ 5 Οκτ - 12:36:40

Και νούμερο 4. Α εδώ νομίζω ότι διάλεξες την πράξη της ανταλλαγής; Ναι; Υλοποίηση.
lordos

Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 202

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Κυρ 4 Νοε - 14:45:11

Το ένας για όλους, βρίσκει την σημασία του πάνω σου. Αλλά δεν νιώθω χαρά. Ανακούφιση ίσως ναι. Μα σίγουρα θλίψη.

Αρκετές θυσίες έχουν γίνει σ αυτό το πλανήτη. Είναι καιρός ν αλλάξει το ένας για όλους, σαν φόρος τιμής γι αυτούς που ήταν πάντα ο ένας. Να γίνει όλοι για όλους.

Σαν φόρος τιμής. Κι ευγνωμοσύνης. Βαθιάς και αιώνιας ευγνωμοσύνης και τιμής για όλα αυτά τα υπέροχα όντα, που αρνήθηκαν την την κατοικία τους και την καταγωγή τους στα φωτεινά αστέρια, για να μην χαθεί το φως και η ελπίδα σ αυτή την ευλογημένη γη.

Φόρος τιμής κι ευγνωμοσύνης από μια απεγνωσμένη θύμηση της ψυχής μου.
rrros
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Κυρ 4 Νοε - 22:27:34

Σε ολους αυτους λοιπον lorde μου .... τους διαυγεις , τους γενναιους, τους διαφανους...
Σε ολους αυτους που με μαχαιρι βιαια ανοιχτηκαν οι ψυχες τους, μηπως και κυλιση το χρυσαφι που ειχαν καταπιει...
Σε ολους αυτους που τυλιχτηκαν σε μια απεραντη μυστικιστικη μοναξια...
Σε ολους αυτους που χαθηκαν , χανονται, και θα χαθουν....
anarhos

Κριός

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Τρι 6 Νοε - 19:39:35

«…θα με πάρεις αγκαλιά;»
«Ναι…»

«Χωράω;»
«Ό,τι αγαπώ χωράει…»
«Μα είμαι βράχος!»…
«…Θα γίνω βράχος λοιπόν…»

http://www.aoratos-naos.com/t1912-topic

anarhos

Κριός

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Τρι 6 Νοε - 19:42:27

lordos έγραψε:
Το ένας για όλους, βρίσκει την σημασία του πάνω σου. Αλλά δεν νιώθω χαρά. Ανακούφιση ίσως ναι. Μα σίγουρα θλίψη.

Αρκετές θυσίες έχουν γίνει σ αυτό το πλανήτη. Είναι καιρός ν αλλάξει το ένας για όλους, σαν φόρος τιμής γι αυτούς που ήταν πάντα ο ένας. Να γίνει όλοι για όλους.

Σαν φόρος τιμής. Κι ευγνωμοσύνης. Βαθιάς και αιώνιας ευγνωμοσύνης και τιμής για όλα αυτά τα υπέροχα όντα, που αρνήθηκαν την την κατοικία τους και την καταγωγή τους στα φωτεινά αστέρια, για να μην χαθεί το φως και η ελπίδα σ αυτή την ευλογημένη γη.

Φόρος τιμής κι ευγνωμοσύνης από μια απεγνωσμένη θύμηση της ψυχής μου.

Και...

Είθε να ακουστεί μια νέα προσευχή...

Αιθηρόη 16-2-2010

http://www.aoratos-naos.com/t170-topic

anarhos

Κριός

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Τρι 6 Νοε - 19:56:36

emmanouil έγραψε:
Σε ολους αυτους λοιπον lorde μου .... τους διαυγεις , τους γενναιους, τους διαφανους...
Σε ολους αυτους που με μαχαιρι βιαια ανοιχτηκαν οι ψυχες τους, μηπως και κυλιση το χρυσαφι που ειχαν καταπιει...
Σε ολους αυτους που τυλιχτηκαν σε μια απεραντη μυστικιστικη μοναξια...
Σε ολους αυτους που χαθηκαν , χανονται, και θα χαθουν....

Την καρδιά μου κρεμάω στα αστέρια…
Σαν τάμα ιερό…

Και η προσευχή σου ακούστηκε. Και μια νέα φτιάχνετε.

lordos

Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 202

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Πεμ 6 Δεκ - 20:08:07

Όρκος με την Γαία.
Όρκος που εύχομαι να χαριστεί.

Ο κόσμος μας αλλάζει χρώματα. Θαύματα και θαυμαστά πολλά. Τι ωραία είναι να ξυπνάει η ψυχή σου! Απ τη μια στιγμή στην άλλη όλα αλλάζουν.
maggisoula

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Πεμ 6 Φεβ - 20:19:23

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Παρ 7 Φεβ - 0:29:40

Όπως   αναφερει  και  ο  βαλδουινος  προκειται  για  μια  πανισχυρη  επικληση  από  το   σκοταδι   στο   φως ,   ακομη  και   για  έναν  απολυτα  συνειδητοποιημενο   για   τα   μεγεθη   των   δυναμεων   μεσα  του ,   ακομη   και   για   αυτόν  παραμενει    μια   εσχατη   διαρκης   ανα  τους   αιωνες   θυσια  ....

Αισθανομαι   την  τεραστια    δυναμη   αυτου   του  κειμενου....

Περισσοτερο  αισθανομαι  όμως   του  διαπραγματευτη... 
ahilleas

Κριός

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Παρ 7 Φεβ - 11:31:41

Έχεις δίκιο αγαπητέ φίλε emmanouil.. Έχεις δίκιο.
Έγραψες με λίγα λόγια, αυτά ακριβώς που νιώθω κάθε φορά που το διαβάζω. Προσπαθώ όμως να καταλάβω, αν τελικά υπάρχει δικαιοσύνη στην λέξη θυσία. Είναι ευχής έργων που έχει δοθεί στην ανθρωπότητα αυτή η δυνατότητα.. Η δυνατότητα της θυσίας ενός, η και λίγων, για ευημερία και αίσια κατάληξη του συνόλου.
Η ιστορία της ανθρωπότητας τουλάχιστον, έχει πολλά τέτοια παραδείγματα. Για κάποιους όμως σαν και μένα, που νιώθω θλίψη στο άκουσμα της λέξης θυσία, είναι έντονος ο πόνος και η συμπόνια. Γιατί διαισθάνομαι ότι σε αυτούς που φέρνουν σε πέρας έναν δρόμο τέτοιο, ένα δρόμο θυσίας κι αυτοθυσίας, υπάρχει πολύ μοναξιά, μοναχικότητα. Δεν μπορούν να μοιραστούν το βάρος αυτό, δεν μπορούν να βαρυγκομήσουν και να τα παρατήσουν όποιο κι αν είναι το κόστος. Το να γεννιέσαι με ένα τέτοιο πεπρωμένο, σου δίνει μια μοιραία πορεία. Και αντοχές, ναι. Αλλά δεν σταματάει να είναι μια δύσκολη κι επίπονη πορεία. Είναι πολύ κρίμα αυτό.

Έχω μονίμως μία εικόνα στο μυαλό μου.. Τον ήρωα, γιατί ήρωας είναι αυτός που έχει τέτοιο πεπρωμένο και δρόμο, να πέφτει με τα γόνατα στο χώμα, να ανασαίνει βαριά από το βάρος, να χαμηλώνει το κεφάλι, να κλείνει τα μάτια, μετά να ακουμπάει στην γη μια στιγμή, όχι για να ξεκουραστεί αλλά για να σπρώξει το σώμα του πάλι προς τα πάνω, για να σταθεί και να συνεχίσει τη πορεία του. Μόνος.. Μόνος.
Αυτή η εικόνα με κάνει να βουρκώνω, δεν ντρέπομαι να το πω. Γιατί μπορεί να μην γίνεται ορατά και κυριολεκτικά, αλλά έτσι ακριβώς γίνεται εσωτερικά και πνευματικά, ψυχικά, κι έτσι ακριβώς διαδραματίζεται στο μυστήριο της θυσίας.
Και όπως είπες κι εσύ,
Αισθανομαι   την  τεραστια    δυναμη   αυτου   του  κειμενου....

Περισσοτερο  αισθανομαι  όμως   του  διαπραγματευτη... 

Ένας χαμένος ποιητής
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρκο καλώ...    Παρ 7 Φεβ - 16:18:37

Εχω   την   τρομερη  υποψια   ότι  ειμαστε  τα  μονα  οντα   στην  κοσμικη  περιοχη  μας   που   εχουμε  την   συναισθηματικη   δυνατοτητα   της   επιλογης   μιας   θυσίας ...

και   αυτό  από  μονο  του  αναταρασσει  κοσμους

Από  μονο   του  είναι  οπλο  ακαταστρεφτο

Ξερεις ....  Υπαρχουν  κοσμικοι  θεοι ,  δομητες  κατασκευαστες  ,   υπαρχουν  συντηρητες ,   υπαρχουν   εποπτες,   στρατηγοι  και  στρατεύματα ,  όλα   υλικες  οντότητες   μεγας   σοφιας  και   δυνατότητας ,  πολλες  από   αυτές    εχουν   σχηματιστεί   σχεδόν  ταυτοσημες  με  την   φυση  του   απολυτου ,  χωρις   όμως   την  δυνατοτητα    μιας    ολοκληρωτικης  γνωσης ,  οι  οποιες   και  λειτουργουν   κατω   από   αναγκαστικούς    νομους  και  συνθηκες  που  το   απολυτο   τους   επεβαλε ,   και   αυτοι   με  την   σειρα   τους  ως  εκφραση  πλεον    εσωτερικων   τους     λειτουργιων   δημιουργουν   δικους   τους  νομους  ροης   για  να  παραξουν  τα     εκδηλωμένα   ορατα   συμπαντα  κοσμους  που   εμεις   αντιλαμβανόμαστε  ως   φυσικους  νομους  και  ενεργειες .

Σε  ολοκληρο   αυτό   το  κυκεωνα   αρχιτεκτονικης    δημιουργιας     ολες   οι   λειτουργιες   ρεουν  κατω  από   πανίσχυρους   και  σχεδόν  αμετάβλητους   νομους ,  η  οποια   μεταβλητοτητα    προκαλείται    ναι   μεν  σε   αλληλοσυναρτηση   και   αλληλοσυσχετισμο  του  μικροτερου  με  τον  μεγαλυτερο    αντιληπτικα    φορεα ,    αλλα  η   εκπορευση   μιας   τέτοιας    αναφορας  θα   πρεπει  να    προηγείται   του  μεγαλυτερου  ...

Το   ''σημα''    ότι   κατι   δεν   παει  καλα  μπορει  να   το   εκπεμψει  μονο   ενας  κατώτερος   ιεραρχικα    φορεας    αλλα   φωτισμένος  και  προικισμένος  με  την  δυνατοτητα  κατανοησης   του  απολυτου ,   επιλεγοντας   ετσι   την  αρμονια   του   συνολου    της   υπαρξης      μεσα   από   την   συναισθηματικη   ελευθερη    βούληση   του  ...

Κατι   τετοιο   για   ένα   πλασμα    του   δικου   μας   πεδιου  απαιτει  εκπληκτικες   δυναμεις  διοτι   πραγματι   με  τον   τροπο  που   τοσο   βαθεια  αγγιξες  την   ψυχη   ενός   τετοιου    ανθρωπου     αχιλλεα ,   φαινεται  να    είναι   ταυτόχρονα  σε   δυο   διαφορετικούς  κοσμους  τους   οποιους  πρεπει   να   τους   διατηρεί   σε   απολυτη   αρμονια   καθως   και  τον   ιδιο  του   τον   εαυτο   μεσα   σε   αυτους,  μια  κατασταση  όμως   που  τις   περισσοτερες   φορες  προϋποθέτει   την   απολυτη   παρεκλυση   από    την   οποια   προσπαθεια   ικανοποίησης    του   εαυτου   του   θυσιάζοντας    ετσι    ολοκληρωτικα    το  ατομικο   του    '' εγω ''    ....

Και    αυτο    από   μονο   του   είναι   οδυνηρο,  μοναχικο ,  ζεις   και   δεν   ζεις ,   υπάρχεις  και  δεν  υπάρχεις  ,   μιλας  με  τους   αλλους  και   δεν  μιλας  ,  προσπαθεις  να   ζεσταθείς  και  κρυωνεις ,  καταλαβαίνεις   τους  αλλους ,   αλλα   εσενα   κανενας ,  βοηθάς  αλλα   δεν     σε  βοηθουν  ,   ετσι  ολος  ο   κοσμος  εισαι   εσυ ,   και   μεσα   από   εσενα   ανακαλύπτεις   τον  κοσμο   ολο ... 

Όρκο καλώ...
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ.-
Μετάβαση σε: