H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!

ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

Μοιραστείτε | 

Οι φλέβες του Κόσμου...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αιθηρόη
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2417

ΔημοσίευσηΘέμα: Οι φλέβες του Κόσμου...   Τετ 20 Ιουν - 9:59:56

Σε κήπο από αστρόδεντρα το πρώτο βλέμμα… το πρώτο κοίταγμα στα απόκρυφα των κόσμων.
Μια πανδαισία εσώτερη κι ανώτερη, που θα στοίχειωνε μέχρι το τέλος αυτής της εκδήλωσης των κόσμων, τον πυρήνα της ψυχής.

Χύθηκε Κόσμος!

Το πρώτο άκουσμα έκρηξη από νότες αλλόκοσμες, να μελωδίζουν λέξεις ανείπωτες και να χαράζουν κέντημα στο ύφασμα της γνώσης…
αθάνατο κι οδυνηρό μες στο εκπλήρωμα των χρόνων.
Σχήματα… κορδέλες… χορός ταλάντευσης…

«Κοίτα!»… φωνή γλυκιά μου ύψωσε τον νου σε ορίζοντα γαλακτερό απ το φως.
Τότε θυμάμαι να ανασαίνω πρώτη μου φορά… εκεί όπου το άχρονο σμίλευε κι έφτιαχνε ζωή, από το υλικό των Κόσμων.
Έκλαψα από το μέγα θαύμα κι αναστέναξε μέσα μου η έγνοια και ο φόβος της ταγής σε κάτι που μου έμοιαζε ακατόρθωτο.
Αυτή η πρώτη σκέψη…

Δεν μίλησα μα ακούστηκα στα βελουδένια βάθη.
«Έλα…» φωνή βαθιά να με αρπάζει απ τους μηρούς…

Πολέμησα για να κρατήσω την πρώτη μου αθωότητα.
Μάταιη μάχη από κάτι προορισμένο απ τους καιρούς που ετοιμάζονταν να σπάσουν τα υγρά τους στους χάρτες των θεών.

Δεκατρείς… στο μισό τους γυναίκα και στο υπόλοιπο άντρας μεστός…
Και οι δεκατρείς να με κοιτούν με ήρεμη αγωνία και να μετρούν τις αντοχές που φύτρωναν, σχίζοντας το άϋλο δέρμα.

Ο πρώτος πόνος…

Και οι άνεμοι να σέρνονται στα χώματα, τα αστραφτερά από την σκόνη των πεσμένων άστρων, χτίζοντας πίσω μου νύχτα για να μην βρίσκω γυρισμό…

Καρδιά είχα μικρή μα και μέγα… να σπαρταράει να κρατηθεί από τα σπάργανα της πρώτης γέννας που άκουγε να ονομάζουνε ζωή.
Τρόμος από άγνοια… τρόμος μοναχικός… νους παγωμένος… κι ένας απέραντος χώρος.

Αυτή η πρώτη γνώση της ψυχής στο δημιούργημα των χρόνων… η πρώτη γνώση… «Μόνος»…

Κι εκεί ακριβώς που χάραζε η πρώτη γνώση μνήμη πικρή, χέρι ζεστό απαλά με σήκωσε απ την γη του αιθέρα…
Έρωτας… γνώση δεύτερη… βαθιά κι αιώνια να κυλά στις φλέβες της ψυχής του Κόσμου, που χύνονταν μες στις δικές μου τις εύθραυστα πρωτόφτιαχτες…

«Μαζί»… η πρώτη λέξη που αγάπησα και έφτιαξα σημάδι χαράζοντας το, στο άπειρο εύπλαστο του χώρου.
Εκεί το πρώτο μου χαμόγελο… στο «εσύ» δοσμένο… και θαρρώ αυτό μου σμίλεψε το πρόσωπο το πρώτο…

«Εσύ!»…

Φωτιά και κεραυνός…

Δεν πρόλαβα να μείνω σ αυτήν την γνώση που έδινε σε όλα νόημα…
Άνοιξε ο ισχυρός ορίζοντας και με κατάπιε βίαια, πετώντας με στα πόδια της…
Έσκυψε πάνω μου Γυναίκα αστράπτουσα και γελαστή…

«Τι θέλεις;»…

Μα δεν θυμάμαι… δεν θυμάμαι…
Μόνο το χέρι της να βυθίζεται στον Κόσμο και να του παίρνει ουσία σαν βαμβάκι από χρυσό…
«Εισέπνευσε! Κομμάτι από το Όλον… ύστατη μνήμη και φυλαχτό από το αιώνιο της Ζωής.»…

Και ξάφνου μ έσπρωξε και ολίσθησα σε βάθη δίχως τέλος και γεμάτα προορισμούς σταθμούς…

Κόσμοι… μέσα σε κόσμους… μέσα σε κόσμους… μέσα σε κόσμους…
Εφτά στα αναγκαία βήματα… εφτά σκαλιά…
Και εφτά… επί εφτά… επί εφτά…
Έτσι απλώνει και πολλαπλασιάζεται το Όλον στην έκφραση του…

Εφτά σώματα και εσείς… το ένα μέσα στο άλλο…
Που το καθένα είναι προορισμένο να ζήσει τον εαυτό του ξεχωριστά, πριν ενωθεί ισχυρά και γίνει ένα εν γνώσει Αισθητή…

Εννέα στα ιερά… και ο ένας μέσα στον άλλον… κι ένας μόνος αρκεί, για να βρίσκεσαι μέσα σ όλους…
Ένας Κόσμος γεμάτος κόσμους…

Μέγα ανείπωτο θαύμα! Έργο θηριώδες με μεγέθη ανεκδήλωτα στο νου του όντος…
Πύρινο Μεγαλείο που μέλει να λαμπαδεύσει πάσα Νου, Ψυχή και Ον…

Μα είναι άλλος ο Καιρός για την μεστή αποκάλυψη του…

Έτσι ήταν… έτσι είναι… έτσι θα συνεχίζει…
Μία φλέβα του Κόσμου κάθε δρόμος…

Βαθιά ανάσα αγαπημένοι μου…
Το ταξίδι συνεχίζεται…

Αιθηρόη 20-6-2012

Να έχετε αγάπη στην καρδιά, φως στο πνεύμα,
θάρρος στην ψυχή και αλήθεια στο στόμα...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Αιθηρόη στις Παρ 20 Ιουλ - 9:52:21, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
lordos

Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 202

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι φλέβες του Κόσμου...   Δευ 9 Ιουλ - 9:36:01

Παράξενο αλλά και όμορφο το κείμενο σου. Δυσνόητο το μεγαλύτερο μέρος του στην σκέψη μου. Κι όμως κάτι μέσα μου σα να συγκινήθηκε. Πρέπει να το διαβάσω προσεχτικά. Μου άρεσε πολύ όμως το τελείωμα του που μπορώ να το καταλάβω και να το νιώσω.

Το ταξίδι συνεχίζεται…
markos

Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 229

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι φλέβες του Κόσμου...   Δευ 9 Ιουλ - 10:59:02

Και μ αυτό το κομμάτι θέλω να σου δείξω τι κατάλαβα απ όσα έγραψες. Quest for freedom είναι ο τίτλος! Μου κάθεται άψογα στα λόγια σου, και με τη σειρά που τα λες. Για σένα λοιπόν κι αυτό το κομμάτι. Και μακάρι να σου κάναμε παρέα την ώρα που το ζήτησες σ εκείνο το μπαλκόνι. Μακάρι! Είμαστε μαζί σου σ ότι κάνεις. Όπως είσαι κι εσύ μαζί μας.

{Ο πρώτος πόνος…

Και οι άνεμοι να σέρνονται στα χώματα, τα αστραφτερά από την σκόνη των πεσμένων άστρων, χτίζοντας πίσω μου νύχτα για να μην βρίσκω γυρισμό…

Καρδιά είχα μικρή μα και μέγα… να σπαρταράει να κρατηθεί από τα σπάργανα της πρώτης γέννας που άκουγε να ονομάζουνε ζωή.
Τρόμος από άγνοια… τρόμος μοναχικός… νους παγωμένος… κι ένας απέραντος χώρος.

Αυτή η πρώτη γνώση της ψυχής στο δημιούργημα των χρόνων… η πρώτη γνώση… «Μόνος»…}

{«Τι θέλεις;»…

Μα δεν θυμάμαι… δεν θυμάμαι…
Μόνο το χέρι της να βυθίζεται στον Κόσμο και να του παίρνει ουσία σαν βαμβάκι από χρυσό…
«Εισέπνευσε! Κομμάτι από το Όλον… ύστατη μνήμη και φυλαχτό από το αιώνιο της Ζωής.»…

Και ξάφνου μ έσπρωξε και ολίσθησα σε βάθη δίχως τέλος και γεμάτα προορισμούς σταθμούς…

Κόσμοι… μέσα σε κόσμους… μέσα σε κόσμους… μέσα σε κόσμους… }

{Κι εκεί ακριβώς που χάραζε η πρώτη γνώση μνήμη πικρή, χέρι ζεστό απαλά με σήκωσε απ την γη του αιθέρα…
Έρωτας… γνώση δεύτερη… βαθιά κι αιώνια να κυλά στις φλέβες της ψυχής του Κόσμου, που χύνονταν μες στις δικές μου τις εύθραυστα πρωτόφτιαχτες…

«Μαζί»… η πρώτη λέξη που αγάπησα και έφτιαξα σημάδι χαράζοντας το, στο άπειρο εύπλαστο του χώρου.
Εκεί το πρώτο μου χαμόγελο… στο «εσύ» δοσμένο… και θαρρώ αυτό μου σμίλεψε το πρόσωπο το πρώτο…

«Εσύ!»… }

{Έτσι ήταν… έτσι είναι… έτσι θα συνεχίζει…

Το ταξίδι συνεχίζεται…}

Να περπατάς, μην σταματάς και να χαμογελάς!
Ηλιόδωρος

Τόπος : Κάπου κοντά από την Πηγή…
Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1302

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι φλέβες του Κόσμου...   Δευ 9 Ιουλ - 16:45:13

Αιθηρόη έγραψε:

Χύθηκε Κόσμος!

20-6-2012 μια μέρα πριν το θερινό ηλιοστάσιο.

6η ?

Υπέροχο να το
βιώνεις.

Ανήκουστο να το μαρτυρείς.

Πως είναι?

Δεν θυμάμαι.

Ελπίζω και Πιστεύω. Προσεύχομαι να μείνω ως εδώ. Θέλω το
μετέπειτα στην θύμησή μου για πάντα…

Αλήθεια ήταν η Δίδυμη Φλόγα σου? ή ο Α.Ε. ?

Έχω πολλές ερωτήσεις να σου κάνω. Και σε σένα… και …

Αλήθεια μετά υποφέρεις που γυρνάς? Ελπίζω όχι, έχεις πολλούς
που σε αγαπάμε…

Θέλω μια νύχτα, απόψε… να έρθω εκεί που λίγους έχεις πάει.

Ίσως… αν οι θεοί αφήσουν·

Αφού μπορείς να γίνεις τα πάντα, γίνε ο Εαυτός σου, γιατί εσύ είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο !!

http://www.youtube.com/user/mikroulis11
gerakina

Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 126

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι φλέβες του Κόσμου...   Δευ 9 Ιουλ - 19:18:19

Αιθηροη μου αστειρευτη! να εβλεπα οσα κουβαλας κι εχεις μεσα σου κι εχεις δει!

marko τι φοβερο κομματι ειναι αυτο? ξετρελάθηκα! ρε παιδια ειστε απιθανοι ολοι σας! και ποσο μ αγγιξαν τα λογια σου mikroulis11 και με συγκινησαν! αισθανομαι για ολους σας θαυμασμο και σεβασμο.

Αιθηρόη
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2417

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι φλέβες του Κόσμου...   Τρι 31 Ιουλ - 12:33:40

Δίδυμη φλόγα… μέρος μίας και αυτής… μέρη δύο… για να συγκλονιστούν από την επιθυμία της ένωσης…

Μέγα έργο… μέγα…

Ο κατώτερος εαυτός μου είμαι εγώ… ο ανώτερος εαυτός μου είμαι εγώ…

Μα εκείνη η Φλόγα… η δίδυμη όπως την είπες… είναι όλα όσα δεν είμαι… και όλα όσα θέλω… όλα όσα έδωσα… και όλα όσα πήρα… όλα όσα δικαιούμαι… και όλα όσα δεν μου ανήκουν… όλα όσα άξιζα… και όλα όσα χρωστάω ακόμη… όλα όσα θα με σώσουν… και όλα όσα για τα οποία χάθηκα… όλα όσα πλήγωσα… και όλα όσα θα λυτρώσω… όλα όσα με έδιωξαν… και όλα όσα θα με επιστρέψουν…

Η αιτία για όλες μου τις μορφές… και συνάμα η μορφή για όλες τις αιτίες μου…
Είναι η τελευταία μου αποστολή… και συνάμα όλες μου οι αποστολές…

(Χμ... παράξενα και μυστήρια που δίνονται τα ανάλογα στον καθένα...!)

Και ταυτόχρονα δεν είναι τίποτα από τα παραπάνω...

Και μπορεί να είναι απλά η δύναμη για να συνεχίζεις... διότι η Ψυχή του Κόσμου, ανακάλυψε πως ο Έρωτας, είναι η ενέργεια που ταράζει και συγκινεί το Ον συθέμελα...

Το αφυπνίζει και το κάνει ικανό για τα πάντα.

Και αυτά, είναι όλα όσα χρειάζεται να ακούσεις, για να πας την σκέψη σου μόνος, στο επόμενο στάδιο...

Η επιστροφή...

Κλαις όταν επιστρέφεις... όχι την κάθε φορά... και όχι τόσο για αυτά που αφήνεις... αλλά διότι το πρώτο που θυμάσαι, είναι η μοναξιά του δρόμου, που μοιάζει τόσο αληθινή σε έναν χρόνο και σε ένα επίπεδο που δεν σου χαρίζεται...

Μοιάζει σκληρός, αλλά είναι δίκαιος στο ρόλο που του έχει δοθεί να εκπληρώσει...

Σ ευχαριστώ! Για όσα κατανοείς και εκφράζεις... και για όσα κατανοείς και δεν μαρτυρείς...

Να έχετε αγάπη στην καρδιά, φως στο πνεύμα,
θάρρος στην ψυχή και αλήθεια στο στόμα...

http://www.aoratos-naos.com
Ηλιόδωρος

Τόπος : Κάπου κοντά από την Πηγή…
Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1302

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι φλέβες του Κόσμου...   Τρι 31 Ιουλ - 19:09:34

Αφού μπορείς να γίνεις τα πάντα, γίνε ο Εαυτός σου, γιατί εσύ είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο !!

http://www.youtube.com/user/mikroulis11
βαλδουίνος Δ΄της Ιεροσαλή

Τόπος : ΑΤΤΙΚΗ
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 15

ΔημοσίευσηΘέμα: Οι φλέβες του Κόσμου...   Τρι 31 Ιουλ - 21:01:30

αχ......πόσο εύκολα το διάβασα...σαν να το έγραψα εγώ..είναι και το θερινό τώρα....μεγάλες ενέργειες αυτόν τον καιρό....σπουδαία πράγματα.μπράβο είναι ένα πολύ καλό κείμενο...σε χαιρετώ από τα βάθη της Ιερουσαλήμ. ηλιος

.΄.Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί,
το κύκλου μήκος ίνα ορίση διαμέτρω,
παρήγαγεν αριθμόν απέραντον,
και ον, φεύ, ουδέποτε όλον θνητοί θα εύρωσι
ahilleas

Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 95

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι φλέβες του Κόσμου...   Τετ 1 Αυγ - 10:19:08

Είμαι πολλούς μήνες εδώ. Αθόρυβος.. Παρατηρητικός.. Διακριτικός.. Συγκρατημένος.. Φίλος.. Και θαυμαστής..

Με σεβασμό.. Με αδημονία.. Με ανακούφιση.. Με ελπίδα..

Για όλους εδώ.

Μα πιο πολύ για σένα. Κι ας με συγχωρήσουν οι υπόλοιποι γι αυτή τη διάκριση.

Με συγκλονίζει αυτό το πάθος της ψυχής. Πάθος.. Ψυχή.. Γνώση.. Αγάπη.. Έρωτας.. Αρχέγονη ύπαρξη.. Μνήμες συγκλονιστικές/αποκαλυπτικές..

Προσωπικά μου είναι τόσο αδιάφορο από που προέρχονται όλα αυτά για όσα μιλάς και γράφεις. Μου είναι αδιάφορο αν στα θύμησε κάποια γιαγιά, ένας θεός, ένας δαίμονας, ένα σύμπαν, εσύ η ίδια. Μου αρκεί που μου τα δίνεις απλόχερα χωρίς φόβο.. με θάρρος.. με ριψοκινδυνότητα για όσα μπορεί να αντιμετωπίσεις..

Με δακρύζει η ανησυχία σου μην κάνεις κάποιο λάθος και βλάψεις το δρόμο κάποιου. Η αφάνεια που επιδιώκεις και η έλλειψη αυταρεσκίας και έπαρσης. Να μαζεύεσαι όταν σε θαυμάζουν. Να απλώνεσαι όταν βρίσκεις την ευκαιρία την στιγμή που οι άλλοι κοιτάνε αλλού. Και είναι τόσο παράξενο αυτό.. ασυνήθιστο.. σπάνιο.. σημάδι καθόλου γήινο.

Τολμώ να ρωτήσω.. Από που ήρθες;

Τολμώ να ζητήσω.. Θέλω να δω το πρόσωπο αυτό.

Κινδυνεύεις στην επόμενη φορά να έρθεις με το πρόσωπο που υπάρχει στο εικονίδιο σου. Γιατί έτσι σε σκεφτόμαστε όλοι. Άλλωστε δεν έχουμε άλλη επιλογή.

Όμορφο πρόσωπο.. δυνατό.. μυστηριακό.. Δεν είσαι εσύ όμως. Μήπως μοιάζεις μ αυτό;

Από που ήρθες;

Θέλω να δω το πρόσωπο.

Μήπως μοιάζεις;

Κυρία μου..

(Δεν ξέρω πως να βάζω εικόνες. Αν θα έβαζα όμως, θα έβαζα ακριβώς αυτή που έβαλε ο mikroulis11.)

Σας χαιρετώ όλους με σεβασμό. Και ευελπιστώ να μην έγινα αντιπαθής και γλυκανάλατος. Ήθελα μόνο να είμαι αυθεντικός και σύμφωνος με τις σκέψεις μου.

Ένας χαμένος ποιητής
romantikos

Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 12/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 66

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι φλέβες του Κόσμου...   Τετ 24 Οκτ - 9:12:53

Μέγα ανείπωτο θαύμα! Έργο θηριώδες με μεγέθη ανεκδήλωτα στο νου του όντος…
Πύρινο Μεγαλείο που μέλει να λαμπαδεύσει πάσα Νου, Ψυχή και Ον…

Μα είναι άλλος ο Καιρός για την μεστή αποκάλυψη του…

Το ταξίδι συνεχίζεται…

Όπως έγραψα και πριν, για μένα δεν υπάρχουν άσχημοι άνθρωποι. Μα υπάρχουν κάποιοι που είναι πολύ, μα πάρα πάρα πολύ όμορφοι!

Αρχοντικές και επιβλητικές οι κινήσεις σου
καθώς ανεμίζεις την χλαμύδα σου
πάνω από τ' απαστράπτοντα βήματα.

Οι φλέβες του Κόσμου...
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ.-
Μετάβαση σε: