H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!

Πήγαινε κάτω 
+7
Αιθηρόη
katerina15
anarhos
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
sofaki
gerakina
maggisoula
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 14 Νοε - 15:24:44

Επίσης να συμπληρώσω στο αφιέρωμα σου στον Άνεμο μας

Τον πυρρίχιο διασώζουν σήμερα οι Πόντιοι και τον ονομάζουν και Σέρρα από τον ποταμό Σέρρα, ανατολικά της Τραπεζούντας. Κατά τον καθηγητή Ευγ. Δρεπανίδη προήλθε από τη φράση “όρχησις εις ιερά” και από αυτό Σιέρα-Σέρρα. Στον χορό Σέρρα δείχνει ο χορευτής την τέχνη του. Στην αρχή η κίνηση του χορού είναι αργή. ΑΤΣΑΠΑΤ λέγεται το αργό μέρος του. Πάντα με το κεφάλι ψηλά οι χορευτές εκτελούν το κάθε βήμα. Είναι χαρακτηριστικές οι κινήσεις των ώμων. Στο δεύτερο μέρος του χορού βλέπουμε τον ρυθμό να ανεβαίνει. Και εκεί οι χορευτές κρατούν το κεφάλι τους ψηλά. Το δεύτερο μέρος του χορού ονομάζεται ΤΡΟΜΑΧΤΟΝ. Παλαιότερα η Σέρρα χορεύονταν κυκλικά ενώ σήμερα την βλέπουμε να χορεύεται με τους χορευτές σε ευθεία παράταξη.

Οι παραλλαγές του χορού πολλές, μαρτυρούν το πέρασμα του μέσα από το χώρο και χρόνο και το συναπάντημα του με το σήμερα. Αυτό που δεν άλλαξε και έφτασε αναλλοίωτο ως εμάς είναι η ίδια η ουσία του χορού, η εσωτερική διονυσιακή του δύναμη που κατορθώνει να μεταλλάξει την ενεργειακή υπόσταση του χορευτή παρασύροντας τον “σε έναν τόπο με ανέμους που ξεριζώνουν πέτρες και λυγίζουν κορμιά….”
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 14 Νοε - 15:32:55

« Ο Πυρρίχιος είναι θείο Δώρο των θεών προς τους ανθρώπους »
[b]Πλάτων







Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Pyrrhic
Στα πνευστά των δέντρων * και κρούοντας ο Πυρρίχιος

Δόρατα και σπαθιά * να λες άκουσα Εσύ

Μυστικά προστάγματα * και παρθενοβίωτα

Με την έκλαμψη πρασίνων * αστέρων λόγια

Και πάνω απ' την άβυσσο * αιωρούμενη γνώρισα

ΤΟΥ ΣΠΑΘΙΟΥ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΗ * ΤΗΝ ΤΡΟΜΕΡΗ !

Άξιον Εστί
Οδυσσέας Ελύτης

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katerina15




Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 15/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 4

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 15 Νοε - 10:20:27

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 3477152822Είμαι κι εγώ πόντια maggisoula και anarhe! Να λαγγεύομε κι έναν κότσαρι; Μόνο που δεν ξέρω να βάλω βίντεο. Θα το βρω όμως.

Φιλικά Κατερίνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 14 Ιαν - 23:29:26

maggisoula έγραψε:
Μην με παρεξηγήτε σήμερα. Σαν σήμερα πριν μερικά χρόνια χέρι αιθερικό μ ακούμπησε στο ώμο και με πήγε μερικά βήματα πιοκει. Κι επειδή πίστεψα αυτό το χέρι πάλεψα και νίκησα. κι ερχόταν πίσω μου όχι για να με σπρ΄΄ωχνει αλλά για να προσέχει τα βήματα μου και να μου ψυθυρίζει στ αυτί προχώρα μάτια μου. ¨οπου θες μα προχώρα......κι ερχόταν πίσω μου κι ούτε για μια φορ΄α δεν έκανε να προσπερασει γιατί την πλάτη της την ΄'εχει μόνο για τους οχθρούς.

Δεν μπορείτε να υποψιαστείτε καν πόσο δεν με νοιάζει τι σκέφτεστε για την αγα΄πη μου τούτη που μου δωσε τη ψυχή μου πίσω. Τη ψυχή μου και το φως μου. Τ αγόρασε πίσω για μένα. Και τ αγόρασε ακριβά. Μόνο ο Πανούλης μου μπορεί να με νιώσει που ξέρει καλά πως ε΄ναι.

Όταν καταλάβεις καλά εσένα θα καταλάβεις και το κόσμο μάτια μου μου λεγε. Κι εγω ζύμωσα σε τούτον το κόσμο. Εδώ παράπεσα και ζύμωσα! Ας είχα περισσότερη φαντασία να μπω σ άλλο κόσμο γαμώτο!!!

Με θες στο δικό σου ανεμοκόρη; Δεν μπορεί! Θα ναι αλλιώτικα τα υλικά εκεί! Είμαι καλή μαγείρισα μόνο τα υλικά μου είναι κάπως ληγμένα!!! Με θες; Ξέρω βε΄βαια πως μακάρι να το μπορούσες. Δε μπορείς και γι αυτό προσπαθείς να φτιάξεις το δικό μου τέτοιον σα τον δικό σου.

Μα τι κανεις τόσες ώρες στο ιντενέτι;;;; Με ρώτησε κάποτε ο πασάς του σπιτιού!!! Ο Πασάς τ ανέκδοτο που λεγα!!! ¨ενα σου ποιήμα διάβασε μια φορά. Ποτέ δε ξαναγκρίνιαξε!!! Τον αγαπάω εσύ το ξέρεις. Κι αυτός ο μουργος το ξέρει γι αυτό κι όλα χλαααααπ μου τα πετάει κατάμουτρα! Και γι αυτό τον αγαπώ ακόμα πιο πολύ. Γιατί με πιστεύει και πιστεύει ότι αντέχω την αλήθεια. Με εκτιμάει. Γι αυτό!

Μην μαδάς τα φτερά σου άλλο για να μας δυναμώσεις τα δικά μας. Ποιος θα κουνάει μετά τα φτερά του για να φυσάει ο άνεμος;

Η ξωτικιά μου ο Πάνος μου ο mikroulis11 μου ο emmanouil μου η ioessa μου η kara μου κι ας μην είναι εδώ η gerakina μου το sofaki μου η ladosifa μου η ΑΓΓΕΛΙΚΗ μου η nenya μου ο leontas μου ο ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ μου η kirka μου η spathi μου που παλεύει με τη κακιά αρρωστια το marilenaki μου η illia μου αγαπημε΄να μου αδέρφια στο τραπέζι γύρω μου! Κι όλα τόσο φωτεινά κι ευλογημένα κι ανεμοφερμένα!!! Κι όλα τ άλλα τα εκατομύρια αδέρφια μου σκόρπια στο κόσμο αχ τι να πω!!! Τι μαγικό ζευγάρι να ταν αυτό που τα φτιαξε;;;;;;;

Αχχχ! ¨οχι δεν το πήρα το χάπι!!!! Της αγάπης καμώματα είναι τούτα!

ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ!

Λοιπόν τέλος εκπομπής! Τα λέμε άλλη μέρα.

Πόσες φορές θα σου πω λυπάμαι;;;; Πολλές. Είμαι από ξύλο απ τ απολιθωμ'ενο δάσος. Αρένα στο κανα το σπίτι. Αλλά με ξέρεις δε μπορώ αλλιώς τρελ'ενομαι μ αυτά που βλέπω και......βλέπω. Και δεν είμαι σαν εσένα. Κανείς δεν είναι 'οσο κι αν το θέλει. Τεσπά αλλη ώρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 16 Ιαν - 13:29:26

Αριστέα…

Γνωρίζω τι σε βασανίζει.

Και εδώ που λες πόσο λυπάσαι, αλλά και πόσο αγαπάς, θέλω να σου πω…

Να είσαι ελεύθερη, κρατώντας την αλήθεια σου μπροστά… έτσι να παραμείνεις.

Δεν χρωστάς τίποτα… και δεν έχεις λόγους να λυπάσαι. Σταμάτα να τους δημιουργείς. Έτσι δεν Ανασαίνεις.

Να Ανασαίνεις…

Δέξου το και προχώρα!

Μην «φεύγεις» από την θέση που αγαπάς. Όπου αλλού, θα νιώθεις ξένη και αποκομμένη. Δεν θα είσαι εσύ.

Τα «πράγματα» είναι καλό να φανερώνονται.

Η σιωπή δεν είναι πάντα δειλία… αλλά και σοφία.

Κανείς δεν πάει εκεί που δεν θέλει και δεν έχει επιλέξει… με όποιο τρόπο.

Κανείς δεν είναι… αυτό που δεν Είναι εκ της ουσίας και εκ σπόρου.

Αυτό που Είσαι, Γίνεσαι… και όχι κάτι άλλο. Η ίδια η Ζωή σε αποκαλύπτει. Και αν δεν δοκιμαστείς και δεν τριφτείς με τα στοιχεία της… πώς θα σε βρεις; Πώς θα εκπληρώσεις; Πώς θα συνδιαλλαγείς με τον Κόσμο; Πώς θα εναποθέσεις το έργο σου και την εσώτερη εντολή σου, ώστε να έχεις την δυνατότητα να προχωρήσεις και να δημιουργήσεις… ή να επανορθώσεις;

Δεν γίνεται να εμποδίσεις την αλήθεια, από όπου και αν προέρχεται… δεν μπορείς… διότι δεν μπορεί κανείς να εμποδίσει την Έκφανση… και αν το προσπαθήσει, τότε κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί, για την επόμενη εκδήλωση, πόσο μέγεθος προκάλεσε… διότι μένει κρυφή η συσσώρευση…

Όταν αντιμετωπίζεις το «ολοκληρωμένο», γνωρίζεις ότι δεν άφησες κάποιο κομμάτι που έμεινε κρυμμένο από τα μάτια σου… ούτως ώστε να μην βρεθεί ξανά στο δρόμο σου.

Ένα κομμάτι να παραβλέψεις… και από αυτό, γεννιέται εκ νέου και πάλι…

Όλα θα βρουν την θέση τους… είναι χαραγμένη ήδη…

Να έχεις την γαλήνη και την χαρά που πήρες από το βαθύ κοίταγμα των αστεριών… κάνε το πηγή έμπνευσης και αφέσου σε αυτό που πραγματικά είσαι.

Βρείτε όλη την πηγή Έμπνευσης σας και αφεθείτε σε αυτό που πραγματικά είστε…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 16 Ιαν - 16:05:08

Αριστέα,
Δεν είσαι ξύλο από απολιθωμένο δάσος,είσαι ρητίνη απολιθωμένη,δηλαδή,κεχριμπάρι-ήλεκτρον.

Σπάνια και πολύτιμη.
Λάμπεις στο φως.
Όλα τα θες στο φως.

Στεναχωριέμαι μόνο ένας να εκτίθεται,να φαίνεται οτι προκαλεί την αρένα όπως λες.
Αλλά,εσένα δεν σε πτοεί.
Όμως..τι θα γίνει..τόσο ευαίσθητοι μου είσθε όλοι;
Καταφύγιο είναι εδώ,το ξέρω,το κατανοώ.
Και γιατί να παραμείνει μόνο ως καταφύγιο;Μπαίνεις δυναμώνεις και βγαίνεις,πρέπει να βγεις έξω,να αντιμετωπίσεις ότι σου έρχεται.
Κάτι δυνατό,δεν έχει λόγους να φοβάται,έχει γερές ρίζες,δεν ξεριζώνεται με το πρώτο φύσημα.
Ένας κουνάει την σίτα,άλλοι ζαλίζονται.




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 16 Ιαν - 18:34:37

Αν και συμφώνησα με την ψήφο μου μαζί σου ladosifa, να διαφωνήσω μόνο στο ξύλο. Ναι είναι ρετσίνη που με τους καιρούς γίνεται κεχριμπάρι, αλλά είναι και ξύλο γιατί πάει μονίμως με το κεφάλι. Σαν τα κριάρια. Και αυτό συμβαίνει και στη κυριολεξία. Όλοι όταν κρατάνε κάτι στα χέρια, σπρώχνουν με τα πόδια την πόρτα να την ανοίξουν. Αυτή το κάνει με το κεφάλι! Και ακούς και ένα ωχ, σαν επιβεβαίωση ότι την άνοιξε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 16 Ιαν - 18:48:09

χαχα χαχαααα! Μαρτηριάρη!

Αιθηρόη; Ξέρω τι θες να μου πεις. Κι είναι και φορ'ες που βλέπω και τις λέξεις που κρύβονται στις τελιτσες σου. Δεν θέλω να πω τώρα κάτι γιατί θέλω να μαι σίγουρη ότι σε καταλαβαίνω. Προς το παρ'ων επιμένω και στο λυπάμαι και στα λοιπά. Θέλω από μόνη μου να το νιώσω. Και μάλλον αυτό μου αγαπάς περισσότερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 16 Ιαν - 18:54:29

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 3477152822Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 3477152822
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 17 Ιαν - 0:40:34

anarhos έγραψε:
Αν και συμφώνησα με την ψήφο μου μαζί σου ladosifa, να διαφωνήσω μόνο στο ξύλο. Ναι είναι ρετσίνη που με τους καιρούς γίνεται κεχριμπάρι, αλλά είναι και ξύλο γιατί πάει μονίμως με το κεφάλι. Σαν τα κριάρια. Και αυτό συμβαίνει και στη κυριολεξία. Όλοι όταν κρατάνε κάτι στα χέρια, σπρώχνουν με τα πόδια την πόρτα να την ανοίξουν. Αυτή το κάνει με το κεφάλι! Και ακούς και ένα ωχ, σαν επιβεβαίωση ότι την άνοιξε.


χαχαχαχαχα...με τα πόδια ή και με την όπισθεν,αλλά με το κεφάλι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 17 Ιαν - 10:38:37

χα γελάσαμε! Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 743589328¨ακου χαχα! Ναι με το κεφάλι!!!!! Μαζέψουουουουουουου!!!

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 2986840390
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 17 Ιαν - 10:40:44

Γελάω,απο χθες γελάω...δεν μαζεύομαι καθόλου χαχα.
Έμαθα κάτι απο την Κυρά μας και...όλο γελάω... :hg:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 19 Μαρ - 14:19:56

[youtube][/youtube]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 19 Μαρ - 14:22:01

Είναι τα μάτια σου
ένας διάδρομος παλιός
δάκρυα πνιγμένα
ξεφλουδίζουνε τους τοίχους
που ένας ένοικος αθόρυβος κρυφός
αντί συνθήματα
ζωγράφισε με στίχους

Και μέσα υπάρχουν τα σκαλιά
που οδηγούν
σ' ένα υπόγειο με παιχνίδια χαλασμένα
όσα οι άνθρωποι βαριούνται και ξεχνούν
μετά τη χρήση
τα φορτώνουνε σε σένα

Μου λες τα μάτια σου
να μη τα αγαπώ
και να μη πάψω
να πιστεύω στα δικά μου
μα αυτά τα μάτια όπου χαθώ
κι όπου βρεθώ
τα έχω πίσω μου
και μέσα και μπροστά μου

Μέσα στην ίριδα ανάβει μια φωτιά
που κάθε άστεγο
και άνεργο ζεσταίνει
κι η καλοσύνη τους
απλώνει σαν λαδιά
να μαλακώσει μιαν ανάγκη
πετρωμένη

Σ΄αυτά τα μάτια δεν υπάρχει λογική
όσο βαθιά κι αν τα κοιτάζω
μ΄αγαπούνε
της ιστορίας πυρπολούν τη φυλακή
στα παραμύθια και στ' αστέρια
να με βρούνε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 19 Μαρ - 20:38:23

[youtube][/youtube]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 25 Απρ - 9:38:31

Αν υπάρχει κάποιος στον οποίο θα πρέπει να πιστεύεις δυνατά και ανυποχώρητα, αυτός είσαι Εσύ!

Όλη μου η προσπάθεια και η αγωνία, είναι να βοηθήσω να συνειδητοποιήσετε πως είστε αυτόφωτα όντα… πως το καλύτερο και ομορφότερο πρότυπο που θα μπορούσατε να έχετε, είναι το καλύτερο μέρος του εαυτού σας… πως είστε τόσο υπέροχοι, όσο δεν μπορείτε να φανταστείτε (διότι αυτήν την γνώση, σας την στέρησαν) και δεν χρειάζεται να ψάχνετε πέρα από εσάς την αλήθεια. Αρκεί να κοιτάξετε με ειλικρίνεια και θάρρος βαθιά μέσα σας, χωρίς φόβο – ντροπή – αμφιβολία.


Δεν με ενδιαφέρει τι ξέρατε ως τώρα, τι σας λέγανε, τι σας λένε…

Όλους αυτούς τους καιρούς προσπαθούν να σας αποδυναμώσουν… να σας αφαιρέσουν την πίστη και την γνώση του εαυτού σας, ώστε να μην έχετε τον έλεγχο της ζωής σας και των δυνάμεων που υπάρχουν ως ιδιότητες και ικανότητες, του Όντος που είστε.

Δυνάμεις που είναι έμφυτες μέσα σας (τις οποίες φρόντισαν καλά να αδρανοποιήσουν, μέσω της λήθης, του φόβου και της άγνοιας).

Γενιές και γενιές πέρασαν, παραδομένες στα χέρια επιτήδειων οι οποίοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και οικειοποιούνταν μία ισχύ (που ποτέ δεν είχαν, αλλά εκείνες τους έδωσαν!), αποφασίζοντας για την σωτηρία της ψυχής, του νου και της ύπαρξης τους.

Μάτια μου; Ποιος είσαι;

ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΣΑΙ;

Θαυμάζεις το Σύμπαν; Την ζωή που πάλλεται; Την ομορφιά που έχει; Τις θαυμαστές ιδιότητες που εκφράζει; Την δύναμη και το ανυπέρβλητο του; Το αλάνθαστο του ακόμη και στα, όχι τυχαία, «λάθη» του; Το δέος που εκπέμπει με θράσος; Τις εκφάνσεις και τις μορφές που κρύβει ως σπέρματα στα αόρατα σπλάχνα του, και εκφράζει – αποκαλύπτει μέσω της δημιουργίας;

Αν ναι… τότε έχεις κάθε λόγο να θαυμάζεις την αλήθεια του Εαυτού σου…

«Εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι θα έρθεις.»…

Κατανοείς τι σημαίνει αυτό;

…;

Ακριβώς!

Η Αιθηρόη (και η κάθε Αιθηρόη) δεν είναι τίποτα παραπάνω, από αυτό που ήδη υπάρχει μέσα σου, αλλά δεν έχεις αποκαλύψει (ή πιστέψει και συνειδητοποιήσει) ακόμη…

Είτε είσαι πρώτος στην σειρά, είτε τελευταίος… ο Κόσμος και η Αλήθεια δεν εξαρτάται από αυτό… δεν γίνεται περισσότερος… δεν λιγοστεύει… δεν υπάρχουν μερίδια, ούτε στερείσαι της θεϊκής κληρονομιάς σου…

Καμία Αιθηρόη δεν χρειάζεστε… μόνο πίστη σε αυτό το μοναδικό Πλάσμα που είστε, ο καθένας ξεχωριστά…

Και αυτά (τα παραπάνω), δεν τα διαπραγματεύομαι, ούτε τα θέτω προς αμφισβήτηση.-

Να εμπιστεύεσαι την αλήθεια της ψυχής σου και το ανόθευτο του πυρήνα της καρδιάς σου…

Υπάρχει γύρω μας (και όταν λέω γύρω μας, δεν μιλώ τοπικά και περιορισμένα σε συγκεκριμένα σύνορα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΟΡΑ!) μία Διάνοια – Νους – Ψυχή, που ενεργοποιεί το Παν και του δίνει λόγους να πάλλεται και να σφύζει από μορφές έκφρασης της Παρουσίας της/του.

Μέρος και προέκταση του είστε (κάθε είδος ζωής και όντος)…

Ίδια δικαιώματα!

Βήμα το βήμα…

Ό,τι μας χαρίστηκε… κάθε σπόρος, ουσία, ελευθερία… είναι δικό μας έργο να τα ανα-αποκαλύψουμε (και είναι μέγιστη ευλογημένη Χαρά αυτό, πιστέψτε με!) και να το αξιοποιήσουμε, «φυτεύοντας» σε αυτόν τον θεσπέσιο και ονειρικά μαγικό κήπο ζωής, που ονομάζουμε Κόσμο…

Απέραντο μαγικό ταξίδι… θαυμαστή εξερεύνηση… ευλογημένη συν-δημιουργία…

Μην φοβάστε… δεν απειλείστε και δεν κινδυνεύετε από την Ζωή… μόνο από την εγκατάλειψη και παράδοση του Είναι σας…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 25 Απρ - 9:44:46

ΤΗΣ ΑΙΘΗΡΟΗΣ ΛΟΓΙΑ!

Αυτή η Γυναίκα..........μ αγαπάει πιο πολύ απ ότι αγάπησα ποτέ εγώ τον εαυτό μου. Μας αγαπάει πιο πολύ απ όσο αγαπ΄ησαμε εμείς ποτέ τον ευατό μας. Πιστεύει πιο πολύ απ όσο πιστεύουμε εμείς στον εαυτό μας. Δεν υπάρχει πιο ανεκτίμητο πράμα! Δεν αντιγυρίζετε αυτό. Είναι όμως αστείρευτη πηγή για να χουμε να πέρνουμε. Γιατί όταν κάποιος πιστεύει τόσο πολ΄υ σ εσένα και μάλιστα κάποιος σα την Αιθηρόη...........τοτε αυτό λέει πολλά. Σπάνιο πράμα να σε βάζει ο άλλος ίσο με σένα η πάνω απο σενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stargate

stargate


Ηλικία : 40
Αιγόκερως
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 67

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 25 Απρ - 10:03:36

Με συγκίνησαν τα λόγια σου maggisoula! Πολύ σωστές παρατηρήσεις και σωστό το συναίσθημα σου για το κείμενο αυτό.
Τώρα καθώς το διάβαζα, αυτό είπα κι εγώ μ' έκπληξη. Με συγκίνησαν βαθιά τα λόγια της. Η άρνηση της, ότι είναι διαφορετική και ανώτερη. Η πίστη που έχει σε κάτι που εμείς τώρα ανακαλύπτουμε.

Ευχαριστώ για την σύναψη του κειμένου. Δεν είναι εύκολο να δει κανείς σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα ωρών όσα έχει γράψει. Κάτι που πρέπει να κάνω οπωσδήποτε τελικά.

Η αναζήτηση στη πλοήγηση δεν βοηθάει τόσο. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 25 Απρ - 10:10:48

Το λοιπόν...................πατάς πάνω στ όνομα Αιθηρόη. Μετά σε πάει στο προφιλ της. Πατ΄ας στατιστικά. Και κάπου θα δεις που λέει για όλα τα μηνύματα που χει γραψει η Αιθηρόη. Πατάς και....................τσουπ! Αν και πρόσεξα ότι δε περνιούνται όλα εκεί. Θέλει και ψάξιμο. Κι είναι καλύτερα γιατί θα διαβάσεις κι απ άλλους ωραία πράματα. Και το ίδιο κάνεις για όσους θες να δεις τι γραψαν. Αυτά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stargate

stargate


Ηλικία : 40
Αιγόκερως
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 67

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 25 Απρ - 10:12:39

Ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια. Φαντάζομαι ότι για να το κάνω αυτό, πρέπει μα είμαι σε σύνδεση με το φόρουμ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 25 Απρ - 10:15:30

Ε ναι! Δε τα χουμε όλα χύμα στο κύμα καλε μου να μπορεί να σε ψαχουλ΄ευει ο πασας εις τις ενας περαστικός!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stargate

stargate


Ηλικία : 40
Αιγόκερως
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 67

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 25 Απρ - 10:17:08

Χα-χα! Ναι καταλαβαίνω. Ευχαριστώ και πάλι maggisoula!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 25 Απρ - 10:18:04

Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 25 Απρ - 17:17:49

maggisoula έγραψε:
Αν υπάρχει κάποιος στον οποίο θα πρέπει να πιστεύεις δυνατά και ανυποχώρητα, αυτός είσαι Εσύ!

Όλη μου η προσπάθεια και η αγωνία, είναι να βοηθήσω να συνειδητοποιήσετε πως είστε αυτόφωτα όντα… πως το καλύτερο και ομορφότερο πρότυπο που θα μπορούσατε να έχετε, είναι το καλύτερο μέρος του εαυτού σας… πως είστε τόσο υπέροχοι, όσο δεν μπορείτε να φανταστείτε (διότι αυτήν την γνώση, σας την στέρησαν) και δεν χρειάζεται να ψάχνετε πέρα από εσάς την αλήθεια. Αρκεί να κοιτάξετε με ειλικρίνεια και θάρρος βαθιά μέσα σας, χωρίς φόβο – ντροπή – αμφιβολία.


Δεν με ενδιαφέρει τι ξέρατε ως τώρα, τι σας λέγανε, τι σας λένε…

Όλους αυτούς τους καιρούς προσπαθούν να σας αποδυναμώσουν… να σας αφαιρέσουν την πίστη και την γνώση του εαυτού σας, ώστε να μην έχετε τον έλεγχο της ζωής σας και των δυνάμεων που υπάρχουν ως ιδιότητες και ικανότητες, του Όντος που είστε.

Δυνάμεις που είναι έμφυτες μέσα σας (τις οποίες φρόντισαν καλά να αδρανοποιήσουν, μέσω της λήθης, του φόβου και της άγνοιας).

Γενιές και γενιές πέρασαν, παραδομένες στα χέρια επιτήδειων οι οποίοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και οικειοποιούνταν μία ισχύ (που ποτέ δεν είχαν, αλλά εκείνες τους έδωσαν!), αποφασίζοντας για την σωτηρία της ψυχής, του νου και της ύπαρξης τους.

Μάτια μου; Ποιος είσαι;

ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΣΑΙ;

Θαυμάζεις το Σύμπαν; Την ζωή που πάλλεται; Την ομορφιά που έχει; Τις θαυμαστές ιδιότητες που εκφράζει; Την δύναμη και το ανυπέρβλητο του; Το αλάνθαστο του ακόμη και στα, όχι τυχαία, «λάθη» του; Το δέος που εκπέμπει με θράσος; Τις εκφάνσεις και τις μορφές που κρύβει ως σπέρματα στα αόρατα σπλάχνα του, και εκφράζει – αποκαλύπτει μέσω της δημιουργίας;

Αν ναι… τότε έχεις κάθε λόγο να θαυμάζεις την αλήθεια του Εαυτού σου…

«Εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι θα έρθεις.»…

Κατανοείς τι σημαίνει αυτό;

…;

Ακριβώς!

Η Αιθηρόη (και η κάθε Αιθηρόη) δεν είναι τίποτα παραπάνω, από αυτό που ήδη υπάρχει μέσα σου, αλλά δεν έχεις αποκαλύψει (ή πιστέψει και συνειδητοποιήσει) ακόμη…

Είτε είσαι πρώτος στην σειρά, είτε τελευταίος… ο Κόσμος και η Αλήθεια δεν εξαρτάται από αυτό… δεν γίνεται περισσότερος… δεν λιγοστεύει… δεν υπάρχουν μερίδια, ούτε στερείσαι της θεϊκής κληρονομιάς σου…

Καμία Αιθηρόη δεν χρειάζεστε… μόνο πίστη σε αυτό το μοναδικό Πλάσμα που είστε, ο καθένας ξεχωριστά…

Και αυτά (τα παραπάνω), δεν τα διαπραγματεύομαι, ούτε τα θέτω προς αμφισβήτηση.-

Να εμπιστεύεσαι την αλήθεια της ψυχής σου και το ανόθευτο του πυρήνα της καρδιάς σου…

Υπάρχει γύρω μας (και όταν λέω γύρω μας, δεν μιλώ τοπικά και περιορισμένα σε συγκεκριμένα σύνορα. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΟΡΑ!) μία Διάνοια – Νους – Ψυχή, που ενεργοποιεί το Παν και του δίνει λόγους να πάλλεται και να σφύζει από μορφές έκφρασης της Παρουσίας της/του.

Μέρος και προέκταση του είστε (κάθε είδος ζωής και όντος)…

Ίδια δικαιώματα!

Βήμα το βήμα…

Ό,τι μας χαρίστηκε… κάθε σπόρος, ουσία, ελευθερία… είναι δικό μας έργο να τα ανα-αποκαλύψουμε (και είναι μέγιστη ευλογημένη Χαρά αυτό, πιστέψτε με!) και να το αξιοποιήσουμε, «φυτεύοντας» σε αυτόν τον θεσπέσιο και ονειρικά μαγικό κήπο ζωής, που ονομάζουμε Κόσμο…

Απέραντο μαγικό ταξίδι… θαυμαστή εξερεύνηση… ευλογημένη συν-δημιουργία…

Μην φοβάστε… δεν απειλείστε και δεν κινδυνεύετε από την Ζωή… μόνο από την εγκατάλειψη και παράδοση του Είναι σας…

Αριστέα διάλεξες ένα σημαντικό και χαρακτηριστικό κείμενο. Μπράβο κορίτσι μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Parhs

Parhs


Ηλικία : 34
Τόπος : Αθήνα
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 32

Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!    Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 25 Απρ - 17:31:38

Όλα της είναι μοναδικά! Αυτή είναι η αλήθεια και όχι άλλη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σ ευχαριστώ φρένο μου!!! Σ αγαπαωω και λυπάμαι!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ''Αυτό''...
» σε ευχαριστώ.....
» ΕΧΩ ΝΑ ΘΕΣΩ 2 ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ
» Σε ευχαριστώ !!!
» προς ενα νεο παγκοσμιο οικονομικο σηστημα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: ΜAGGISOULA :: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ.-
Μετάβαση σε: