H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Περί Ευτυχίας

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 5:25:31

Ερωτήσεις και απαντήσεις για την ευτυχία...

Περί Ευτυχίας  Images47

Αιθηρόη - aoratos-naos:
Ένας φίλος με ρώτησε, πού θα ήταν καλύτερα να πάει να ζήσει, ώστε να βρει καλύτερη ζωή
και την ηρεμία που τόσο πολύ χρειάζεται.
Υπάρχουν όμορφα μέρη στα οποία μπορούμε να στήσουμε το σπίτι μας.
Αλλά αυτό δεν αρκεί.
Όπου και να πάμε, κάθε μέρος και κάθε τόπος, θα έχει αυτό που... θα πάρουμε μαζί μας.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nenya στις Τρι 8 Μαρ - 18:31:08, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 5:27:33

Η θετική ψυχολογία, το κύριο στοιχείο της οποίας είναι το θετικό συναίσθημα και η ορθή διαχείρισή του, έχει πολλές πρακτικές εφαρμογές στην καθημερινότητα καθώς και ποικίλες θετικές συνέπειες στα άτομα, στην προσωπική, στην επαγγελματική ζωής τους και στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Η βίωση, ωστόσο, αρνητικών συναισθημάτων μας κάνει να βλέπουμε «το δέντρο και να χάνουμε το δάσος».

Αντίθετα, τα θετικά συναισθήματα, διευρύνουν και εμβαθύνουν την προσοχή και την αντίληψή μας.

Επιπρόσθετα, τα συναισθήματα θετικής υφής κάνουν τη σκέψη μας πιο ευέλικτη και πιο δημιουργική, βελτιώνουν την υγεία μας και μας βοηθούν να υπερνικήσουμε τα αρνητικά συναισθήματα κάνοντάς μας πιο ανθεκτικούς απέναντι σε αυτά.

Με ποιους τρόπους όμως μπορούμε να αποκτήσουμε τα τόσο πολύτιμα θετικά συναισθήματα;
Υπάρχουν διάφοροι πρακτικοί τρόποι μέσα από τους οποίους μπορούμε να φέρουμε τα θετικά συναισθήματα στη ζωή μας. Ο πρώτος τρόπος σχετίζεται με τις τεχνικές χαλάρωσης. Αυτές οι τεχνικές περιλαμβάνουν το διαλογισμό, τη γιόγκα και τις ασκήσεις χαλάρωσης των μυών. Το κύριο θετικό συναίσθημα που «δημιουργείται» με τις συγκεκριμένες τεχνικές είναι η ευχαρίστηση. Η ευχαρίστηση αντιστρέφει τα αρνητικά συναισθήματα και κάνει το άτομο ανθεκτικό απέναντι σε αυτά. Συγγενικές δραστηριότητες του διαλογισμού και της γιόγκα είναι επίσης η προσευχή και οι επισκέψεις στο φυσικό περιβάλλον, δραστηριότητες οι οποίες έχουν σκοπό να ηρεμήσουν και να γαληνέψουν την ανθρώπινη ψυχή.

Ένας άλλος τρόπος μέσα από τον οποίο διαμορφώνονται θετικά συναισθήματα αφορά στηνανεύρεση του θετικού νοήματος. Αυτό λειτουργεί με δύο τρόπους. Με την εμφύσηση θετικής αξίας σε καθημερινά γεγονότα και τη στοχοθέτηση και επίτευξη ρεαλιστικών στόχων. Μια άλλη τεχνική έχει να κάνει απλά με το να χαμογελά κανείς. Οι ανθρώπινοι εγκέφαλοι δεν ξεχωρίζουν τη διαφορά μεταξύ ενός αληθινού και ενός ψεύτικου χαμόγελου. Έτσι λοιπόν, όταν κάποιος χαμογελά προσποιητά, ο εγκέφαλός του ανταποκρίνεται με τον ίδιο τρόπο που θα ανταποκρινόταν αν χαμογελούσε αληθινά (απελευθερώνει «θετικές χημικές ουσίες»).

Ένας ακόμη τρόπος μέσα από τον οποίο οι άνθρωποι μπορούν να αποκομίσουν θετικά συναισθήματα είναι από τη διενέργεια πράξεων και δραστηριοτήτων που τους ευχαριστούν. Η δημιουργικότητα, επίσης, η πραγματοποίηση δηλαδή δημιουργικών πράξεων αποτελεί πάντα μια συναισθηματικά ανυψωτική διαδικασία.

Δημιουργικός μπορεί να είναι κανείς είτε κάνοντας μια όμορφη ζωγραφιά είτε μαγειρεύοντας ένα όμορφο δείπνο. Ένα άλλο στοιχείο το οποίο θα πρέπει να φροντίζουν οι άνθρωποι για να έχουν θετικά συναισθήματα είναι η φυσική τους κατάσταση. Η καλή και υγιεινή διατροφή σε συνδυασμό με την άσκηση κάνει τα άτομα πιο υγιή και κατά προέκταση πιο ευτυχισμένα.

Επιπρόσθετα, η όσο το δυνατόν καλύτερη αξιοποίηση των χρημάτων τους είναι ένας άλλος τρόπος μέσα από τον οποίο τα άτομα μπορούν να αποκτήσουν ευχάριστες εμπειρίες. Οι χρηματικές απολαβές των ατόμων θα πρέπει να προέρχονται, βέβαια, από επαγγελματικές καριέρες και εργασίες τις οποίες αγαπούν και έχουν επιλέξει συνειδητά. Τούτο θα τους εξασφαλίσει μεγαλύτερη εργασιακή ικανοποίηση, αλλά και γενικότερη ικανοποίηση στη ζωή τους. Πέρα όμως από την εργασία, τα άτομα θα πρέπει να φροντίζουν να διαχειρίζονται σωστά και τον ελεύθερο χρόνο τους. Μπορεί λοιπόν να επιλέγουν να παρακολουθούν ευχάριστα και ψυχαγωγικά προγράμματα στην τηλεόραση, ενδιαφέρουσες ταινίες στο σινεμά ή στο σπίτι τους, καθώς και θεατρικές ή μουσικές παραστάσεις που να τους διασκεδάζουν και να τους δημιουργούν ευχάριστα συναισθήματα.

Η ενασχόληση με την πνευματική ανάπτυξη θα πρέπει να είναι στα πλαίσια των ενδιαφερόντων των ατόμων. Μέσα από την πνευματική ανάπτυξη τα άτομα έχουν τη δυνατότητα να μαθαίνουν καινούργια πράγματα και να διευρύνουν τους πνευματικούς τους ορίζοντες.

Η πνευματική ανάπτυξη των ατόμων μπορεί να επιτευχθεί αν τα άτομα είναι φιλοπερίεργα και φιλομαθή, αν επιθυμούν δηλαδή να μαθαίνουν καινούργιες πληροφορίες. Η φιλομάθεια των ατόμων είναι εξαιρετικά ευεργετική όχι μόνο γιατί διευρύνει τον πνευματικό τους κόσμο, αλλά και γιατί τους απομακρύνει από την ανία, τους εξιτάρει το ενδιαφέρον και τους χαρίζει την ευχαρίστηση να ξεφεύγουν από τη ρουτίνα.

Οι άνθρωποι, τέλος, θα πρέπει να επικεντρώνονται στις θετικές εμπειρίες τους και στο πόσο καλά αισθάνονται με τον εαυτό τους. Μπορούν δηλαδή να θέτουν κάθε μέρα μικρούς στόχους, η επίτευξη των οποίων θα είναι σε θέση να τους προκαλέσει θετικά συναισθήματα. Καταφέρνοντας να πραγματοποιήσουν, λοιπόν, αυτούς τους στόχους όχι μόνο θα αποκομίζουν θετικά συναισθήματα αλλά και μια θετική αντίληψη για τον εαυτό τους.

Παραδείγματα τέτοιων μικρών στόχων που γεννούν θετικά συναισθήματα μπορούν να είναι το να κάνει κανείς ένα ζεστό μπάνιο, το να ακούσει μουσική, το να χαλαρώσει στον ήλιο-το ηλιακό φως παράγει τη βιταμίνη D που φαίνεται να σχετίζεται με την εποχιακή κατάθλιψη-το να φάει ένα όμορφο γεύμα, το να προσκαλέσει έναν φίλο και άλλες τέτοιου τύπου δραστηριότητες.

Πέρα από τους μικρούς στόχους, οι άνθρωποι μπορούν να στοχεύσουν και σε κάποιον μεγαλύτερο στόχο, η εκπλήρωση του οποίου θα τους επιφέρει χαρούμενα συναισθήματα. Η διαδικασία προς την επίτευξή του μπορεί να τους δώσει την αίσθηση τόσο του ότι αξίζουν οι ίδιοι όσο και ο στόχος που έχουν θέσει. Ο μεγάλος στόχος τους μπορεί να επιτευχθεί μέσα από την πραγματοποίηση μικρότερων καθημερινών στόχων.

Θαρινή Δημητράσκου
Ψυχολόγος, φοιτήτρια Οργανωτικής και Οικονομικής Ψυχολογίας

http://e-psychology.gr/selfhelp/479-thetika-synaisthimata-tropos-epiteyksis-toys
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 5:28:26

GIANNHS:
POIO EINAI TO MYSTIKO THS EYTYXIAS?
MPOREITE NA MOY APANTHSETE AI8HROH?

Αιθηρόη - aoratos-naos:
Το μυστικό της ευτυχίας....
Αμέτρητες φορές ρωτήθηκα για το μυστικό της ευτυχίας.

Κι εγώ απαντώ: Δεν υπάρχει μυστικό.

Απλά επιλογή και απόφαση:

Να κάνεις αυτό που αγαπάς και να το κάνεις με ανθρώπους που αγαπάς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 5:30:20

Martia ..... - linni:
την καλημερα μου σε ολους .καλημερα Αιθηροη.καλη εβδομαδα.θελω ν μιλησω για κατι.αυτον τν καιρο ειμαι λιγο comfuzed.eιναι γεγονοσ οτι εκει που ειμαι χαρουμενη αμα μουτη δωσει κατι μικρο στανταρ θ με χαλασει για αρκετη ωρα.δεν υπαρχει χειροτερο απ το ν εισαι κυκλοθυμικος κατα τη γνωμη μου γιατι στην ουσια δε μου φταινε κ οι αλλοι..εγω αυτο που θελω να ρωτησω ,ν μαθω γενικοτερα ειναι πως μπορω ν ειμαι χαρουμενη?κι επειδη ξερω πως ολα ξεκινανε απο καπου ισως ν μ ρωτησετε τι σε κανει χαρουμενη?τι θελω για ν νοιωσω χαρουμενη=ολοκληρωμενη?ισως να χω αναφερει στο παρελθον παρομοια ερωτηση μου ομως εδω εχω ν κανω μ αλλο σκελος ερωτησης.τι πρεπει ν κανω για να πετυχω αυτα που θ με κανουν χαρουμενη πως να γινω ευτυχισμενη κ χωρις ν πληγωνω τους γυρω μου.μπορω ν ειμαι καθε μερα μες τη τρελη χαρα?κεφατη?πως να εχω τα παντα δηλαδη αυτα που μ γεμιζουν κ μ κανουν ν νοιωθω γεματη απο συναισθηματα ωραια αληθινα?αφου οταν μ ενοχλει κατι κ σπαζομαι ειναι σα ν γκρεμιζομαι κ φτου ξανα απ την αρχη.ωρε ωρες δε το σηκωνει ο οργανισμος μου.σιχαινομαι τη μιζερια,μου τη δινει η στεναχωρια,η αδικια κ τα νευρα.δε μ αρεσει ν τσακωνομαι,δε μ πειραζει ν μη μ καταλαβαινουν αρκει ν κανω σωστα χωρις λαθη αυτα που μ αρεσουν.πως?χωρις ν επηρεαστω απο κατι που θ με χαλασει?τωρα δε ζηταω τη συνταγη,,ζηταω...ουτε γω ξερω τι.να!!αυτο εχω παθει.στην ουσια ζηταω κ την συνταγη γιατι τα χω μπλεξει κ θελω τα ευκολα.πως?πως μπορω να ανθισω το ειναι μου κ να μαδησω τα κομματια μου?πως μπορω ν γινω καινουρια κ πιο δυνατη?για παντα χαρουμενη?δε θελω ν εχω μια καρδια κ μια ψυχη μ χανζαπλαστ κ μπαλωματα...κι επειδη παντα εχω ορεξη σαν ανθρωπος για ν καλλιεργησω το μεσα μου..κ το εξω μου επιθυμω ν βρω τη πιο δυνατη λαμψη που υπαρχει κ να τη φορεσω!!ισως ν μην εχω ν απαντησω στις ερωτησεις μου...εχω μονο ν πω οτι μια τελεια εβδομαδα απο τη πρωτη της ημερα φαινεται!!κι εγω ευχομαι σε μενα κ εσας να εχουμε μια λαμπερη εβδομαδα με γελιο κ θετικα συναισθηματα!το μονο που προσπαθω κ κανω σχεδον καθε μερα... φιλακια πολλα!!!!


Angels:
καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε!!! Κατια ...το μονο που θελω να σου πω ειναι να δινεις αξια ακομα και στα απλα καθημερινα πραγματα που σου συμβαινουν...να λες ευχαριστω καθε μερα για ολα τα καλα που εχεις!!! εχω την υγεια μου!!! ζω σε μια ομορφη χωρα...αν εργαζεσαι να λες δοξα το θεο ειμαι τυχερη ενω "εξω "υπαρχει ανεργια...εχω σπιτι να μεινω!!!δηλαδη πραγματα που για μας ειναι δεδομενα... για αλλους δεν ειναι...αν εκει που εισαι χαρουμενη ξαφνικα σκεφτεις κατι δυσαρεστο..μπορεις απλα να πεις!!!ειναι τοσο σημαντικο για να μου χαλασει την διαθεση??? βοηθαει πιστεψε με...συμφωνω οτι πρεπει να ολοκληρωθουμε σαν προσωπικοτητες και παντα να μαθαινουμε οσα μπορουμε...και κατι αλλο..διαβασα καπου που ελεγε οτι αν απομακρυνθεις απο τον κοσμο τοσο ο κοσμος απομακρυνεται απο σενα...η ησυχια ειναι απο μονη της μυστικη προσευχη και γρηγορα φερνει την εσωτερικη ησυχια στην ψυχη ...μονο τοτε ο ανθρωπος δεν ενοχλειται απο πια απο την εξωτερικη ανησυχια γιατι μονο το σωμα του βρισκεται στη γη ενω ο νους του....βρισκεται στο ουρανο...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ...
Αιθηρόη - aoratos-naos:

angelς1 μου, όμορφα τα είπες!
Σαν προσευχή και μου άρεσε πολύ!

Να περνάς όμορφα!
---
Κάτια μου ατίθαση!
Απάντηση: τρόπος 1

Πώς μπορείς να είσαι χαρούμενη;

Σωστά κατάλαβες.... Τι σου δίνει χαρά μάτια μου; Δεν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός κι αν είσαι από τους ευτυχισμένους που έχουν φτιάξει με τον δημιουργό νου τους, έναν δικό τους κόσμο και ζουν ενεργά μέσα σε αυτόν, άσχετα με τι υπάρχει γύρω τους.

Λες... να είσαι ευτυχισμένη χωρίς να πληγώνεις τους άλλους. Προφανώς εννοείς πως πράγματα που αρέσουν σε σένα, μπορεί να μην συμβαδίζουν με τις επιθυμίες ή την σκέψη των άλλων. Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις καρδιά μου. Δεν είναι εύκολο, το γνωρίζω. Πολλά τα «πρέπει».

Μόνο εσύ όμως μπορείς να φροντίσεις τα όνειρα σου. Μόνο εσύ μπορείς να υποστηρίξεις την ζωή σου. Εσύ και κανείς άλλος.

Δεν λέω να πράττεις ενάντια, αφαιρώντας και αψηφώντας την ύπαρξη του άλλου. Δεν λέω να πάρεις το σπίτι του, για να μείνεις εσύ μέσα και να ευδαιμονείς. Λέω όμως, ότι οι «γείτονες» έχουν το δικό τους χώρο να φροντίσουν και δεν έχεις να δώσεις λόγο για τον δικό σου, από την στιγμή που δεν καταπατάς το έδαφος τους.

Το πώς θα εισπράξει ο άλλος την όποια πράξη, σκέψη, λόγο μας, είναι κάτι που δεν μπορούμε να ελέγξουμε. Και είναι κάτι που αφορά εκείνον.

Συχνά, χρησιμοποιούμε ως δικαιολογία την αντίθεση και αντίρρηση των άλλων, διότι δεν μπορούμε οι ίδιοι να τολμήσουμε και να προχωρήσουμε, προσπερνώντας το τι πιστεύουν και περιμένουν οι άλλοι για και από εμάς. Στην πραγματικότητα τους χρησιμοποιούμε («κρυφά»!!!) και εξυπηρετούν την αδυναμία μας.

Τέλος πάντων αυτό είναι άλλο θέμα και ξεφεύγω.

Δεν υπάρχουν συνταγές. Στο αυθόρμητο υλοποιούνται όλα.

Δεν μπορείς να είσαι 24 ώρες το 24ωρο ευτυχισμένη. Η ζωή είναι πολύπλευρη.

Δεν μπορείς να τους έχεις όλους ικανοποιημένους. Ούτε ο Θεός τα καταφέρνει.

Μπορείς να γίνεις καινούργια και δυνατή. Όποια στιγμή εσύ επιλέξεις. Βρες ενδιαφέροντα που θα αυξήσουν την νέα μορφή και δυναμική σου. (μιλάω για το «καινούργια», διότι δυνατή είσαι και το ξέρουμε και οι δύο, μουτράκι!)

Πολύ σοφή η ατάκα... «Δες την και λίγο αλλιώς!»

Δεν υπάρχουν χαντζαπλάστ στην καρδιά και στην ψυχή. Αναμνήσεις και μνήμη, υπάρχουν. Και καλώς υπάρχουν. Μην αποφεύγεις ό,τι σε σμίλεψε και σου έδωσε ζωή... ό,τι σε μεγάλωσε και ό,τι σε έκανε να ψάχνεις πιο βαθιά και ουσιαστικά.

Δεν είναι κακό να πέφτεις. Δεν είναι κακό να θλίβεσαι, να θυμώνεις (αρκεί να μην τα σπας.... Συχνά!), να κλαις, να απογοητεύεσαι. Είναι δικοί σου χυμοί. Δέξου τους.

Το σημαντικό είναι, να νιώσουμε εμείς μέσα μας ελεύθεροι. Διότι πίστεψε με, τις περισσότερες φορές, εμείς είμαστε το εμπόδιο.

Δες το λίγο... ΕΜΕΙΣ είμαστε συχνά αυτοί που φέρνουν τις περισσότερες αντιρρήσεις και είμαστε τόσο έξυπνοι, που λόγω του ότι δεν αντέχουμε μια τέτοια αλήθεια, βρίσκουμε γύρω μας όλες τις χρειαζούμενες δικαιολογίες για να καθησυχάσουμε την συνείδηση των ταραγμένων ανικανοποίητων σκέψεων μας.

Θα θέλαμε όλοι να κροταλίζουμε τα δάχτυλα «τρικ» και να εμφανίζονται τα όποια καλά και να χάνονται τα όποια αρνητικά.

Μόνο που εδώ, στον πλανήτη Γη, είναι λίγο διαφορετικοί οι όροι παιχνιδιού.... δεν υπάρχουν όροι... και μόνο ένας κανόνας! Δεν υπάρχουν όροι, στο πώς θα ανταποκριθείς και θα «απαντήσεις» στη κάθε περίσταση, στο κάθε φαινόμενο (είτε εσωτερικό, είτε εξωτερικό). Και ο κανόνας λέει, «Ό,τι δημιουργούμε (μα ό,τι και με όποιο τρόπο!) θα πρέπει και να το βιώσουμε».

Και όσο και να μην μας αρέσει αυτό συχνά, έχει πολύ ενδιαφέρον.

Επιλογές έχουμε...

Εμείς επιλέγουμε αν θα διαλέξουμε ένα βουνό και να ζήσουμε σαν ερημίτες μακριά από εντάσεις και ζωή, εμείς θα επιλέξουμε αν θα ανταποκριθούμε στην πρόκληση που λέγεται «Το όνομα μου είναι Ζωή και θέλω πολύ να παίξουμε! Χασούρα δεν υπάρχει διότι έτσι αλλά και αλλιώς... χαμένος δεν υπάρχει. Όμως... Αντέχετε;».

Και συνεχίζω...

Απάντηση: τρόπος 2

εγω αυτο που θελω να ρωτησω ,ν μαθω γενικοτερα ειναι πως μπορω ν ειμαι χαρουμενη? κι επειδη ξερω πως ολα ξεκινανε απο καπου ισως ν μ ρωτησετε τι σε κανει χαρουμενη? «Ναι καρδιά μου, πράγματι! Τι σε κάνει εσένα χαρούμενη; Και γιατί δεν κάνεις αυτό που σε κάνει χαρούμενη;»

τι πρεπει ν κανω για να πετυχω αυτα που θ με κανουν χαρουμενη « Να προσπαθήσεις να πετύχεις αυτά που σε κάνουν χαρούμενη!»

πως να γινω ευτυχισμενη κ χωρις ν πληγωνω τους γυρω μου. « Να μην ανακατεύεις την ζωή σου και τα «θέλω» σου, με των άλλων. Τα των άλλων, δεν μπορείς να τα ελέγξεις και ορίσεις. Μοιάζει σαν να απαιτείς να θέλουν και οι άλλοι ό,τι θέλεις εσύ. Αυτό θα σε ευχαριστούσε, ασφαλώς. Και όχι μόνο εσένα, όλους μας! Αλλά δεν συμφωνούμε όλοι σε όλα. Βαδίζουμε ξεχωριστούς δρόμους, με διαφορετικά τοπία. Δεν μπορείς να τους πάρεις όλους μαζί σου. Εσύ όμως θα αποφασίσεις αν θα βαδίσεις στο δικό σου δρόμο, ή στον άλλων για να είναι οι άλλοι ευχαριστημένοι και όχι εσύ. Και να πω και κάτι άλλο... μην υποτιμάμε τόσο τους άλλους, ώστε να πιστεύουμε ότι δεν θα αντέξουν τις επιλογές μας. Όλα... στο μυαλό μας είναι!»

μπορω ν ειμαι καθε μερα μες τη τρελη χαρα?κεφατη? « Μπορείς αν αγαπάς τα μαθηματικά και την αλχημεία και σου αρέσει να λύνεις ασκήσεις και να φτιάχνεις φίλτρα! Διότι όλα στη ζωή μας, είναι εξισώσεις και αλχημεία. Πρόκληση είναι η ζωή. Χμ... φαντάσου πως κάθε φορά που σου έρχεται μια απρόσμενη στραβή, κάποιος σε παρατηρεί κρυφά... «τι θα κάνει τώρα;»... Σε αυτή την περίπτωση, κάθε φορά... τι θα έκανες αλήθεια;»

πως να εχω τα παντα δηλαδη αυτα που μ γεμιζουν κ μ κανουν ν νοιωθω γεματη απο συναισθηματα ωραια αληθινα? « Ποια είναι αυτά τα «πάντα» που θα σε κάνουν να νιώθεις όλα αυτά; »

δε μ αρεσει ν τσακωνομαι,δε μ πειραζει ν μη μ καταλαβαινουν αρκει ν κανω σωστα χωρις λαθη αυτα που μ αρεσουν. « Για δες το πάλι αυτό...»

πως?χωρις ν επηρεαστω απο κατι που θ με χαλασει? « Πώς γίνεται να μην επηρεαστείς από κάτι που θα σε χαλάσει για λίγο; Και τι πειράζει, αν χαλάσεις για λίγο; Ποιος θα σε κρατάει εκεί για πάντα χαλασμένη; »

τωρα δε ζηταω τη συνταγη,,ζηταω...ουτε γω ξερω τι.να!! « Η συνταγή είσαι εσύ, χαρά μου!»

αυτο εχω παθει.στην ουσια ζηταω κ την συνταγη γιατι τα χω μπλεξει κ θελω τα ευκολα.πως? « Αν ήθελες τα εύκολα, θα έκανες την ζωή σου εύκολη με το να μην χρειάζεσαι τίποτα. Αν Τα θέλεις εύκολα... χμ... κάνε τον κόπο εσύ γλυκιά μου! Αξίζει!»

πως μπορω να ανθισω το ειναι μου κ να μαδησω τα κομματια μου? « Δεν ανθίζεις μαδώντας! Ανθίζεις με το να απλώνεσαι με εμπιστοσύνη, χωρίς να φοβάσαι τις καιρικές συνθήκες. Δεν θα πάθεις τίποτα αν εκτεθείς σε αυτές. Απλά... θα ανθίσεις.»

πως μπορω ν γινω καινουρια κ πιο δυνατη?για παντα χαρουμενη? « Κάθε μέρα, κάθε πρωί που σηκώνεσαι και ξεκινάς την ημέρα σου έτοιμη για όλα... είσαι καινούργια και πιο δυνατή. Και μην παραφυλάς πίσω από μισόκλειστες πόρτες, παρατηρώντας τους άλλους για να προσαρμόσεις τον εαυτό σου ανάλογα. Άνοιξε την, βγες... και για να δούμε τι θα δούμε!»

δε θελω ν εχω μια καρδια κ μια ψυχη μ χανζαπλαστ κ μπαλωματα... « Καρδιά μου; Άσε να σου χρωστάει το σύμπαν! Υπομονή. Και να ξέρεις... δεν κάνει ποτέ οικονομία στα χρωστούμενα του!»

κι επειδη παντα εχω ορεξη σαν ανθρωπος για ν καλλιεργησω το μεσα μου..κ το εξω μου επιθυμω ν βρω τη πιο δυνατη λαμψη που υπαρχει κ να τη φορεσω!! « Εμένα πάντως ομορφιά μου, με φωτίζεις!»

ισως ν μην εχω ν απαντησω στις ερωτησεις μου...εχω μονο ν πω οτι μια τελεια εβδομαδα απο τη πρωτη της ημερα φαινεται!! « Εγώ γιατί πιστεύω πως όλες τις απαντήσεις τις γνωρίζεις;»

κι εγω ευχομαι σε μενα κ εσας να εχουμε μια λαμπερη εβδομαδα με γελιο κ θετικα συναισθηματα!το μονο που προσπαθω κ κανω σχεδον καθε μερα... « Και αν αυτό δεν δείχνει μια λαμπερή, δυνατή, αποφασισμένη γυναίκα για την ζωή της; Τότε τι; Χμ... μόνο εσύ δεν το έχεις καταλάβει. Τα γυαλιά τα φοράς κι ας μην τα βλέπεις! Αχ καθρέφτης που σου χρειάζεται!!! »

φιλακια πολλα!!!! « Κι από εμάς πολλά περισσότερα!»

Και τελειώνω...

Απάντηση: τρόπος 3

Απλά, νέτα, σκέτα...
Αποφάσισε τι θέλεις!

•- «Τι θέλεις;»

•- «..Αυτό!»

Μην λες αόριστα, «να είμαι χαρούμενη», έτσι γενικά, «ευτυχισμένη», έτσι γενικά. Είναι συγκεκριμένα τα πράγματα που μας κάνουν τον καθένα ξεχωριστά, χαρούμενους κι ευτυχισμένους.

- «Ωραία;»

- «Ωραία!»

Κάτσε κάτω, σκέψου και σημείωσε όλους τους πιθανούς τρόπους που μπορείς να φτάσεις σε αυτό. Βρες ποιος σου ταιριάζει περισσότερο, οργανώσου, συγκέντρωσε τα εργαλεία σου και προχώρα.

Διότι λατρεμένη μου, ξέρεις κάτι; Χαρά... είναι να Ζεις, να δημιουργείς και να ταράζεις το σύμπαν στο διάβα σου! Χαρά, είναι να μην φοβάσαι τίποτα! Θα μου πεις ότι έχεις λόγους να φοβάσαι μην τυχόν και... και μην τυχόν τούτο.. και μην τυχόν το άλλο... και... και... και...

Αλήθεια... τι έχεις να χάσεις από την Ζωή;
Παρακαλώ απάντησε μου!!! Τι έχεις να χάσεις;

Τι έχετε να χάσετε; Πραγματικά όμως, τι έχετε να χάσετε;
Σκεφτείτε καλά!!!!! ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΧΑΣΕΤΕ;;;;;;;;;

Διότι τελικά, το μόνο που μας πληγώνει και μας τιμωρεί, είναι η κρίση των άλλων! Διότι τις επιλογές μας τις αποδεχόμαστε και κλεφτρόνια της ζωής δεν είμαστε ( όχι όλοι τουλάχιστον!) και συνήθως όταν «αγοράζουμε» κάτι, το πληρώνουμε.

Μπορεί αν δεν μας βγει καλό να γκρινιάζουμε και να αντιμετωπίζουμε κάποιες συνέπειες, αλλά αγαπητοί και λατρεμένοι μου φίλοι, ποιος από εμάς, όταν θέλει κάτι, λογαριάζει το πόσο, μέχρι πού, πώς ακριβώς, μέχρι πότε;

Και πόσοι από εμάς, υπολογίζουν τις παρενέργειες;

Και εδώ, ας παραδεχτούμε πως είμαστε λίγο υποκριτές όταν λέμε αυτό το «Μα δεν ήξερα!», που μοιάζει λίγο με αυτό το «δεν είναι αυτό που νομίζεις!».

Διότι πόσοι από εμάς είπαμε...

•- «Το θέλω αυτό!»

•- «Ναι αλλά ξέρεις αν...;»

•- «Δεν με νοιάζει, το θέλω!»

•- «Ναι αλλά είσαι βέβαιος; Μήπως να το ψάξεις λίγο;»

•- «Μα το θέλω!»

•- «Ναι αλλά αν....»

•- «Θα το φτιάξω εγώ!»

•- «Οκ! Πάρτο!» ..... απαντάει το σύμπαν.

Και το παίρνεις.

Και όταν δεν ανταποκριθεί στις προσδοκίες μας (σημειωτέον πως σπάνια είναι ειλικρινής, διότι πάντα υποβόσκουν αμολόγητες σκέψεις!), τότε.... ;;;;;;

•- «Μα καλέ μου, πήρες ότι ζήτησες!»

•- «Δεν το ήθελα έτσι!»

Και θα περιμένει κανείς να προσθέσω «Τότε μάθε να θέλεις!».

Ναι και αυτό, αλλά προπάντων... «Να είσαι έτοιμος για όλα και να μην μετανιώνεις για ό,τι ζήτησες!». Εδώ είναι η ηρεμία και δύναμη. Διότι η τιμή, είναι πάντα κρυμμένη στο πακέτο που παραλαμβάνουμε. Δεν την γνωρίζουμε ποτέ πριν.

Στην περίπτωση της Ζωής, πρώτα παραλαμβάνεις, χρησιμοποιείς, φοράς... και μετά πληρώνεις.

Και αν είμαστε δίκαιοι; Θα παραδεχτούμε πως ποτέ δεν πληρώνουμε λιγότερα ή περισσότερα από όσα πρέπει. Πάντα σύμφωνα με ό,τι παραλάβαμε και με ό,τι αντέχουμε.

Χμ... τώρα που το σκέφτομαι... ίσως γι αυτό και το σύμπαν να κρύβει την φωνή του.... Για να μην αναγκάζεται να μας απαντάει κάθε φορά που θα το ρωτάμε «Πόσο κάνει;».

Το μυστικό, είναι να απολαμβάνουμε το κομμάτι εκείνο που ζητήσαμε. Εγγυήσεις δεν υπάρχουν. Τέλος!

Από εκεί και πέρα, για όλες τις αντιρρήσεις, διαφωνίες, αδιέξοδα κτλ κτλ σε σχέση με όσα είπαμε πριν... το μόνο που χρειάζεσαι είναι έναν καθρέφτη (τόσο ώστε να σε χωράει τουλάχιστον από την μέση και πάνω) και ένα ήσυχο μέρος.

Ακούμπησε τον μπροστά σου και κοίταξε εσένα.

Στην αρχή μπορεί να μοιάζει αστείο και να σου βγάζεις γλώσσα από αμηχανία. Να μην σε κοιτάζεις καν στα μάτια και να μονολογείς «Τι κάνω τώρα ο άνθρωπος!», «Ε ρε που φτάσαμε!!!» «Λοιπόν μια φορά κι έναν καιρό..» (κάπως έτσι θα ξεκινούσε η Κίρκα μάλλον!), «Βρε καλώς την!» (κάπως έτσι φαντάζομαι εσένα, να το ξεκινάς) και διάφορα άλλα για να δικαιολογηθείς για το σκηνικό αυτό, διότι ντρεπόμαστε λιγάκι, η αλήθεια είναι!

Δεν έχεις ιδέα όμως, πόσο ανάγκη το έχει. (ο εαυτός μας... εμείς.)

Δεν μπορείς να φανταστείς τι μπορεί να βγει από μια συζήτηση με τον εαυτό! Είναι απίστευτο το πόσες αλήθειες αναγκάζεσαι να πεις! Πόσα ανακαλύπτεις! Πόση δύναμη έχεις! Πόσα γνωρίζεις! Και είναι απίστευτη η συνειδητοποίηση του πόσο... σε αγαπάς!
Το τι θα βγει από μια τέτοια κουβέντα;

Μόνο καλό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 5:33:36

Αλαφροίσκιωτος - qwertyuiop:
Μεσα σε λιγα λεπτα καταφερες να καταρηψεις ολα τα κοινωνικα στεγανα και τις προκαταληψεις και να κανεις τον ανθρωπο κυριο του εαυτου του.
εγω δεν θα μπορουσα να ειμαι. πρεπει να ριξω το φταιξιμο καπου να πω <<δεν εφταιγα μονο εγω>> να μοιρασω τις ευθηνες της αποτυχιας μου.
επισης κλονισες τον κοσμο μου λεγοντας ,οτι οποια επιλογη και αν κανεις δεν εχει σημασια! απο τοτε που γεννηθηκα μαθενα να ξεχωριζω το θετικο απο το αρνητικο να ζυγιζω να σκεφτομαι πριν καθε επιλογη και α προβλεπω το μελλον και τις παρενεργειες καλυτερα απο τον πιο προικισμενο μαντη!και ερχεσε και λες πως οσο καλα και προβλεψω το συμπαν θα κανει τα δικα του

Ζαλιστικα αναποδογηρισε ο κοσμος και ο τροπος των επιλογων καταριφθηκαι περπαταω αναποδα και οι αλλοι σωστα η οι αλλοι αναποδα και εγω σωστα ??? δεν ξερψ απλα μπερδευτικα τι εχει σημασια;;;


Αιθηρόη - aoratos-naos:
Κάνε μου μια χάρη καρδούλα μου, εάν θέλεις, σε παρακαλώ...

Δείξε μου εκείνα τα λόγια, τα οποία σου έδωσαν εσένα την άποψη, πως ό,τι και να κάνεις δεν έχει σημασία διότι είσαι έρμαιο.

Πώς δίνεις την εξήγηση, στα λόγια μου, πως δεν έχει σημασία αν επιλέγεις το κακό ή το καλό;

«Και έρχομαι εγώ και λέω, πως όσο καλά και να προβλέψεις, το σύμπαν θα κάνει τα δικά του»....

Εγώ ήρθα και είπα, πως δεν μπορείς να τα προβλέψεις όλα. Είναι αδύνατον. Δεν είπα πως θα αγοράσεις πατάτες και όταν θα τις μαγειρέψεις θα σου γυρίσουν σε πορτοκάλια. Είπα πως δεν μπορείς να προβλέψεις την κατάσταση τους, στο εσωτερικό τους. Μπορεί να έχουν μαύρα σημεία, τρύπες κτλ. Μπορεί να είναι άνοστες τελικά, αλλά μπορεί να είναι και οι πιο νόστιμες που έχεις φάει.

Πρέπει να ρίξεις το φταίξιμο κάπου; Κάνε το. Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει μάτια μου, είναι να μην φοβάται ο άνθρωπος να φταίει. Το γιατί; Υποθέτω πως το καταλαβαίνεις.

απο τοτε που γεννηθηκα μαθενα να ξεχωριζω το θετικο απο το αρνητικο «Αυτό όλοι το μπορούν, πίστεψε με! Το τι επιλέγουν, είναι άλλο θέμα!»

να ζυγιζω να σκεφτομαι πριν καθε επιλογη και α προβλεπω το μελλον και τις παρενεργειες καλυτερα απο τον πιο προικισμενο μαντη! « Χαίρομαι για σένα!»

Το να μπορείς να προβλέψεις το αποτέλεσμα των δικών σου επιλογών και να μην κάνεις λάθος, αυτό δείχνει εγκράτεια, σοφία, γνώση. Το να μπορείς να προβλέπεις και τις επιλογές των άλλων, επηρεαζόμενες από τις δικές σου επιλογές, δείχνει πως έχεις τον έλεγχο του κόσμου.



Αλαφροίσκιωτος - qwertyuiop:
με το οτι οποια επιλογη και αν κανεις δεν εχει σημασια ενοουσα πως πως δεν εχω κατι να χασω και οτι οι ολες οι επιλογες ειναι ιδιες τοτε γιατι πρεπει να ξεχωριζω να ζυγιζω να σκεφτομαι αφου δεν κατι να χασω. αυτο ενοουσα και το διατυπωσα λαθος


Αιθηρόη - aoratos-naos:
Με το όποια επιλογή, δεν εννοείται πως ρίχνεις στα ζάρια τις επιλογές και όποια σου καθίσει! Έτσι δεν είναι; Έχει να κάνει με το ποιος είσαι, τι μπορείς, τι αντέχεις, τι σε οδηγεί, τι θέλεις.

Πώς είναι δυνατόν όλες οι επιλογές να είναι ίδιες, όταν η κάθε μία σε οδηγεί διαφορετικά;

Για την ζωή μιλούσα, που φοβόμαστε να την ζήσουμε έτσι όπως θέλουμε. Και δεν μιλάω για αυτά που εκ των πραγμάτων δεν μπορούμε. Μιλάω για αυτά που θα μπορούσαμε αλλά δειλιάζουμε. Μιλάω για πραγματοποίηση ονείρων και εσωτερικών αναγκών.

Και δεν μιλάω για πράξεις κακού, το διευκρινίζω διότι μπορεί να το ακούσω και αυτό! Δεν λέω κλέψτε, χτυπήστε, κοροϊδέψτε και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο!

Λέω... πως για να είναι κάποιος καλά, μπορεί μόνο αν είναι ο εαυτός του. Μόνο έτσι θα εκπληρώσει τον εαυτό και την ζωή του.

Και όλα όσα έχει να χάσει κανείς, είναι ο εαυτός του, διότι δεν του ανήκει τίποτα άλλο. Και ο εαυτός... δεν χάνεται ποτέ! Δοκιμάζεται με τις επιλογές του, κολυμπάει σε ήρεμα νερά ή κονταροχτυπιέται, παίρνει χίλιες μορφές, αλλάζει, προχωράει, χάνει βήματα, λογαριάζεται, πληρώνει, πληρώνεται, ανεβαίνει κατεβαίνει, γίνεται, ξεγίνεται αλλά... είναι πάντα εκεί.

Δεν θα ήταν ποτέ δυνατόν να ισχυριστώ πως «Δεν βαριέσαι! Δεν έχει σημασία! Κάνε ό,τι θες, δεν τρέχει τίποτα! Κλέψεις ή δουλέψεις το ίδιο είναι!»..

Αυτό έχεις καταλάβει από μένα;

Οι άνθρωποι, νοιάζονται τόσο πολύ για το τι θα πουν οι άλλοι, με αποτέλεσμα να ξεχνούν ποιοι είναι.

Οι άνθρωποι κλείνονται στον εαυτό τους, κρύβονται, φοβούνται να αγαπήσουν, να δοθούν, να εμπιστευτούν, να νιώσουν.

Κι εγώ ρωτάω πάλι... αν το κάνετε, τι θα χάσετε;

Και ρωτάω και... αν δεν το κάνετε, τι θα χάσετε;

-------

Η απάντηση μου στην Κάτια, ήταν σχετική με αυτά που μιλούσε. Και μιλούσε για συγκεκριμένα πράγματα. Απάντησα σε αυτά που έγραφε και σε αυτά που δεν έγραφε.

Αν διαβάσεις προσεχτικά όλα όσα γράφω, θα καταλάβεις πως δεν μιλούσα για αυτό που κατανόησες.

Πέρα όμως από όλα αυτά, αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο, είναι η αντίφαση των όσων φαίνονται να λέγονται και των όσων δεν λέγονται.

Ακόμα και αν έγραφα ακριβώς αυτά που εσύ κατάλαβες (ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ!)... πώς είναι δυνατόν να σου γυρίσω τον κόσμο ανάποδα; Εσύ είσαι, που είπες πως διαλέγεις, ζυγίζεις, σκέφτεσαι, αποφασίζεις. Εσύ ορίζεις και ελέγχεις. Πώς μου δίνεις εμένα ταυτόχρονα την δύναμη αυτή, να μπορώ να σου γυρίσω τον κόσμο ανάποδα; Πώς δίνεις την δύναμη αυτή, στον οποιονδήποτε να οδηγήσει την σκέψη σου; Όσες πιθανότητες υπάρχουν να έχω δίκιο (και ο οποιοσδήποτε), άλλες τόσες έχω να κάνω λάθος.

Αν σου πω, πως ο ήλιος είναι μπλε, ενώ εσύ τον βλέπεις κίτρινο, θα με κατηγορήσεις πως σου ανέτρεψα την πίστη μιας ζωής; Δεν έχει σημασία, αν έχω δίκιο εγώ ή εσύ... αλλά το πώς θα πράξεις. Δεν θα ψάξεις; Δεν θα προσπαθήσεις να μου δείξεις τον τρόπο να δω τον δικό σου ήλιο;

Και ποια είμαι εγώ, η-ο κάθε «εγώ» που θα αφήσεις να σε πάει όπου εκείνη-ος θέλει;

Ή μήπως όταν πας κάπου να φας, αφήνεις να σου φέρουν ότι θέλουν εκείνοι και αφού το φας, ουρλιάζεις πως τόλμησαν να σου χαλάσουν το στομάχι; Και αλήθεια, με ποιον θα τα βάλεις; Με τον σερβιτόρο; Τον μαγαζάτορα; Τον μάγειρα; Το υγειονομικό; Το κράτος; Το σύμπαν; Με ποιον;

Ή μήπως κάθε φορά που διαβάζεις ένα βιβλίο που δεν σου αρέσει, τα βάζεις με τον συγγραφέα που σου χάλασε την διάθεση; Τι κάνεις; Επιλέγεις τι θα κρατήσεις και τι σου ταιριάζει, ή το παίρνεις όλο επειδή σου το έδωσαν και μετά.... μοιράζεσαι τις ευθύνες με κάποιον άλλον, γιατί δεν μπορείς να τις πάρεις μόνος σου;

Αν ανάψω φωτιά και σου πω, «ακούμπα είναι δροσερά», αλλά εσύ πλησιάζεις και είναι ζεστά και αν πας πιο κοντά καίγεσαι... πόση σημασία έχει τελικά τι είπα εγώ; Εσύ το ζεις, το νιώθεις και το γνωρίζεις διαφορετικά. Έτσι δεν είναι;

Δεν τα βάζω μαζί σου καρδιά μου. Μιλάω με αυτό τον τρόπο, για να φέρω πιο κοντά σου την σκέψη μου. Προσπαθώ να με εξηγήσω διότι δεν έχω να κερδίσω τίποτα απολύτως από όλα αυτά, αλλά δεν θέλω με τίποτα να χάσεις κάτι εσύ, ο όποιος Εσύ. Διότι την ίδια σκέψη θα μπορούσε να την κάνει ο και ο και ο και η και η και η και.... με καταλαβαίνεις;

Ως προς το σημείο λοιπόν: « επισης κλονισες τον κοσμο μου λεγοντας »... αυτά είχα να πω.

Ως προς την ξεκάθαρη αντίρρηση σου (άσχετα με τον λάθος κατανόηση των όσων είπα), και την θέση που πήρες με τρόπο «Ώπα για μισό λεπτό, τι είναι αυτά που λες τώρα Αιθηρόη, δεν τα δέχομαι!»... δεν τολμώ να πω κουβέντα! Το αντίθετο μάλιστα!



Αλαφροίσκιωτος - qwertyuiop:
οκ η παρεξηγηση λυθηκε!αυτο ειναι το ασχημο με το γραπτο λογο οτι χανεται η αμεσοτητα και συχνα μπορει να ερμηνευσουμε κατι λαθος


pan - nann:
Να παρει λιγο το θαρρος ο ασυναρτητος της τριτης κατω αριστερης γωνιας ,να πει και αυτος αν του επιτρεπεται λιγο απτα "δικα" του..

Κομματι πρωτο:
"Δεν λέω να πράττεις ενάντια, αφαιρώντας και αψηφώντας την ύπαρξη του άλλου. Δεν λέω να πάρεις το σπίτι του, για να μείνεις εσύ μέσα και να ευδαιμονείς. Λέω όμως, ότι οι «γείτονες» έχουν το δικό τους χώρο να φροντίσουν και δεν έχεις να δώσεις λόγο για τον δικό σου, από την στιγμή που δεν καταπατάς το έδαφος τους."
Κομματι δευτερο:
"Το σημαντικό είναι, να νιώσουμε εμείς μέσα μας ελεύθεροι. Διότι πίστεψε με, τις περισσότερες φορές, εμείς είμαστε το εμπόδιο.
Δες το λίγο... ΕΜΕΙΣ είμαστε συχνά αυτοί που φέρνουν τις περισσότερες αντιρρήσεις και είμαστε τόσο έξυπνοι, που λόγω του ότι δεν αντέχουμε μια τέτοια αλήθεια, βρίσκουμε γύρω μας όλες τις χρειαζούμενες δικαιολογίες για να καθησυχάσουμε την συνείδηση των ταραγμένων ανικανοποίητων σκέψεων μας.
Θα θέλαμε όλοι να κροταλίζουμε τα δάχτυλα «τρικ» και να εμφανίζονται τα όποια καλά και να χάνονται τα όποια αρνητικά.
Μόνο που εδώ, στον πλανήτη Γη, είναι λίγο διαφορετικοί οι όροι παιχνιδιού.... δεν υπάρχουν όροι... και μόνο ένας κανόνας! Δεν υπάρχουν όροι, στο πώς θα ανταποκριθείς και θα «απαντήσεις» στη κάθε περίσταση, στο κάθε φαινόμενο (είτε εσωτερικό, είτε εξωτερικό). Και ο κανόνας λέει, «Ό,τι δημιουργούμε (μα ό,τι και με όποιο τρόπο!) θα πρέπει και να το βιώσουμε». '

Κομματι τριτο: "Διότι πόσοι από εμάς είπαμε...
Ευχαριστω για το σεβαστο χωρο και το χρονο σας.

- «Το θέλω αυτό!»

- «Ναι αλλά ξέρεις αν...;»

- «Δεν με νοιάζει, το θέλω!»

- «Ναι αλλά είσαι βέβαιος; Μήπως να το ψάξεις λίγο;»

- «Μα το θέλω!»

- «Ναι αλλά αν....»

- «Θα το φτιάξω εγώ!»

- «Οκ! Πάρτο!» ..... απαντάει το σύμπαν.

Και το παίρνεις.

Και όταν δεν ανταποκριθεί στις προσδοκίες μας (σημειωτέον πως σπάνια είναι ειλικρινής, διότι πάντα υποβόσκουν αμολόγητες σκέψεις!), τότε.... ;;;;;;

- «Μα καλέ μου, πήρες ότι ζήτησες!»

- «Δεν το ήθελα έτσι!»

Και θα περιμένει κανείς να προσθέσω «Τότε μάθε να θέλεις!». "
Κομματι τεταρτο:
"Ναι και αυτό, αλλά προπάντων... «Να είσαι έτοιμος για όλα και να μην μετανιώνεις για ό,τι ζήτησες!». Εδώ είναι η ηρεμία και δύναμη."

ευχαριστω, «Να είσαι έτοιμος για όλα και να μην μετανιώνεις για ό,τι ζήτησες!». Εδώ είναι η ηρεμία και δύναμη."

και προφανως και η αληθεια του Ειναι σου. Γιατι καλα ειναι να στελνεις "επιταγες" στο Συμπαν και να τις απολαμβανεις, και ποσο μαλλον τωρα που κατα την ταπεινη μου γνωμη ολα πανε πιο γρηγορα και ετσι και οι επιταγες εξαργυρωνονται ολο και πιο γρηγορα. Για φανταστειτε να χρειαζοντουσαν 120.000.000 μερες για να εκπληρωθουν?Δεν θα τις προλαβαιναμε στην εξαργυρωση. Τωρα ομως τις προλαβαινουμε αρα τα αποτελεσματα των σκεψεων μας ενεργουν πανω μας και οχι στην επομενη ή στην μεθεπομενη γενια. Σημασια εχει το τι αποσκοπεις ,το τι ευχεσαι και το πως το ευχεσαι. Η Αληθεια και η Ειλικρινεια και την Αληθεια στην λεει η δευτερη φωνη ,συνηθως, στους διαλογους με τον ευατο σου.

Λεει."Εχω γραψει το post δυο φορες και συνεχεια το χανω. - Μην στεναχωριεσαι φιλε, θα το γραψεις με το notepad και οχι αλλο προγραμμα γιατι..μπλα μπλα ,,και θα το στειλεις.."
Μια απλη καθημερινη απαντηση σε μια ερωτηση που ουσιαστικα δεν εγινε ..διοτι αν και εφοσον ειχε γινει θα ειχε θεωρηθει το λιγοτερο ως ηλιθια απο τον "κατα τοπους" αναγνωστη.
Ενα τοσο απλο θεμα, αλλοι το θεωρουν ντροπιαστικο και ασημαντο και αλλοι ,κατατοπιστικο και "σωτηριο".Αλλοι εχουν γυμνασει το μυαλο τους και αλλοι οχι και ..τοσο.. ιδιαιτερα.Γιατι? Γιατι δεν ειχαν εκεινη την στιγμη του "κλικ".Εκεινη την στιγμη της Συνειδητοποιησης. Χρειαστηκαν την Αφυπνιση. Απλα κατι να τους ωθησει να αρχισουν να βλεπουν.
...Φιλε ,υπαρχει και αλλος τροπος, οταν τελειωσεις το post να κανεις δεξι κλικ και αντιγραφη ,ετσι αμα το χασεις να το κανεις επικολληση.

"Και όλα όσα έχει να χάσει κανείς, είναι ο εαυτός του, διότι δεν του ανήκει τίποτα άλλο. Και ο εαυτός... δεν χάνεται ποτέ!"
Ευτυχως θα λεγα μαλλον..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 14:39:53

Φίλη
Με την αναφορα στουσ δυσκολους καιρους που περναμε μου γεννηθηκε μια απορια .Γινετε καποιος εν τω μεσω μιας αναταραχης να εχει μια απεραντη γαληνη χαρα και ευτυχια ; και αν ναι πως γινετε αυτο ; να μεινει ανεπηρεαστος με ολο αυτο το συνοθυλευμμα και το αλλαλουμ των καιρων;

Επισησ χαιρομαι πολυ που εγινε αναφορα και σε κειμενα των γραφων.Εδω εχω ενα θεμα αν καποιος ξερει να μας δωσει μια περιγραφη μια ιδεα του μαυρου προβατου και του ασπρου του πιστου και του αμαρτωλου γιατι μαλλον μας τα σερβιρουν με εντελως λαθος τροπους και ο κοσμος λαμβανει μια εικονα μακρια απο τις πραγματικες εννοιες των γραφων με συνεπεια να απομακρυνομαστε απο την αληθεια και απο το φυσικο μας δρομο και πορεια πανω σε αυτο τον κοσμο


Νenya
Καλή μου φίλη συγχώρεσε με για το θάρρος. Να ξέρεις πως ό,τι γράφω το γράφω καλοπροαίρετα... Ίσως να κάνω λάθος... όμως νιώθω ότι μέσα σου έχεις θυμό για όλους και όλα... Θυμό για τον "Θεό", τον "Διάβολο", τους ανθρώπους, εσένα την ίδια... Καλή μου πρέπει να βρεις τρόπο να εκτονώσεις όλη αυτή την ένταση από μέσα σου και να βρεις το κέντρο σου. Αν το αφήσεις να συσσωρευτεί και άλλο μέσα σου ενδεχομένως να σου δημιουργήσει θέμα και σε σωματικό επίπεδο. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι...βρες αυτόν που σου ταιριάζει... Είσαι δυνατή και όλα θα πάνε καλά! Όμως μέσα στη "βουή" του κόσμου βρες τον εαυτό σου. Φιλικά πάντα και συγνώμη για το θάρρος...αν κάνω λάθος απλά αγνόησε το μήνυμά μου... Να είσαι πάντα καλά!!!


Aoratos naos
Όχι... προφανώς δεν μπορεί να έχει μια απέραντη γαλήνη, χαρά κι ευτυχία.

Μπορεί όμως να χαμογελάει με κατανόηση αυτών των καιρών. Μπορεί να μην χάνει το θάρρος και την δύναμη του. Μπορεί να μην αδιαφορεί για τους συνανθρώπους του. Μπορεί να νιώθει καλοσύνη και συμπόνια. Μπορεί να νιώθει αισιοδοξία με την γνώση που απόκτησε στην ζωή του πως όλα περνούν και αυτό που μένει είμαστε εμείς κι αυτό που γίναμε, μέσα από αυτό το πέρασμα.

Όπως λες... γύρω μας ένα συνονθύλευμα...

Κατά ένα περίεργο τρόπο, αν μπορούσες να ακούσεις όλες τις σκέψεις, όλων των ανθρώπων, θα άκουγες αυτό ακριβώς που σκέφτεσαι κι εσύ...

Όπως λες... γύρω μας ένα συνονθύλευμα...

Εσύ αποφασίζεις αν θα γονατίσεις και θα φοβάσαι έναν κόσμο στον οποίο συμμετείχες κι εσύ, είτε πράττοντας είτε σιωπώντας...

Κι εσύ αποφασίζεις αν θα σταθείς όρθια και θα προσπαθήσεις να κάνεις την ζωή σου καλύτερη. Μπορεί μόνη σου να μην μπορείς να αλλάξεις τον κόσμο, αλλά μπορείς να αλλάξεις την σκέψη σου... την ζωή σου.

Η δική μου... η δική σου... η δική της... η δική του... οι δικές τους...
Έτσι αλλάζει ο κόσμος...

Μιλάς για μαύρο πρόβατο... άσπρο... πιστός... αμαρτωλός...
Δεν γνωρίζω ανθρώπους, «μαύρα» και «άσπρα» πρόβατα, ούτε πιστούς και αμαρτωλούς.

Χμ...

Η ζωή στο «πεζοδρόμιο» του κόσμου, μου έμαθε πως δεν μετράει το πόσο γρήγορα μπορείς να τρέξεις, σημασία έχει να μη σταματάς, να μην κουράζεσαι, να προσπαθείς και να προχωράς συνέχεια μπροστά.

Σε αυτή την προσπάθεια χρειάζεται να αλλάζει κάπου - κάπου ο οδηγός, τα πρόσωπα, οι ιδέες... ιδέες που μπορεί να σε φοβίζουν αλλά να είναι απαραίτητες για να μπορείς να αλλάξεις, να ανανεωθείς με καινούργιες προσδοκίες, γιατί το κάθε τι καινούργιο φέρνει φρέσκο αέρα, έχει γεμάτο ρεζερβουάρ.

Το σίγουρο είναι ότι κάθε καινούργια επιλογή απαιτεί μια απόρριψη και συνήθως η πιο δύσκολη στιγμή, έρχεται όταν πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα στο σωστό ή το λάθος.

Το κακό βέβαια είναι πως αντιδρούμε όλο και λιγότερο...
Και δεν πρέπει να μένουμε ακίνητοι...
Αντιδρούμε κάποιες φορές σπασμωδικά... μα δεν είναι η λύση...

Δεν θέλει αντίδραση...
Θέλει δράση...
Θέλει θάρρος η ελευθερία σου...

ΑΝ δεν υπερασπιστείς την ελευθερία της σκέψης και της ψυχής σου, θα έρθει η στιγμή που θα σταματήσεις να εκφράζεσαι. Οι φυλακισμένες σκέψεις, ιδέες, γνώμες, είναι νεκρές, είναι απουσίες από τις εξελίξεις και από την ζωή. Εκείνο που βιώνουμε, είναι τον βιασμό του αυτονόητου και έχουμε φτάσει στο σημείο να μένουμε με απάθεια, εθελοντές της σιωπής.

Ως πότε;

Η πραγματική ομορφιά της ζωής είναι να μην επιθυμείς να αποδράσεις από τη ζωή, αλλά να εμποδίζεις τη ζωή να αποδράσει από εσένα και δεν είναι καθόλου έντιμο προς τον εαυτό μας, να αφήνουμε να τελειώνουν τα όνειρα χωρίς να προσπαθούμε για το καλύτερο... χωρίς να ζυγίζουμε και να μετράμε τι θέλουμε, τι αγαπάμε ανόθευτα και βαθιά και πως μπορούμε να το αποκτήσουμε.

Με θεωρήματα μόνο, χωρίς παρουσία και με αμπελοφιλοσοφίες, δεν λύνονται τα προβλήματα. Με τη παρουσία σου ενεργή, το αύριο δεν θα είναι χτισμένο στην άμμο, θα έχει εσένα γερό θεμέλιο...

Σε χαλεπούς καιρούς και ενάντια στο κυρίαρχο πνεύμα, που θεωρεί πως τα πάντα δεν αλλάζουν, υπάρχουν ακόμα (ευτυχώς) μερικοί Δον Κιχώτηδες που επιμένουν να κυνηγούν τους δικούς τους ανεμόμυλους κόντρα στο ρεύμα. Πιστεύουν σ' αυτό που κάνουν, ανεξάρτητα αν το κάνουν καλά ή όχι...

Άραγε όμως, αυτή η εποχή που δείχνει γεμάτη αδιέξοδα, χωράει ρομαντικούς και ονειροπόλους, όταν η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει πια τη διάθεση να «πολεμήσει», αλλά αποδέχεται αδιαμαρτύρητα ό,τι συμβαίνει;

Ξέρετε κάτι;

Την ιστορία δεν την έγραψαν οι πολλοί, αλλά οι λίγοι τρελοί, μοναχικοί τυχοδιώκτες.

Σίγουρα η μοναδικότητα της προσωπικότητας του ατόμου μπορεί να είναι ξεχωριστή και μοναδική, αν όμως δεν ενωθεί μέσα σε μια συλλογική προσπάθεια, παραμένει μια σταγόνα και μια σταγόνα μπορεί να μην είναι τίποτα, πολλές σταγόνες αντίθετα γίνονται θάλασσες, ωκεανοί που πλημμυρίζουν με ελπίδα, αισιοδοξία, αλλαγές, κάθε προσπάθεια.

Χμ...

Όχι... δεν γνωρίζω πρόβατα μαύρα και άσπρα, αμαρτωλούς και πιστούς...

Γνωρίζω ανθρώπους που μπορούν... και ανθρώπους που έχουν ανάγκη...



Φίλη
Σκεπτομαι πολλες ωρες τι να γραψω το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ενα μπραβο στην καλη μας nenya βαδιζεις σε καλο δρομο ακους το ενστικτο σου οχι μονο για μενα αλλα για τη ζωη σου να ακολουθεις παντα αυτη τη φωνη που μας μιλαει σοφα και αληθινα
Καταλαβαινεις και νιωθεις πολλα που λογια δεν μπορουν να περιγραψουν ουτε χειλη να πουν για διαφορους λογους...............

Οσο για την καλη μας αιθηροη παντα εχει ενα συλογισμο που σε βαζει σε συλογισμο....

και οπως η μια λεξη φερνει την αλλη ετσι και καθε σκεψη κουβαλαει αλλη μια για να γινει το επομενο σκαλοπατι για αλλη μια και αλλη μια..................τοσο σωστα συντεριασμενα λογια που εχουν ενα δρομο που παντα οδηγει εκει που πρεπει στο βαθος και στο κεντρο της ΚΑΡΔΙΑΣ που πιστεψτε με πολλοι λιγοι εχουν την ικανοτητα να φθασουν ποτε εκει ουτε και εμεις οι ιδιοι.

Εγω νομιζω οτι υπαρχουν αυτοι που γνωριζουν και αδιαφορουν και αυτοιπου γνωριζουν και προχωρουν και αντιδρουν ναι αντιδρουν γιατι μονο με απλη δραση ειναι ευκολο να σε παρασυρει το ρευμα των πολλων της μεθης ,του υπνου της ναρκωτικης ζωης του σημερα, της λογικης αποκοτιας της συνηθειας της νομιμης τρελας που μας περιτιγυρυζει παντου

Αμαρτια ειναι η απομακρυνση απο την αληθεια του θεου οχι των ανθρωπων που εχουμε την ταση και τη συνηθεια να τους κανουμε ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥΣ ΘΕΟΥΣ και να τους ακολουθουμε

Συχωρεστε με αν κατι δεν σας ακουγεται σωστο αλλα οι γνωμες των ανθρωπων ειναι οσες και οι ανασες τους πανω στη γη


Magissoula - Αρισταία
Καλά δεν κατάλαβα και δεν μπορω να βρω την συνδεση των συμπερασματων της νενυα απο αυτα που ειπες εσυ φιλη μου. Αρα δεν μπορω να πω αν συμφωνω η οχι με την καλη μου νενυα και ταφηνω να παει τωρα. Αλλα εχω κι εγω μια αποψη για την αντιδραση και την δραση.
Αν κάποιος με κλωτσήσει θα φωνάξω Αου! αυτό είναι αντίδραση. Αν ένα έντομο με τσιμπήσει θα κάνω μια κλατς! και θα το σκοτώσω γιατί αυτό είναι αντίδραση. Αν καποιος με βρισει θα τον βρισω κι αν με φτυσει θα τον φτυσω κι αν εμφανιστει ξαφνικα μπροστα μου και τρομαξω θα τον σπρωξω η θα σηκωσω το χερι μου κι ας μην φταιέι και οοοοοοοοοοοοοοοοοοολα αυτα απο αντιδραση!!!!!! Δηλαδή αντίδραση υπάρχει μόνο όταν συμβεί πρώτα κάτι. Μπορώ να κοιμάμαι δηλαδή η να κάθομαι με τις ωρεεεεεεεεεεεεεεεες και να μην κάνω τίποτα εκτός κιαν έρθει κάποιος και με σκουντήσει για να αντιδράσω. Δράση είναι όταν αποφασίζω και επιλέγω να κάνω κάτι. Και εδώ διαβάζω Μόνο με απλή δράση μπορεί εύκολα νασ ε παρασύρει το ρεύμα των πολλών της μέθης του ύπνου της ναρκωτικής ζωής του σήμερα;;;;;;;;;; Πρώτη φορά τακούω! Και για ποια αλήθεια του θεού μιλάς; Το έχω ακούσει τόσες φορές στην ζωή μου μπουχτησαααααααααααα!!!!!!!! αλλά ποια είναι αυτή η αλήθεια μπορεί κάποιος να μου πει; Και σε παρακαλώ μην με παρεξηγ΄σηεις απλη συζήτηση γινεται τωρα. Λοιπόν μπορείς εσύ να μου πεις μιαςκαι μιλάς σαν να την ξέρεις αυτή την αλήθεια ποια εινβαι αυτή η αλήθεια ακριβώς. Μην μου πεις ομως για την βιβλο γιατι ανθρωποι την εγραψαν. Κι ο μπους ελεγε πως του μιλησε ο ιδιος ο θεος και του ειπε την αληθεια και μιλουσε για την αληθεια αυτη ακριβως που ηταν γραμμενη στην βιβλο. Αμαρτία είναι η απμακρυσνη απο την αληθεια του θεου. Θα το δεχτω καλή μου αν κατβει αυτος ο θεος αυτοπροσωπος και μου πει οτι ειμαι αμαρτωλη επειδη δεν ακολουθω την δικη του αληθεια. κι αν ειναι θεος πίστεψε με θα με στείλει στην κολαση του ντουγρού απο τις απαντησεις που θα παρει!!!!! Και να σου θυμησω τελικα πως υπηρχε μια περιοδος μακραν οπου ακολουθουσαν κατα γραμμα τοην αληθεια του θεου. Αυτή τουλάχιστον που ξερουμε ολοι απο συγκεκριμνες πηγες εκτος και αν αυτοι που μιλανε για αληθεια θεου και λογο θεου εχουν αλλες πηγες και τις κραταν κρυφες. και εκεινη την περιοδο λοοιπον που ακολουθουσαν καταγραμμα την αληθεια του θεου ηταν μια απο τις σκοτεινοτερες περιοδους στην ιστορια του ανθρωπου. Κοιτα δεν μου φταιει κανεις θεός εμένα. Αυτος την δουλεια του κι εγω την δικη μου. ¨αλλωστε δεν τον βλέπεω να ανακατεύεται η να ανακατευτηκε και ποτε στα κατωτερα πεδια μας και να βαλει ένα χερακι!!!!!!!!!!!!!! Με τους ανθρωπους τα εχω που δεν βασιζονται στη καρδια τους και με τους ανθρωπους που το παιζουν αντιπορσωποι και δεξι χερι του θεου. Και κοιτα τι καλα που τα εχουν καταφερει που αν ενας πωλητης σου πουλησει σκαρτο πραμα μπορεις να πας στο αφεντικο και να διαμαρτυτρηθεις και να βρεις και το δικιο σου κι αν δεν το βρεις η τα κανεις μπαχαλο η κανεις μηνυαση. Εδώ στην περιπτωση αυτων των χαιντε να μην πω εστω αντιπροσωπων του θεου.......... που να παω; ποιος θα με ακουσει; αγνωστες οι βουλες του κυριου. εχει σχεδιο ο θεος. κι εγω εχω σχεδιο αλλα αν δεν το ξερεις το ακολουθεις; υπαρχει ενα πολυ καλο βιβλιο για να διαβασετε. η γνωση των αγγελων


Danay3
ειπε καποιος:ο ανθρωπος δεν εχει δικαιωμα να κοιτα τον αλλο απο ψηλα παρα μονο οταν πρεπει να τον βοηθειση να σηκωθει.δεν ξερω γιατι αλλα διαβαζοντας ολα τα παραπανω σχετικα με τη δυσκολη εποχη που ζουμε,σχετικα με το θεο κ.τ.λ.αυτο μου ηρθε σαν απαντηση στις παραπανω αγωνιες-αμφιβολιες...δεν με ενδιαφερει αν υπαρχει θεος-βουδας-αλλαχ...ουτε τα πολιτικοκοινωνικα κολπα των εξουσιαστων.θελω μονο να ακουω το τραγουδι της ψυχης μου,κι αυτη τραγουδα οταν περιβαλετε απο αγαπη.και για να εχω αγαπη,πρεπει ναδωσω...


Nenya
Καλημέραα σας!!! Ωραία μέρα σήμερα!
Αιθηρόη: Τα λόγια είναι περιττά... Σ'αγαπάμε και σ'ευχαριστούμε όλοι πάαρα πολύ!!!

Φίλη: η έντονη αντίδραση συσσωρεύει ενέργεια στο γεγονός που πολεμάς και αντί να το εξασθενήσεις το δυναμώνεις και το αφήνεις να σε επηρεάζει... Σαφώς και δεν εννοώ να δέχεσαι ότι σου "σερβίρουν". Εννοώ να εστιάζεις στο ποθούμενο αποτέλεσμα με θετικό τρόπο και θετικά συναισθήματα... διάβασε περί δημιουργικού οραματισμού που γράφει η Αιθηρόη μας...

Μαγγισούλα: Είσαι μοναδική!!!

danay: πολύ όμορφα αυτά που γράφεις!!! η ουσία των πραγμάτων!!!

ripera dimitri: δύο πράγματα συμβαίνουν: 1) μας κάνεις πλάκα (το πιο πιθανό), 2) μιλάς σοβαρά (το πιο απίθανο). Στην πρώτη περίπτωση, ωραία η πλάκα σ'ευχαριστούμε, γελάσαμε, πάμε παρακάτω τώρα! Στη δεύτερη περίπτωση διάβασε οτιδήποτε έχει γραφτεί σ'αυτόν τον ιστότοπο. Όπως και να έχει ωφελημένος θα βγεις. Και βγες μια βόλτα στη Φύση για να τη συναντήσεις. Και τη μαγεία και τη μάγια (τη μέλισσα - πλακίτσα sorry!)

Πολλά πολλά φιλάκια σε όλους! Να περνάτε υπέροχα!!!


Semiramis
Για να τελειωσει σωστα και με επιτυχια την εξελιξη του ο ανθρωπος εχει αναγκη απο πνευματικο καθηδηγητη μονο ετσι αυτος θα καταφερει εκ νεου να μπει στην κατοικια του πατρος του απο οπου ειχε διωχθει λογο τησ ανυπακοης του.Η ζωη στη γη με τις δικες της συνθηκες καλες και κακες ειναι σχολειο για τον ανθρωπο που εχει εκπεσει ο οποιος διατηρει βαθια στην καρδια του μια σπιθα απο την ιερη φωτια του συμπαντος.Ο ουρανος εχει ορισει τουσ αγγελους να φυλασσουν αυτη την σπιθα.Εκτος αυτου ο ανθρωπος εχει γονεις καθηγητες και πνευματικους προγονους οι οποιοι φροντιζουν να του δειξουν το σωστο δρομο που πρεπει να βαδιζει για να οδηγηθει στη σωστη πλευρα.Ομως για εκεινους που αισθανονται πιο εντονα την απομακρυνση απο το πατρικο τους σπιτι και υποφερουν απο νοσταλγια ολοι αυτοι οι δασκαλοι και οι καθοδηγητες ειναι ανεπαρκης.Αυτοι επιθυμουν να εχουν για καθοδηγητη ενα πιο δυνατο χερι που να τους στηριζει πιο εντονα μια φωνη η οποια να αναστατωνει την ψυχη τους ενα χαμογελο το οποιο να αποκαλυπτει στο βαθος των ματιων του την πηγη των ιερων δακρυων των πολυτιμων δακρυων-των δακρυων της τελειας αγαπης..........


Aoratos naos
Φιλη ή... semiramis... για μένα το ίδιο είναι και καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Το σημαντικότερο όλων, είναι η αυθόρμητη αγάπη που πηγάζει από την ψυχή.

Κάθε τι όμορφο μέσα σε αυτό το Σύμπαν, η αγάπη το έδεσε.
Κάθε τι άσχημο, συντηρείται από την έλλειψη της.

Σωστή πλευρά... λάθος πλευρά...
Το μυστικό είναι η αγάπη...

Μέσα στη ψυχή κρύβετε ο σπόρος της αγάπης...

Δεν θέλει πολλά για να σπάσει... να βγάλει ρίζες... να βλαστήσει... να δυναμώσει... να βρει σκοπό... να βρει αλήθεια... να μεγαλώσει και να γίνει Δένδρο...
Δε θέλει πολλά...
Ένα χάδι... ένα αίσθημα τρυφερό... μια σκέψη συμπόνιας... ένα ζεστό καλοσυνάτο αεράκι να το φυσήξει... να το αγκαλιάσει... να το τυλίξει...

Και πιστέψτε με... δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην κρύβει μέσα του αυτόν τον σπόρο.

Ο «Θεός» με τα δυο του χέρια τον φώλιασε μέσα μας και η «Θεά» συντρόφισσα του το σκέπασε προσεκτικά και τρυφερά ντύνοντας το με ψυχή. Και είναι εκεί και περιμένει υπομονετικά να το βοηθήσουμε να ανθίσει...

Χμ...
Νοσταλγία...
Η νοσταλγία είναι ενθύμηση καλή μου...
Δεν δηλώνει ανεπάρκεια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 14:42:30

pan
Τι να απαντησω για τους ανθρωπους που ρωτας; Αυτοι,βρηκαν νομιζω μιαν αληθεια τους και την απαντησαν (; )και ισως να θελησαν να προσπαθησουν γραφοντας την, να βρουν και αλλοι μιαν αληθεια μεσα τους.Ο καθενας την δικη του και για λογαριασμο δικονε του.
Μερες αισθανομαι να τριγυριζω και να μην εχω λογια να πω..εχω μια θλιψη και ενα κενο... σημερα συλλογιστηκα : γιατι αγαπω και σεβομαι την Αιθηρόη; Σκεφτομουν.. ο δρόμος μπορει να μου φανταζει κοινος αλλα εχει αλλα αισθηματα.Εγω, εχω απογοητευση..Αυτη μου προσφερει την ζωντανη Ελπιδα..και ειναι τοσο μεγαλο δωρο για μενα αυτο.
Δεν εχω λογια να εκφρασω αυτο που αισθανομαι αλλα σημερα πηρα μια επιβεβαιωση και ετσι αισθανομαι οτι γυρισε η ελπιδα..Ευχαριστω
Θα συνεχισω να προσπαθω να μαθω να εκτιμω και να μην χανω τις στιγμουλες μου.Μου φτανουν αυτες που εχω,μου ειναι αρκετες για να δουλεψω και να της "πλασω" ΕΓΩ ΕΧΩ την ευθυνη μου γι αυτες..ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ, για παντα .
Εντυσα τον Φλεβαρη στα κοκκινα να μας ζεστανει και βρηκα και την απαντηση που ηθελα να σου δωσω..
https://www.youtube.com/watch?v=-yryJEprUyc
Ξεκινα..απο το τεταρτο μερος και μετα εχει και αφηγηση..ειναι γι αυτους που δεν βλεπουν και για αυτους που δεν ¨βλεπουν¨
και μετα μπορουμε να συνεχισουμε τον διαλογο με καινουργια ερωτηματα
Με εκτιμηση


angels
αντε να αλλαξουμε συχνότητες~!~!!! ήδη αργήσαμε!!! ας κάνουμε τα ονειρά μας πράξη!!!

https://www.youtube.com/watch?v=AsiLOMOhX68

Πέντι μπάμπις χόριβαν
κια οι πέντι μι βρακιά
πάει κι μια ξιβράκουτη
δεν τη θέλτσαν στου χουρό
πάει κι πήριν μπουχασί
κι έφκιασιν κι αυτή βρακί
κι έφκιασιν κι αυτή βρακί
κι τσακώθκιν σην κουρφή

χιχιχιχιχ!!!

Αρίτσιους Μπαρμπιρίζουνταν

να πάρει γκαχιλώνα
κι η γκαχιλώνα λούζουνταν
χάλιβιν νύφ΄ να γένει.
Συμπιθιριό κι γειτουνιά
καλούν στα στέφανα τους
καλέσανε τουν μπάκακα
κουμπάρου να τουν φκιάσουν.
Τη ζιάμπα μας την έμορφη
κι αυτήν θέλτσαν κουμπάρα.


Aoratos naos
Σε ευχαριστώ για την αγάπη σου...
Σε ευχαριστώ πολύ...
Μακάρι οι στιγμούλες σου, όπως τις λες, να είναι μόνο όμορφες.
Να γίνουν μικρά όμορφα ταξίδια στο χρόνο.
Διότι οι αναμνήσεις είναι το καύσιμο στην μηχανή του χρόνου, που μας ταξιδεύουν πίσω στο παρελθόν.

Χμ...
Να θυμάστε, πως για τα ταξίδια στο μέλλον, χρειαζόμαστε τα όνειρα...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 14:43:29

ALTEREGO
Νιώθω την ανάγκη να μιλήσω σε κάποιον. Να ανοίξω την καρδιά μου. Έτσι κι αλλιώς ποιος με γνωρίζει εδώ; Κανένας, μπορεί να είμαι οποιοσδήποτε από εσάς.
Διάλεξα να το κάνω εδώ γιατί.... Βασικά δεν ξέρω ακριβώς το γιατί. Νιώθω όμως ασφαλής. Και τουλάχιστον θα διαβάσει όσα λέω ο αόρατος ναός. Αυτό πιστεύω. Γι΄ αυτό νομίζω πως εδώ μπορώ να αφήσω τα λόγια μου.
Θέλω λοιπόν να πω πως είμαι πολύ απογοητευμένη από την ζωή. Σχεδόν δυσκολεύομαι να αναπνέυσω. Δεν βρίσκω πουθενά χαρά. Νιώθω τόσο πολύ μόνη που μου είναι αδιάφορα όλα. Δεν πιστεύω σε τίποτα. Και μην νομίσετε πως ζω κάποια ερωτική απογοήτευση. Μακάρι να ήταν αυτή γιατί ακόμα και έτσι κάτι θα υπήρχε στην ζωή μου. Θυμάμαι όταν ήμουνα παιδί πόσο πίστευα στη ζωή και στα θαύματα και στην μαγεία και στην φαντασία. Τώρα τίποτα. Έχασα κάθε ενδιαφέρων. Δεν ξέρω από πού να πιαστώ για να μην εξαφανιστώ στην ανυπαρξία μου. Ένα τίποτα όλα. Τίποτα. Τίποτα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Είναι σαν να κοιμάμαι και δεν ξέρω πώς να ξυπνήσω. Έχω βουλιάξει και δεν μπορώ να πιαστώ από πουθενά. Κοιτάζω γύρω μου τους ανθρώπους και αναρωτιέμαι γιατί είμαι μαζί τους αφού κανείς δεν νοιάζεται. Μα κι εγώ δεν νοιάζομαι πια. Ζω περιμένοντας να φύγω. Αυτό κάνω. Έπεσα τόσο που ψάχνω κάποιο ξόρκι που να μου δώσει πίσω την ζωή. Κάτι για να χαρώ. Ζητάω βοήθεια αλλά όταν με ρωτάνε τι πρόβλημα έχω, δεν ξέρω να τους απαντήσω. Δεν είμαι καλά. Αυτό ξέρω. Δεν είμαι καλά.
Συγχωρέστε με αν ενόχλησα και ίσως να καταθέτω το βάρος μου σε λάθος περιοχή που λένε. Απλά νιώθω όμως να βρίσκομαι στον σωστό άνθρωπο. Που ακούει τουλάχιστον. Και ομολογώ έχω νιώσει ζήλια για αυτούς που απάντησε ο αόρατος ναός με τόση ζεστασιά και ενδιαφέρων. Ίσως γι΄ αυτό να γράφω και ίσως γι΄ αυτό να κάνω τώρα αυτό που κάνω. Έτσι για να δω πως είναι να σε νοιάζεται κάποιος ξένος που δεν έχει να κερδίσει τίποτα από εσένα.
Δεν ξέρω. Ψάχνω κάτι που να με ζωντανέψει. Δεν ξέρω τι να κάνω και που να ζητήσω βοήθεια. Βοήθεια για την καρδιά μου που έχει παραιτηθεί.
Ευχαριστώ και συγνώμη αν ενόχλησα.

Κ.Λ.

Κανείς; Κανείς.
Τίποτα. Απλά τίποτα. Τι κάνω λάθος;
Μάλλον όλα.


Aoratos naos
Εδώ είμαι....

Το ξόρκι που ζητάς θα το βρεις μέσα σου. Και λέγεται θέληση.
Η βοήθεια που ζητάς βρίσκεται γύρω σου. Και λέγεται ζωή.

Άνοιξε τα παράθυρα να μπει παντού το φως και ο ήλιος.
Βάλε δυνατά μουσική να γεμίσει ο χώρος νότες.
Στάσου μπροστά στο καθρέφτη και χαμογέλα στην άγνωστη που ποτέ δεν πρόσεξες. Είναι καιρός να συστηθείτε!
Χαμογέλα μέχρι να γίνει κάτι.
Ντύσου, βάλε τα ακουστικά στα αυτιά σου με μουσική που σου αρέσει και πάρε τους δρόμους σαν την τρελή. Περπάτα και όπου σε βγάλει.
Έτσι κι αλλιώς όπου κι αν πας, το νησί πλανήτης έχει όρια οπότε μην ανησυχείς, δεν χάνεσαι.
Στράγγιξε τις αισθήσεις σου μέχρι να βρεις κάτι που θα ήθελες να κάνεις! Ανάγκασε τον εαυτό σου να σου το μαρτυρήσει!

Χμ..... θα ήθελα κάτι να σου ζητήσω...
Αν βέβαια έχεις τα..... κότσια!

Σε προκαλώ, για μια εβδομάδα:
Για μια εβδομάδα κάνε ό,τι θέλεις!
Κάνε ό,τι και όσα θέλεις!
Παραδέξου στον εαυτό σου, όλα όσα ντρέπεσαι για τον όποιο λόγο!
Μίλα όπως θέλεις!
Μίλα με όποιον θέλεις!
Αγάπα όποιον θέλεις!
Αρνήσου όποιον θέλεις!
Πήγαινε όπου θέλεις!
Κινήσου όπως θέλεις!
Μίλα σε όποια γλώσσα θέλεις!
Τραγούδα, χόρεψε!

Για μια εβδομάδα, έχεις το θάρρος να αντιμετωπίσεις τον πλαστό εαυτό σου και να τον βάλεις στην άκρη; Δώσε του άδεια.
Για μια εβδομάδα μπορείς να εμπιστευτείς μια άγνωστη που σου λέει ζήσε αλλιώς τον εαυτό σου;
Γίνε η άλλη που πνίγεις και ασφυκτιά μέσα σου. ;

Ξέρω... θα πεις εγώ δεν έχω να χάσω τίποτα.
Γιατί εσύ έχεις;
Από ότι λες τα έχεις χάσει όλα. Σωστά;

Ναι.... ξέρω... θα πεις πάλι πως δεν έχεις κανένα ενδιαφέρον.
Λες ψέματα αλλά δεν φταις.

Σήκω... τεντώσου... δήλωσε παρουσία... άσε να ακουστεί το σήμα σου... ο ήχος σου...

Ξέρω....
Γι αυτό σου λέω... άναψε το φως και χαμογέλα.
«Κάτι» σε ψάχνει. «Κάτι» έρχεται. Ζωή το λένε.

Μην φοβάσαι. Πίστεψε. Χαμογέλα.
Θα δεις.....

Για μια εβδομάδα..... ναι;

Αν δεν αλλάξει τίποτα, σου υπόσχομαι πως θα «κλείσω», θα διαγράψω τον aorato-nao.
Εγώ ρισκάρω να σταματήσω κάτι που αγαπάω πολύ.
Εσύ ρισκάρεις να βρεις κάτι από τον εαυτό σου;

Έχεις μια εβδομάδα.
Δεν χρειάζεται να πεις κάτι τώρα.

Σε μια εβδομάδα έλα και πες μου τι θα κάνω με τον aorato-nao.

Ξέρω τι θα σκεφτείς.
Και σου λέω πως εννοώ κάθε μου λέξη. Δεν παίζω με τις αλήθειες μου και δεν υποτιμώ τον λόγο μου καθόλου, ούτε τον έχω για παζάρια.
Λοιπόν; Τι λες;

Χμ....
Είδες ειρωνεία;
Εγώ πιστεύω περισσότερο σε εσένα από ότι κάνεις εσύ στον εαυτό σου.

Μια εβδομάδα.....................................................................



ALTEREGO
Άνοιξα τα παράθυρα. Δεν έχει όμως ήλιο. Τα άνοιξα όμως. Και μουσική έβαλα.
Εντάξη την δέχομαι την πρόκληση. Δύσκολη αλλά όπως είπες κι εσύ δεν έχω να χάσω τίποτα.
Άσχετα με τι θα γίνει, εγώ σε ευχαριστώ που είσαι εδώ που με πρόσεξες και σε παρακαλώ να μην τον κλέισεις τον αόρατο ναό. Μην με κάνεις να νιώσω χειρότερα.
Αν και δδεν ξέρω πως θα τα κάνω όλα αυτά που λες. Δεν είναι εύκολο. Δεν είναι. Σου έδωσα τον λόγο μου όμως πως θα προσπαθήσω.
Κ.Λ.


Pan
Κατερινα Κατερινακι ..
εισαι της ζωης το αερακι...
Σου στελνω ολη μου την αγαπη


ALTEREGO
Προχτές όλη νύχτα δεν κοιμήθηκα γιατί περίμενα να έρθει η Τετάρτη! Και εχτές κοιμήθηκα άσχημα γιατί δεν μπορούσα να σου στείλω μήνυμα εχτές. Ήθελα να σου πω πως έκανα όσα μου είπες. Σχεδόν γιατί δυσκολευόμουν να χορέψω στο δρόμο μόνη μου, αλλά φαντάζομαι πως ίσως δεν το εννοούσες κυριολεκτικά. ΜΗΝ ΤΟΝ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΝΑΟ!!!!
Είσαι πολύτιμη πίστεψε με!!!! Έχω και πάλι αισιοδοξία. Με χρειάζονται άνθρωποι! Δεν ξέρω τι φταίει ακριβώς αλλά και στην δουλειά μου όλοι μου μιλάνε και χαμογελάνε και προχθές ξαναέπιασα πινέλα στα χέρια μου! Ζωγραφίζω εσένα. Όπως σε φαντάζομαι. Μόλις το τελειώσω θα σου περιγράψω τον πίνακα μου και θα μου πεις αν με πήγε καλά η φαντασία μου.
Αιθηρόη;;;;;; Ευχαριστώ ευχαριστώ ευχαριστώ! Να είσαι ευλογημένη!!!!!!!!!!

Κατερίνα Λαμπρινού


Pan
Λεει η καλη μας Αιθηρόη...."Το ξόρκι που ζητάς θα το βρεις μέσα σου. Και λέγεται θέληση.
Η βοήθεια που ζητάς βρίσκεται γύρω σου. Και λέγεται ζωή."
Και συ μετα αναρωτιεσαι.."χμ.. και τι θα γινει;πού ειναι το αποτελεσμα; ποτε θα ρθει;'

Λοιπον.. μετρα σε μερες το ποσο δυναμη θελησης εβαλες οταν εκανες το ξορκι;Ε σε τοσο καιρο θα πραγματοποιηθει..Για καθε δραση υπαρχει και η αντιστοιχως αναλογη αντιδραση.... που λεει και ο λαος ..'με το ιδιο νομισμα;;;;"

Καλη σας μερα, να αγναντευετε το χαος και να το μεταφραζετε σε θαλασσα,ανεμο και οξυγονο.Ολα μες στο κεφαλι μας ειναι...


Maria
αισθανομαι ακριβως οπως εσυ ειμαι σιγουρη οτι στο παρελθον εχεις βοηθησει ατομα να συνελθουν απο ασχημες καταστασεις κ οτι εισαι πολυ δυνατη κ ευαισθητη γι αυτο κ δεν μπορεις να εξηγησεις αυτο που σου συμβαινει ειμαι κ εγω ακριβως στην ιδια κατασταση


ALTEREGO
Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω!!!
Δεν έχεις ιδέα!!!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα!!!
Να είσαι ευλογημένη!!!!
Κ.Λ.


Panos-anarxos
Εύστοχη η nnan! Πολύ καλή παρατήρηση. Αιθηρόη είσαι έμπνευση όπως βλέπεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 20:12:39

Δέκα λόγοι για να χαμογελάς

Το χαμόγελο είναι ο καλύτερος τρόπος για να παρουσιάσεις τον εαυτό σου, ενώ βοηθά την καλύτερη λειτουργία του σώματος. Είναι επίσης ένας σημαντικός παράγοντας μακροζωίας. Εμείς σας παρουσιάζουμε και τους υπόλοιπους λόγους για τους οποίους θα πρέπει να χαμογελάτε.
1. Το χαμόγελο μας κάνει γοητευτικούς. Είναι ένας από τους σημαντικότερους λόγους για να μας πλησιάσει κάποιος. Όταν βλέπουμε κάποιον να χαμογελά, υποσυνείδητα θέλουμε να τον πλησιάσουμε για να μάθουμε γιατί το κάνει.
2. Το χαμόγελο αλλάζει τη διάθεσή μας. Την επόμενη φορά που δεν θα αισθανθείτε καλά, προσπαθήστε να χαμογελάσετε και όλα θα αλλάξουν. Το χαμόγελο μπορεί ακόμα και να καταφέρει να «ξεγελάσει» το σώμα, με άμεσα αποτελέσματα.
3. Το χαμόγελο είναι μεταδοτικό. Όταν το χαμόγελο κάποιου είναι αυθεντικό, κάνει και τους άλλους πιο ευτυχισμένους. Αυτό σας κάνει άμεσα πιο προσιτό.
4. Το χαμόγελο ανακουφίζει από το στρες. Το στρες είναι κάτι το οποίο συχνά δεν μπορούμε να κρύψουμε. Το χαμόγελο μας κάνει να μην μοιάζουμε τόσο κουρασμένοι και καταπονημένοι. Όταν είστε αγχωμένος, χαμογελάστε: θα αισθανθείτε αμέσως καλύτερα και έτοιμος για δράση.
5. Το χαμόγελο κάνει καλό στο ανοσοποιητικό σύστημα. Αυτό συμβαίνει επειδή μας κάνει να χαλαρώνουμε κι έτσι συμβάλει στην καλύτερη άμυνα του οργανισμού σε κρυολογήματα.
6. Το χαμόγελο μειώνει την αρτηριακή πίεση. Αν έχετε πιεσόμετρο στο σπίτι, μπορείτε να το επιβεβαιώσετε. Καθίστε για λίγα λεπτά και μετρηθείτε. Μετά χαμογελάστε και μετρηθείτε ξανά ενώ χαμογελάτε. Θα δείτε αμέσως την διαφορά.
7.Το χαμόγελο απελευθερώνει ενδορφίνες και σεροτονίνη. Πρόκειται για χημικές ουσίες του νευρικού μας συστήματος, απαραίτητες για καλή διάθεση. Με λίγα λόγια, το χαμόγελο είναι ένα φυσικό ναρκωτικό.
8. Το χαμόγελο κάνει φυσικό λίφτινγκ στο πρόσωπο και μας κάνει να φαινόμαστε νεότεροι. Οι μύες που χρησιμοποιούνται δρουν ως λίφτινγκ και ανανεώνουν το πρόσωπό μας.
9. Το χαμόγελο σε κάνει να φαίνεσαι επιτυχημένος. Οσοι χαμογελούν μοιάζουν να έχουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Ερευνες έχουν δείξει ότι είναι πιο πιθανόν να πάρουν προαγωγή και ότι είναι πιο προσιτοί. Δοκιμάστε το στα επαγγελματικά meetings και θα το διαπιστώσετε.
10. Το χαμόγελο βοηθά στη θετική σκέψη. Κάντε ένα σύντομο τεστ: Χαμογελάστε. Μετά προσπαθήστε να σκεφτείτε κάτι αρνητικό χωρίς να χάσετε το χαμόγελό σας. Είναι πολύ δύσκολο. Το χαμόγελο στέλνει το μήνυμα ότι «η ζωή είναι ωραία».
Πρόσφατη έρευνα του Wayne State University στο Ντιτρόιτ απέδειξε ότι όσο πιο έντονο είναι το χαμόγελο κάποιου, τόσο πιο πιθανόν να ζήσει περισσότερο. Κατόπιν τούτου, οι λόγοι για να χαμογελάς είναι σίγουρα πολύ παραπάνω από δέκα.
http://www.moodhackers.com//gr/Happiness/Laugh/ten...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 22:46:37

danay3
Γεια...για καποιο απροσδιοριστο λογο δεν ειμαι και πολυ καλα...επεσα παλι και δεν ξερω γιατι.ισως ειναι απλα οι ορμονες λογω εγκυμοσυνης,δεν ξερω...παντως ενα μαυρο συννεφο εχει κατσει πανω μου κι ολα μοιαζουν μαυρα κι αραχνα...κατι να ανεβω;φιλακια....


Kara - Λευκονόη:
Δανάη μου ακουσέ με γλυκία μου ...εκείνες τις σκέψεις μην τις πολεμάς καλή μου γίνοντε πιο δυνατές ...άστες ...και εσύ φαντάσου ότι αγκαλιάζεις το μωράκι σου ότι σε νοίωθει!!!!ότι του μιλάς και νοερά έχετε οπτική επαφή ... και ότι εσύ αισθάνεσαι το αισθάνεται και αυτή η ψυχούλα ...
Πολλές φορές όταν ήμουν έγκυος πήγαινα νοερά στον δικό τους χώρο και τους μιλούσα πάντα ένοιωθα καλύτερα άσε που ένοιωθα οτι με καταλάβαιναν..
Όλοι περνάμε δύσκολες καταστάσεις που γίνοντε ακόμα πιο δύσκολες όταν οι ορμόνες μας χορεύουν ....βοηθησε τον εαυτό σου με οποιον τροπο σου ειναι πιο οικίος ...όμως μην τον αφήνεις να πέφτει ..είναι πιο δύσκολο να σηκωθεις μετά...
Σου εύχομαι .. ότι θα σε κάνει να νοιώθεις ευτυχισμένη ...και να φέρεις στον κόσμο μας αυτήν την πανέμορφη ψυχούλα που κουβαλάς....
Όνειρα όμορφα να έχεις ...όνειρα πολύχρωμα ..που λέει και η 3χρονη ανυψούλα μου
Ονειρα πολύχρωμα Δανάη μου...
Καλή νύχτα ....


angels:
Δανάη δες παιδικα!
άκου κλαρίνα χεχε! και χόρεψε! (αν βέβαια "είσαι καλα" απο θέμα εγκυμοσύνης)
Πήγαινε καμιά βόλτα κάπου κοντά στη φύση...
Πάρε τηλ κάποια φίλη σου και γιατι όχι! να πάτε κ για χυμο!


Aρισταία Αβραμίδου - maggisoyla:
Δανάη μου μην το βάζεις κάτω! Η εγκυμοσύνη είναι πακέτο αλλά έχει και πολλά πολλά καλά! Μην κ΄αθεσαι σπίτι! Να περπατάς και να βγάίνεις βόλτες! Μην βλέπεις ειδήσεις και να ακούς μουσική πολύ μουσική! όχι κλαιει η μάνα μου στο μνημα! Χαρούμενη μουσική. Εγώ παιδια΄θα σας πω την τσαχπινιά μου. ¨οταν έχω τις μαύρες μου διαβάζω μικυ μαους! Α πολύ με χαλαρώνουν! μου θυμίζει τις κυριακές οταν ήμουν παιδι που γυρίζαμε από την θάλασσα και είχαμε φάει και αράζαμε στα δροσερά για να ξεκουραστούμε από την κάψα του ήλιου. Βρες ότι σου θυμίζει κάποιες στιγμές που ήσουν καλά και κάντο. ¨οπως εγώ με τα μίκυ μάους. και να παίρνεις βαθιές πολύ βαθιές αναπνοές. αργά και βαθιά! τώρα αυτό όπως το λέω θυμίζει άλλο πράμα αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ!


Φίλη:
Να πω κατι για την εγκυο της παρεας μα και για καθε γυναικα σε τετοια κατασταση
Οταν ημουν εγκυος τον πρωτο μου γιο τις πρωτες μερες της συλλυψης αρχισαν και τα μεγαλυτερα μου προβληματα και εκλαιγα ολη μερα για τους πρωτους μηνες μετα ειχα μεγαλη μελαγχολια και καταθλιψη λογω οικογενειακων θεματων

Το παιδι βγηκε καπως αλλιωτικο και καθε μερα χρεωνω τον εαυτο μου γι αυτο εγω εφταιγα που εκλαιγα που ημουν μες σην μαυριλα και στον πονο μα δεν μπορουσα να κανω διαφορετικα το προβλημα αφορουσε τους γονεις μου ετσι πως να μεινω ασυγκινητη και αμετοχη;

Ας εισαστε λοιπον χαρουμενες .......εστω και αν οι περιστασεις δεν το ευνοουν ..........αυτη ειναι η αρχη για τις θυσιες που θα επακολουθησουν για το πλασμα που μας διδασκει την μεγαλυτερη αγαπη και αυτοθυσια του κοσμο να του στελνετε αγαπη με καθε τροπο με μια σκεψη με ομορφα λογακια ετσι οταν με το καλο ερθει στον κοσμο να μην νιωσει φοβο και παγωνια αλλα οτι τον περιμενει μια ζεστη αγκαλια με προστασια και αγαπη για να αναπτυχθει σωστα
να ειστε καλα σας φιλω


Αιθηρόη - aoratos naos
Danay μου...

Οι κακές σκέψεις, συχνά είναι από... συνήθεια εσωτερική.

Και ξέρεις... στην αρχή είναι σαν τον ιστό αράχνης... μετά όμως γίνονται σχοινιά.

Δεν είναι εύκολο να τις διώξεις... το ξέρω...

Αλλά μην ξεχνάς... εσύ επιλέγεις... εσύ αποφασίζεις...

Ενεργοποίησε την φαντασία σου, την θέληση σου, την αποφασιστικότητα σου και μην αφήνεις τίποτα άσχημο και αρνητικό να μπαίνει μέσα σου... και αν μπαίνει, φίλεψε το ένα μπισκότο και στείλε το στο καλό...

Μην ξεχνάς, πως εφοδιάζεις με όπλα και εργαλεία το μωρό που θα φέρεις σε αυτό τον κόσμο...

Χμ... έχετε δουλειά τα δυο σας...

Επιστράτευσε τα καλύτερα και... ασχοληθείτε με αυτά...
Μπορείς... και το ξέρεις...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nenya στις Τετ 9 Μαρ - 7:27:57, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤετ 9 Μαρ - 0:56:25

llini .....
ποιος ξερει τη συνταγη για την ευτυχια??


Αρισταία Αβραμίδου - maggisoyla
Εγώ! Αποφασίζεις τι και πώς και πας βουρ κατά τον στόχο. Έτσι απλά. αποφασίζεις και προχωράς και ότι θέλει ας γίνει. Γαμώτο δεν μπορώ να σου εξηγήσω αυτό που μου είπε είχε πει η Αιθηρόη... Αδύνατον να σου εξηγήσω αυτό έτσι όπως αυτή για να σε κάνω να το νιώσεις μέσα σου! Οτι ζωή σου είναι και εσύ κάνεις αυτό που θέλεις, ακόμα κι αν δεν συμφωνούν οι άλλοι ή σκέφτεσαι πως δεν είναι δυνατόν ή δνε ξέρω κι εγώ τι άλλο. απλά προχωράς. Κατάλαβες; Μπα! Αιθηρόηηηηηηηηηηηη!!!! Πώς μου τα είπες ρε γαμώτο;;;;;;;;;;;;


kirka
Καλημέρα!!!!! Αυτό που λέει η Μαγισούλα είναι σωστό. Όταν θές να κατακτήσεις κάτι, να το πετύχεις, σε διαρρέει μια ενέργεια και ένα περίεργο συναίσθημα σιγουριάς. Να σου πω πώς νοιώθω εγώ γιατί δεν μπορώ να στο εξηγήσω διαφορετικά. Όταν γίνετε κάτι που με αφορά και θέλω να το επιτύχω εκείνη τη στιγμή είναι σαν να έχω φλας μπακ. Τη σκηνή στάνταρ την έχω ζήσει γιατι συνειδητοποιώ τι γίνετε και είμαι σίγουρη για το αποτέλεσμα, όχι γιατι αυτό το έχω δει αλλά γιατί μπορώ ,"σκέφτομαι" μέσα μου,να το κάνω να συμβεί. Τώρα που στο γράφω αυτό ξέρεις τι σκέφτομαι, δεν ξέρω αν είναι σωστό βέβαια... Στην επιθυμία μας να πετύχουμε κάτι με όλο μας το είναι, με την ψυχή μας ολοκληρωτικά,(και εκεί είναι που καταλαβαίνεις αν θες κάτι πραγματικά.)Σκεφτόμαστε και φτιάχνουμε σκηνικά στο μυαλό μας, τα ονειρευόμαστε έντονα, τα συζητάμε συνέχεια... Έτσι μπαίνουμε σε μια διαδικασία ευχής-προσευχής για κάτι. Οραματιζόμαστε τον στόχο. Άρα όταν έρθει η στιγμή την έχεις δεί μέσα απο τους οραματισμούς σου.


spathi - Mαρια Παυλίδου
Καλημέρα σας. Συμφωνώ κ μ τις δύο σας. Ωραίο αυτό που λες kirka. Κάπως έτσι πρέπει ν γίνεται. Όσες φορές έχω καταφέρει ν τ κάνω έχει πετύχει. Αλλά θέλει επιμονή κ υπομονή. Αυτό κατάλαβα. Αλλά πετυχαίνει.


Call
καλησπερα σας τι κανετε? παιδια ειμαι λιγο αναστατη...ακουστε οραματιστηκα καποια πραγματα πολυ δυνατα και αναψα κερακια..και εγιναν αυτα ...ομως μηπως ετσι επεμβαινω με τη δυναμη της σκεψης στη ροη των πραγματων...τον καταπιεζω τον αλλον? οραματιστηκα να δειξει καποιος ενδιαφερον και να μιλησουμε..ειναι κακο αυτο?
α ναι επισης οραματιστηκα να με αγαπαει και να τον αγαπω και πως εγινε δεν ξερω ( μαγικα!) αλλα εκδηλωσε πολυ ενδιαφερον..τι να σας λεω δηλαδη!!! πωπω δε θελω να σκεφτομαι καν οτι παρασυρθηκα απο τις επιθυμιες μου


kirka
Αν με αυτό υπήρχε πρόβλημα τότε ο άνθρωπος θα σταματούσε να οραματίζεται και να σκέφτεται. Ο εγκέφαλος είναι ένα εργοστάσιο σαν τη ΔΕΗ φαντάσου. Λόγω το οτι τα κύτταρα εκπέμπουν ενέργεια. Γενικότερα το σώμα λειτουργεί ως ένα εργοστάσιο παραγωγής ενέργειας. Και όπως ξέρουμε απο τη φυσική η ενέργεια μεταλλάσσετε σε απο τη μία μορφή σε μία άλλη. (Σε ζάλισα) Ο εγκέφαλος έχει τη δυνατότητα να εκπέμπει κύματα πολλών μορφών (πάρε για παράδειγμα το μάτι). Έτσι ένα απο αυτά είναι τα κύματα της σκέψης. Όταν θέλεις κάτι και όταν δεν θέλεις.
Εκτός όλων αυτών και ο άλλος έχει βούληση και θέληση, όως και ενέργεια. Μπορεί να τον έσπρωξε όλο αυτό και να του έδωσε ώθηση για να λειτουργήσει. Αν δεν θέλει, θα το δείξει.


llini .....
για να οραματιστει καποιος πρεπει να εχει κ κερια αναμενα για ν δουλεψει καλυτερα?
otan Συζητας κατι συνεχεια η ακομα κι οταν προγραμματιζεις κατι συνηθως δν γινεται.ειναι αυτο που λενε οταν σκεφτεσαι κατι σκεψου τ αντιθετο για ν συμβει η μη προγραμματιζεις τιποτα γιατι το συμπαν η δν ξερω κι εγω τι θα φερει αντιθετο αποτελεσμα..εχω παρατηρησει πως συμβαινει συνεχεια αυτο κ δν μπορω να εντοπισω αν εγω κανω κατι λαθος η μηπως τελικα σε καποιους συμβαινει τ αντιθετο?τι συμφερει τελικα?ποια ειναι η συνταγη για την ευτυχια?ο καθενας μας εδω μεσα στον αορατο ναο ειναι οντως ευτυχισμενος ??μηπως αν καποιος ρωταγε καποιον αν θα ηθελε κι αλλα πραγματα για ν ευτυχισει νομιζετε οτι θα ελεγεδν θελω,ειμαι οκ?.δν το πιστευω τοσο.παντα θα υπαρχουν πραγματα κ καταστασεις που θ μας λειπουνγια τη συνταγη της ευτυχιας..


ilia
Αναλογα τι εννοεις llini δηλ.εσυ τι θεωρεις ευτυχια?τα υλικα αγαθα η κατι αλλο?για σενα τι ειναι ευτυχια?


Call
κατια σε καταλαβαινω απολυτα! και εμενα ακριβως το ιδιο μου συμβαινε! ωσπου διαβασα για αυτον τον οραματισμο ..κοιτα τι πρεπει να κανεις...γραφεις σε ενα χαρτι αυτο που θες το βαζεις κατω απο ενα μπολ νερο αναβεις κερακι και οραματιζεσε εντονα αυτο που επιθυμεις...αυτη τη μεθοδο την εφαρμοζουν οι σιλβα και ειναι οντως πολυ αποτελεσματικη...σκεφτεσε τα πραγματα σαν να εχουν ηδη γινει π..χ. χαλασε το πληντηριο εσυ γραφεις το πληντηριο ειναι μια χαρα και δουλευει! ειναι οντως πολυ αποτελεσματικο! βασικα πρεπει να δηλωνουμε στις δυναμεις τι ειναι αυτο που επιθυμουμε πολυ και πιστευω πως χρειαζονται καποια μεσα να μας χαραξουν το δρομο,να μας βοηθησουν οπως π.χ. το κερι


kirka
Καλημέρα, υπάρχει διαφορά μεταξύ, προγραμματίζω και θέλω, προγραμματισμός είναι η πράξη να θέσουμε σε τάξη κάποιες διεργασίες στο να αποβούν στο αποτέλεσμα που θέλουμε. Ενώ θέλω είναι τα συναισθήματα και οι σκέψεις που νοιώθουμε και κάνουμε με απώτερο σκοπό την πραγμάτωση κάποιων Επιθυμιών μας. Άρα δεν μπερδεύονται αυτά τα δύο. Απλά το ένα είναι ο στόχος και το άλλο η αιτία. Όταν θές να πραγματοποιήσεις κάτι σημαντικό, είσαι εκεί χωρίς ενδοιασμούς και ανασφάλειες. Γιατί παρεμβάλεις τη διαδικασία. Ξεκινάς ένα αγώνα δρόμου και τρέχεις να φτάσεις πρώτος στο τέρμα. Ποιο είναι αυτό που θέλεις? Να βγείς πρώτη, τι κάνεις για να βγείς 1η? 6 ώρες προπόνηση την ημέρα.... Σκέψου τώρα την ώρα που ξεκινάς την κούρσα μαζί με άλλα 8 άτομα που θέλουν το ίδιο πράγμα ακριβώς εσύ έστω για ένα δευτερόλεπτο να διστάσεις. ΕΧΑΣΕΣ. Αυτό ήταν και τσάμπα ότι έχεις κάνει μέχρι τώρα.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, να σκέφτεσαι αν θα..., κλπ. Θές αυτό? τέλος είσαι εκεί. Όσο καιρό και να πάρει. Και εκεί που δεν το περιμένεις θα εμφανιστεί.Απλά να είσαι ανοιχτός και έτοιμος να το δεχτείς. Γι αυτό λένε πρόσεχε τι εύχεσαι...


Αιθηρόη - aoratos naos
Πολύ σωστά μιλάει η kirka!
Όσο για τα κεριά, φροντίζουν να κρατούν την προσοχή σου σε αυτό που εργάζεται ο νους σου.

Και η Ilia έκανε μια πολύ σωστή ερώτηση: Τι εκφράζει, για τον καθένα ξεχωριστά, την ευτυχία;
Όλοι θέλουμε την ευτυχία. Αλλά πιστέψτε με, έχω συναντήσει πολύ λίγους ανθρώπους
που να μπορούν να ορίσουν καθαρά, τι ακριβώς είναι γι αυτούς ευτυχία.
Όσο εύκολη και αν μοιάζει η απάντηση.... δεν είναι.
Είτε διότι δεν ξέρουμε τι πραγματικά θέλουμε (και όχι γιατί είμαστε ανόητοι, αλλά γιατί έχουμε μπερδευτεί μέσα στην πληθώρα των "θέλω" και δεν έχουμε καταφέρει να ξεχωρίσουμε τι είναι αυτό που κάνει εμάς ευτυχισμένους και όχι αυτό που οι άλλοι λένε πως είναι ευτυχία), είτε διότι δεν έχουμε καθίσει ούτε μια φορά, να ψάξουμε πραγματικά τι είναι αυτό που μπορεί εμάς να μας οδηγήσει σε εκείνη την διεύθυνση που θα νιώσουμε ως τόπο εσωτερικής ευτυχίας.

Συνήθως θεωρούμε πως αν λύσουμε κάποιο πρόβλημα που μας απασχολεί την δεδομένη στιγμή, μετά θα είμαστε ευτυχισμένοι. Δεν είναι έτσι όμως. Και το διαπιστώνουμε, μόλις ξεπεραστεί το πρόβλημα.
Το αποτέλεσμα είναι να καταλήγουμε κάθε φορά, να "νομίζουμε" λάθος. Και επειδή πάντα έχουμε κάποιο εμπόδιο, ή πρόβλημα, εξακολουθούμε να ζητάμε λανθασμένη "ευτυχία".

Βρες πρώτα ποιος είσαι πραγματικά. Τι είσαι και τι θέλεις για σένα. Είναι το πιο βασικό βήμα για να ανακαλύψεις πού βρίσκεται η δική σου ευτυχία. Διότι ευτυχία σημαίνει, να έχεις βρει αυτό, που όσα προβλήματα κι αν σου έρθουν, δεν θα μπορούν να σε βγάλουν από εκεί που είσαι καλά και ευτυχισμένος.

Ευτυχία είναι αυτό, από το οποίο θα μπορείς να αντλείς δύναμη για να ζεις αισιόδοξα και αληθινά.

Ευτυχία είναι να έχεις βρει τον σκοπό της ζωής σου, τον δρόμο σου.

Τι είναι αυτό που δεν θα άφηνες ποτέ και δεν θα μπορούσες να υπάρξεις χωρίς αυτό; Τι είναι αυτό για το οποίο θα έδινες όλα όσα είσαι και έχεις; Τι είναι αυτό που θα σε έκανε άτρωτο, δυνατό και ολόκληρο; Τι είναι αυτό που δεν έφυγε ποτέ από το ονείρεμα και την ελπίδα σου; Τι είναι αυτό που κάνει την ψυχή σου να απλώνει και να ζωντανεύει;

Κάπου εκεί.... ανάμεσα σε αυτές τις απαντήσεις που θα βρεις, υπάρχει αυτό που είναι για σένα ευτυχία.



llini .....
ilia..για μενα Ευτυχια ειναι να ειναι οι δικοι μου ανθρωποι καλα.να υπαρχει υγεια.να μη μας λειπει τομαρουλι-λεφτα.γιατι οπως εχω πει κ θα το πιστευω αυτο,αν υπαρχουν χρηματα οικονομικη ανεση εννοω κι οχι παραλογα πραγματα τοτε θα υπαρχουν τα επακολουθα.καθολου δυσκολιες.χωρις χρηματα δημιουργειται αγχος στρες κ το αγχος κανει κακο στην υγεια φερνει αναστατωση κ ενταση.ειναι μια αλυσιδα ολ αυτα.δν ζητω τον τελειο αντρα ουτε το κουκλοσπιτο της μπαρμπι!αλλα ουτε κ το μικρο σπιτι στο λιβαδι θα με καλυπτε..η αληθεια ειναι οτι η ευτυχια για μενα στα 25μου χρονια δν εχει ακομα ολοκληρωθει.ελπιζω σε αυτην κ πιστευω πως θα ρθει συντομα..μου φτανει οτι εχω την οικογενεια μου μια χαρα κ θα κανω τα παντα για να δωσω σε αυτην την απολυτη ευτυχια κι ας μεινω στην προσπαθεια..τουλαχιστον θα ξερω οτι παλεψα.ευτυχια επισης για μενα ειναι να ονειρευομαι..αν κ με αγχωνει καμια φορα γιατι βιαζομαι να πραγματοποιησω τα ονειρα μου κ σκονταφτω.ευτυχια ειναι ν νοιαζονται για μενα να παιρνω συνεχεια αγαπη.εγω συνηθως εδινα αγαπη κι επαιρνα τα..χμ χμ.!!μονο η οικογενεια μου μ δινει τα παντα.ευτυχια ειναι ν ειμαι με το αγορι μου κατω απ τ αστερια κ ν με ρωτα πιο θελω ν μου φερει κ ν παρακαλαω ν του ερθει ενα απ αυτα στο κεφαλι απο τις βλακειες που λεει..δν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη.αυτα τα απλα κατα τη γνωμη μου ειναι ηπροσωπικη ευτυχιαπου θελω.ρε παιδια αν ειναι μαλακιες αυτα που λεω κ δν εκπληρωνονται πειτε μου να ξερω.μιλω για προσωπικη ευτυχια.για παρτη μου.γιατι ευτυχια ειναι κι οταν δινω στα παιδια στα φαναρια λεφτα.η οταν φυτευω ενα λουλουδι.νιωθω ενταξει ν ικανοποιω τους αλλους.ευτυχια ειναι.........?η μηπως συνεχιζω ν λεω μπουρδες?μηπως τα ισοπεδωνω ολα?βασικα ευτυχια ειναι τωρα ν παω στο κρεβατι μου π με περιμενει ο θεος του υπνου για ν σταματησω ν γραφω βλακειες κ πιανω τοσο χωρο για την ευτυχια....


Call
lini μπραβο σου! ολα αυτα που λες ειναι πολυ σωστα και καθολου βλακειες! μακαρι δηλαδη να ηταν ετσι ολοι οι ανθρωποι του κοσμου..να ηταν ικανοποιημενοι με αυτα που εχουν και να μη ζητουσαν παραλογα πραγματα..αχ μου ερχετε στο μυαλο ενα υπεροχο τραγουδι..αφηστε με να μοιραστω τους στιχους μαζι σας.....λεγετε ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΗ ΔΑ ΣΤΙΓΜΗ

Εχεις αραγε σκεφτει ποσο πολυτιμα ειναι ολα αυτα που θεωρεις δεδομενα δικα σου ?
Εχεις διανοηθει ποτε πως ολα αυτα μπορει να φυγουν μεχρι να αγοιγοκλεισεις τα βλεβαρα σου?
Εχεις οραματιστει ποτε πως θα ηταν η ζωη χωρις να εχεις διπλα σου την οικογενεια σου?
Εχεις κλαψει με λυγμους ποτε οταν καποιος που αγαπουσες εφυγε και δεν ειναι πλεον κοντα σου?
Μη ξεγελιεσαι απο το χρονο αλλα παρερχονται οι περασμενες στιγμες σε κοιτουν ξαναρεχονται
ειναι λογια αυτα που φυγαν και για αυτα που επωνται γιατι τα λαθος λογια που εχεις πει δεν επιστρεφονται
ειναι λογια εκεινα που δεν εκτιμας που ξεχνας ή που φοβασαι να τους πεις πως θα αγαπας ειναι λογια
ειναι λογια αυτα που καθε μερα προσπερνας που σε περιμενουν καθε μερα σπιτι οταν γυρνας
Σαν ενα φιλο αγαπημενο παιδικο σου σαν ενα μηνυμα απλο στο κινητο σου σαν ενα χαδι της μητερας τα μαλλια σου
σαν ενα παθιασμενο φιλι απ την κοπελια σου
Πραγματα τοσο μικρα μα τοσο πολυτιμα πραγματα που δε θεωρεις μεγαλο ζητημα
πραγματα καθημερινα συνηθισμενα που εχεις μαθει δυστυχως να θεωρεις δεδομενα

Σε μια τοση δα στιγμη οι αποχρωσεις του γκρι με του χρονου το πινελο χρωματιζουν τη γη
και βουτώντας στην παλετα βαφουν μαυρη τη ζωη οταν καποιος απο μας το ασπρο δεν ηθελε να δει

Τα ομορφα συνηθως βρισκονται μπροστα μας δε μας αφηνει να τα δουμε η αγνοια μας
και οταν τα χασουμε ή φυγουνε μακρια μας δεν προκειται να τα επιστρεψουνε τα δακρυα μας
Το καθε αυριο θολο ειναι και απροβλεπτο τα παντα αλλαζουν μεσα σε ενα δευτεροπτο ,
για αυτο οταν γελας να θυμασαι και το γιατι, γιατι τα πιο ομοργα χαμογελα σβηνουν πριν το πρωι
Και οσα κανει ο χρονος δε μπορεις να αλλαξεις τα λογια ισως τωρα δεν αλλαζουν πραξεις
μια τοση δα στιγμη ειναι αρκετα πως πρεπει καθε μια μερα σου να πραξεις
Ζησε το τωρα τωρα και οχι αργοτερα ζησε με οσα εχεις μη θες περισσοτερα
Βουτα στη ζωη πριν μεινουν μονο απονεραγιατι οσα εχουμε ειναι τα πιο ομορφα ονειρα


Αιθηρόη - aoratos naos
Η μιζέρια φέρνει μιζέρια και η απαισιοδοξία φράζει την αναπνοή της ψυχής.
Και δεν το λέω τυχαία αυτό.
Καλή μέρα σε όλους σας.....



ilia
llini δεν ειναι χαζα αυτα που λες πανω κατω συμφωνω μαζι σου..κ για μενα ευτυχια ειναι να ειναι καλα η οικογενεια μου αλλα οπως λεει κ η Αιθηροη τι ειναι αυτο που αν το ειχες θα ησουν πραγματικα ευτυχισμενη?που θα ενιωθες ολοκληρωμενη?ειναι δυσκολο πολλες φορες να πεις το ενα κ μοναδικο που αν το ειχες θα ενιωθες ολα αυτα..πραγματικα καμια φορα ειναι μπροστα μας κ δεν το βλεπουμε η δεν μπορουμε να το δουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤετ 9 Μαρ - 4:48:12

αλαφροίσκιωτος:

το μυστικο αυτων των ανθρωπων ειναι να ειναι εκτος τοπου και χρονου.πχ πηγα εκει σε ενα γαμο ο γαμος ηταν στις 7 ο γαμπρος ηρθε στις 8 η νυφη στις 9 και ο παπας στις 9,30. προσπαθουν να σκοτιζονται οσο πιο λιγο γινεται και γιορταζουν με καθε αφορμη οποτε εχει πανυγυρι την επομενη μερα το χωριο ειναι νεκρο ολοι κοιμουνται επειδη το ξενυχτησαν χθες.οι ανθρωποι ειναι τρελοι μπορει να δου γνωστο στο δρομο με το αυτοκινητο και θα πιασουν τη κουβεντα κλεινοντας ολη τη κυκλοφορια.ο μονος τροπος να επιβιωσεις εκει ειναι να πας με τους ρυθμους τους .αρα το μυστικο της μακροζωιας ειναι καθολου αγχος ,να γιορταζειςοποτε μπορει.υγειινο φαι αφου οτι εχουν το καλιεργουν και το εκτρεφουν μονοι τους ,πολυ κρασι και ισως μια μικρη δοση ραδιενεργειας γιατι το νησι ειναι τιγκα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤετ 9 Μαρ - 5:04:39

llini .....:
Μια φωτεινη χαμογελατη καλημερα σε ολους μας κ καλο μηνα!!το καλοκαιρι ηρθε για τα καλα..λοιπον..να μοιραστω κατι μαζι σας κ να σας πω πως απο σημερα μονο θετικη ενεργεια θα με κυριευει!τιποτα αρνητικο δεν θα ξαναβαλω στη ζωη μου.ουτε σκεψη αρνητικη θα ειναι αυτη αλλα ουτε ανθρωπος με κακη ενεργεια.κ το λεω αυτο κ το δηλωνω επειδη ολα μου πανε χμχμχμχμ..σκεφτομαι πως αμα αλλαξω επιτελους!επιτελους!τροπο σκεψης θελησης κ τν βαλω σε λειτουργεια γιατι τοσο καιρο ηταν στην αναμονη,τοτε εκτιμω οτι θα λαμψει το ειναι μου..αντε,κ καλη μου αρχη βρε!!μονη μου μιλαω μονη μου απανταω μονη μου θαυμαζω..αλλα ολα καλα!παιδια?αμα γινω χαζοχαρουμενη απ την πολυ θετικοτητα -να μου το πειτε,ε??


Kara - Λευκονόη:
Μια ζεστή καλημέρα σε όλη την Αιθηροπαρέα ....

Κάτια μου είναι υπέροχη η απόφαση σου ...ο καθένας μας μέσα του κρύβει ένα απύθμενο πηγάδι με απεριόριστες δυνάμεις για δημιουργία απο όσες θα μπορούσαμε να φανταστούμε...΄

Όταν οι σκέψεις μας είναι θετικές , χαρούμενες , γεμάτες αγάπη τότε όλο το σώμα μας δονείτε διαφορετικά είναι σε αρμονία με τον συμπαντικό νόμο

Και θα δεις πόσες όμορφες αλλαγές θα έρθουν στην ζωή σου ....εσένα περίμεναν να ανοίξεις την πόρτα ...μπράβο σου που το αποφάσισες !!!!!Αστεράκι μου το φως σου να είσαι σιγουρη θα σε εκπλήξει και σένα ....καλή και σταθερή ανοδική πορεία κοριτσάρα μου .........!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤετ 9 Μαρ - 5:25:30

Call:
Kαλησπερα κοριτσια! Μετακομιζω στο εξωτερικο λογω δουλειες του πατερα μου και δεν θα εχω τη δυνατοτητα να μπαινω σε λιγο καιρο..
Απλως τον τελευταιο καιρο μου συνεβησαν καποια πραγμα και για αυτο αποχωρω λιγο πιο νωρις..δε θα σας ξεχασω με τιποτα! Οταν επιτελους ξεκαθαρισω τον ψυχικο μου κοσμο και μπορεσω να μπω θα το κανω..η θυμηση μου θα ειναι για παντα μαζι σας.
Αιθηροη σε ποιους ανεμους να χανεσε αραγε? Που να βρισκεσε και πως να περνας? Ειναι ωρες που σε χρειαζομαι τοσοοο πολυυυ..τα λογια σου με ηρεμουν και με ταξιδεουν..απλα και μαγικα!
Να ειστε ολοι καλα!


Αιθηρόη - aoratos naos:
Call...

Αυτό που δεν κατάλαβες, είναι πως εγώ δεν έκανα τίποτα για σένα. Μόνη σου τα έχεις κάνει όλα. Είσαι ένα θαυμάσιο πλάσμα και όλα όσα βγάζεις από μέσα σου, είναι θαυμάσια.

Να θυμάσαι πάντα... όταν σε ρωτάνε που βρίσκεσαι - τι ώρα είναι - ποια είσαι, είσαι «εδώ», είναι «τώρα» και είσαι αυτή που είσαι εκείνη την στιγμή. Που σημαίνει να ζεις την κάθε στιγμή συνειδητά σαν να είναι ξεχωριστή. Να μην αγχώνεσαι για το μετά και να μην μένεις πίσω στο παρελθόν. Ζήσε όσο πιο μεστά και γεμάτα μπορείς. Αυτός είναι ο δρόμος. Όλα... μα ΟΛΑ... βρίσκονται μέσα μας. Όλες οι απαντήσεις που γυρεύουμε, μέσα μας είναι. Από εκεί να αντλείς. Έχε εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, να μην φοβάσαι την ζωή και όλα θα πάνε καλά.

Όπου κι αν πας, ό,τι κι αν κάνεις, εύχομαι να ονειρεύεσαι για τα ομορφότερα και να πράττεις για αυτά.

Να θυμάσαι... όπως ζούμε μέσα μας, έτσι ζούμε και «έξω». Όπως βλέπουμε τον εαυτό μας, έτσι βλέπουμε και τους άλλους. Γι αυτό... να βλέπεις όμορφα και να σκέφτεσαι ομορφότερα. Εσύ και μόνο εσύ επιλέγεις. Έχε εμπιστοσύνη σε Εσένα.

Να προσέχεις γλυκιά μου! Και σε ευχαριστώ για όλα!



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤετ 9 Μαρ - 5:35:18

llini .....:
Λατρεμενη Αιθηροη ναι..ισως να εχω κατα βαση τις απαντησεις που εψαχνα..ισως μεσα μου βαθια να θελα να επιβεβαιωθω πως δε κανω καποιο λαθος..ισως να χρειαστηκα τα δικα σου λογια,τις δικες σου απαντησεις[φιλικες συμβουλες]για να παρω δυναμη.οχι ισως.ετσι ειναι σιγουρα.ξερεις,οταν διαβασα αυτα που μ απαντησες..απ τη μια δακρυσα ειχα συγκινηθει γιατι αυτα ολα που εγραψες ημουν εγω!ετσι ειμαι,ετσι σκεφτομαι,ετσι κανω.κι απ την αλλη ηθελα να γελασω απ τη χαρα που πηρα κ το κουραγιο...κουραγιο...οχι οχι κουραγιο..πηρα ενα ζευγαρι γυαλια...οχι ουτε!πηρα εναν καθρεφτη οπως και χρειαστηκα χρειαζομουν τελικα.να δω μπροστα μου ολ αυτα που δεν εβλεπα.πανω κατω καταλαβα πως ολοι εχουν τν τροπο.καποιοι θελουν σπρωξιμο για επανεκινηση,καποιοι αλλοι καθρεφτη.στη περιπτωση μου ειχα ξεχασει πως ημουν δυνατη.δεν ειχε σβησει ομως η φλογα μεσα μου..και τωρα προσπαθω ν τη φουντωσω.με χιλιους δυο τροπους.θα τη κανω πυρκαγια.γαμωτο.παντα εβαζα στοχους για ν πετυχω πολλα.η αληθεια ειναι οτι συμβιβαζομαι κ με τα λιγα [ειμαι βολικος ανθρωπος]ομως πιστευω πως μου αξιζουν τα πολλα τα διαφορετικα κ μ αρεσει ν περνω ρισκο για ολ αυτα.αλλωστε συμφωνω κ λεω πως μακαρι ν μπορουσα ν κανω σχεδον τα παντα!...............κ να φανταστεις δεν εχω απαντηση σ αυτο.τι εννοω ??εννοω πως αμα ειχα ενα μαγικο ραβδακι που θα εκανε τα πραγματα πιο ευκολα θα ημουν υπεροχη.αλλα ποια ειμ εγω που πρεπει ν χω το μαγικο ραβδι?οι αλλοι ομως που τα βρηκαν ολα οπως ηθελαν?ειναι καλυτεροι??αντικειμενικα μιλαω.αληθεια τι σημαινει αυτη η παροιμια?θεε μου μη μου δινεις οσα μπορω ν αντεξω.αραγε εμεις φτιαχνουμε τη τυχη μας?το συμπαν δεν αφηνει χρωστουμενα...μ αρεσε αυτο.οχι γιατι με συμφερει.χαχαχα.κι επειδη εχω αρχισει κ λεω..πιστευω οτι μου χρωστας..εσυ??και γελαω καμια φορα..η αληθεια ειναι πως 2φορες απο τις 4 που το ειπα αυτο εγινε αυτο που ηθελα.ειναι τυχαιο η μ ακουσε??το συμπαν παντα μας δινει αυτο που μας πρεπει κ χρωσταει?γιατι εγω πιστευω πως αυτο που μου αξιζει κ το θελω για μενα...γιατι δε μπορω ν το εχω?το συγκεκριμενο!πρεπει ν αποφασισει το συμπαν αν μου το δωσει ετσι η σε αλλη μορφη,σε αλλη εκδοση limited edition?γιατι ν μη παρω το συλλεκτικο κομματι που θελω κ πιστευω οτι μου αξιζει?να το παρω τωρα σημερα,σε λιγο.αντε στη τελικη ας το παρω σε 1βδομαδα.α!μη κανω και χαρες.ας μου τις κανει το συμπαν.χαριτολογωντας το λεω αυτο.ομως kata βαθος αυτη ειναι η σκεψη μου.Ξερεις,Αιθηροη πραγματικα με κανεις να ειμαι ολο κ πιο σιγουρη ολο κ πιο βεβαιη πιο γεματη για τν εαυτο μου.μου βγαζεις αυτα που παω ν κρυψω η εχω ξεχασει καιρο βαθια μεσα μου.ξερεις πως λιγη απ τη λαμψη στα δικα σου λογια με κανει πυγολαμπιδα εμενα.!στο εχω πει εσυ φωτιζεις εμενα.κι εγω με τη σειρα μου εμενα κι αυτους που αγαπω.χιχιχι.ηδη νοιωθω πιο ηρεμη.δε ξεχναω τοτε εκεινο το βραδυ που σου εστειλα μνμα σα τρελη εγω κι μ κλαματα κι οργη απεγνωσμενα εψαχνα λιγα λογια γλυκα ν με ηρεμησουν ν μου δωσουν δυναμη να καταλαβω πως δεν αξιζει ν μ πληγωνει ο καθε μα!τι βλαχος....τσου τσου τσου...κ να σου παλι ξανα..κλαμα.δε ξεχνω ποσο μ προστατεψες.δε ξεχνω ποσο σπανια,γλυκα μου μιλησες.ποσο τρυφερα αγγιξες την καρδια μου κ ποσο αναλαφρα μπηκες στη ψυχη μου.απο τοτε αρχισα να τα βλεπω με αλλο ματι.[το τεταρτο..ματι που το χει η δικη μου εκδοση!]ε,εδω το παραδεχομαι!!!!!αυτο μου χρωσταγε το συμπαν.και εισαι εσυ!μια φιλη που ποτε δεν ειχα αλλη σαν εσενα.!!το αναγνωριζω και απο το συμπαν και απο εσενα!σας ευχαριστω.


Αιθηρόη - aoratos naos:
Τι σημαίνει το «θεε μου μη μου δινεις οσα μπορω ν αντεξω.»

Συνήθως λέμε, ότι ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε. Καταλαβαίνεις;

Μάτια μου δεν έχεις καταλάβει ακόμα, ότι ο άνθρωπος είναι αυτόφωτος; Έτσι κι εσύ!

Δεν έχεις ακούσει ποτέ το, «Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος»; Δικό σου υλικό, δικό σου έργο και δική σου απόφαση.

Χρειάζεσαι μαγικό ραβδάκι για να είσαι υπέροχη; Χμ... ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!!! ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΜΕΡΙΑ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΣ;

Και λες, ποια είσαι εσύ για να το έχεις; Χμ... Αν μιλάς για εκείνο που μπορεί να κάνει τα πάντα και να επεμβαίνει σε όλα και παντού, ρωτάω: Και ποιος είναι αυτός που θα ήταν ικανός και αρκετά σοφός για να το έχει; Εγώ δεν ξέρω κανέναν!

Αν όμως δεν μιλάς γι αυτό το συγκεκριμένο, αλλά για ικανότητα και «υλοποιό πραγματοποιητή» (γνωρίζω πως κάποιες λέξεις δεν υπάρχουν. Αλλά τις φτιάχνω για να μπορώ να πω αυτό που θέλω. Οπότε συγχωρέστε με!) ... τι πιο «μαγικό ραβδί» από το Νου μας;

Από εκεί και πέρα...

Με έκανες... τι να πω τώρα;

Αν σου πω, πώς όλα αυτά είναι να τα ομολογήσεις στον καθρέφτη σου; Θα καταλάβεις;

Δεν μπορώ να τα δεχτώ όλα αυτά. Δεν μπορώ.

Προσπαθώ να βρω τρόπο να σου πω πως δεν χρειάζονται όλα αυτά. Στέκομαι ώρα εδώ και αναρωτιέμαι, «Πώς να της πω; Πώς να εξηγήσω, χωρίς να νομίζει πως δεν δέχομαι το δώρο της καρδιάς της, την αγάπη της; Πώς να με καταλάβει; Πώς να το κάνω κατανοητό;»

Όχι μόνο σε σένα Κάτια μου. Σε όλους.

Δεν έχω διαφορετικό «υλικό» από κάποιους άλλους. Ίσως έχω τον τρόπο. Αλλά τίποτα περισσότερο. Όλα τα άλλα, τα έχετε και τα βάζετε εσείς. Χωρίς εσάς, δεν γίνεται τίποτα, ό,τι και αν κάνω εγώ.

Πώς να εξηγήσω, έτσι ώστε να μην παρεξηγηθώ και να φανώ «κάλπικη», του τύπου: «Μα τι λές, υποχρέωση μου!» «Αχ δεν ήταν τίποτα καλέ!» «Παρακαλώ, ευχαρίστησης μου!», που είναι τυπικά και μοιάζουν με τα πρότυπα που έχουν όλοι έτοιμα στο κινητό τους, στο αρχείο των SMS.

Μπορώ να γράψω σελίδες σελίδων, για να αιτιολογήσω τα συναισθήματα μου πάνω σε αυτό το θέμα. Αλλά είμαι σίγουρη πως δεν θα τα καταφέρω.

Έχεις καταλάβει, πως το αυθόρμητο (του εσωτερικού Είναι), είναι αθώο, είναι απλό, έχει καθαρό βάρος, δεν χρεώνει, δεν κοστίζει, δεν οφείλει, δεν του οφείλεται, δεν ζητάει, δεν περιμένει τίποτα διότι τότε παύει να είναι αυθόρμητο και αποκτά σκοπιμότητες;

Διότι το καλύτερο που θα μπορούσε να μου συμβεί, είναι να μπορώ να κάνω κάτι. Εξαφανίζομαι μέσα μου, όταν δεν μπορώ. Υποφέρω. Διότι είναι μεγάλη χαρά για μένα, να είμαι χρήσιμη. Να έχω να προσφέρω. Μάλλον όχι να προσφέρω, αλλά να προσφέρομαι. Να δίνομαι. Αλλιώς τι να με κάνω; Τότε, όλα όσα έτυχε να μάθω για τους όποιους λόγους, χάνουν την αξία τους και αναιρούνται αυτόματα. Τι να με κάνω, αχρησιμοποίητη; Πώς να με αιτιολογήσω στον εαυτό μου;

Συγνώμη αλλά δεν μπορώ τελικά να εξηγήσω πραγματικά.

Μόνο να υποκλιθώ μπορώ, στην αγάπη που προσφέρετε όλοι σας, χωρίς οικονομία και τσιγγουνιές. Και να ξέρετε, πως αυτή η αγάπη σας και οι εκδηλώσεις σας, δεν ξεχρεώνουν. Αντίθετα. Ανοίγουν χρέος στον... παραλήπτη.

Παρακαλώ!!! Δεχτείτε αυτές τις λέξεις, που είναι βουτηγμένες από τα πιο βαθιά κι αυθεντικά της ψυχής μου... Σας αγαπάω πολύ και χωρίς «διότι». (Είναι ίσως η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω...) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που μου επιτρέπετε! Και ελπίζω να με κατανοήσετε σωστά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤετ 9 Μαρ - 5:39:10

Αιθηρόη - aoratos naos:


Καλησπέρα αγαπημένοι!
Να είσαστε καλά και να χαμογελάτε.
Να Ονειρεύεστε...
Να Αγαπάτε...
Να Ζείτε...
Να μην φοβάστε...
Και καθώς κοιτάζετε ψηλά τα αστέρια, να παίρνετε μια βαθιά αναπνοή, σαν να θέλετε να τα χωρέσετε όλα μέσα σας...

Καλό σας βράδυ...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤετ 9 Μαρ - 5:45:59

Katerina - alterego1:

Καλημέρα σας.
Πρώτα πρώτα να πω πως δεν με αγγίζουν 1-2 μηνύματα που πήρα πριν πολύ καιρό και ήταν λίγο περίεργα. Ίσως αν ήταν αλλιώς οι καταστάσεις να στεναχωριόμουν. Όχι τώρα όμως. Άλλωστε εγώ θέλω σήμερα να σας αποχαιρετήσω. Και όλους εσάς τους φίλους και πολύ περισσότερο την Αιθηρόη που μου στάθηκε κάτι παραπάνω από φίλη. Αιθηρόη σου έστειλα και μέιλ αλλά θέλω να μιλήσω για τελευταία φορά εδώ μέσα, στον αέρα όπως λέει και κάποια άλλη φίλη μου και την ευχαριστώ για την εχεμύθεια της.
Νιώθω καλά όμως για να μιλήσω η ίδια και το θέλω πολύ.
Αιθηρόη μου σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά για όλα. Χάρηκα πάρα πολύ που σε γνώρισα και από εδώ μέσα αλλά και από κοντά. Τα υπόλοιπα σου τα λέω προσωπικά γιατί έτσι πρέπει και ξέρω αλλιώς δεν θα το ήθελες.
Ξέρω πως παρεξηγήθηκα πολύ με τον αυθορμητισμό μου. Αλλά αλήθεια δεν με πειράζει καθόλου. Θα ήμουν πολύ σπάταλη με τον λίγο χρόνο που μου έμεινε για να κάνω κάτι τέτοιο.
Δεν ντρέπομαι καθόλου να σας ομολογήσω ότι την περασμένη βδομάδα τελείωσα με την τελευταία χημειοθεραπεία. Και νιώθω πολύ περήφανη που δεν φοβάμαι πια. Έχω αγωνία περισσότερο παρά φόβο.
Προσπάθησα σκληρά με όσα μέσα διαθέτει η επιστήμη και η ιατρική. Αλλά ότι μπορούσε να γίνει έγινε.Λυπάμαι όμως πάρα πολύ που δεν μπορώ να μείνω περισσότερο για να βοηθήσω κι εγώ τον κόσμο μας. Λυπάμαι πολύ που δεν θα μπορέσω να προσφέρω κάτι περισσότερο. Ελπίζω μια σταγονίτσα τελευταία να είναι αυτό το μήνυμα μου αν και για μένα είναι προσπάθεια πολύς ώρας.
Αφήνω την αγάπη μου πίσω. Εδώ πάνω σε αυτόν τον πλανήτη και σε αυτούς τους ανθρώπους και σε αυτούς που γνώρισα και σε αυτούς που δεν γνώρισα. Την αφήνω σαν ενέργεια να αιωρείται σαν μια σταγόνα ευχής για το μέλλον του κόσμου.
Τους τελευταίους μήνες μπόρεσα να αγαπήσω τους ανθρώπους, να πιστέψω σ αυτούς και να τους συχωρήσω. Το ίδιο έκανα και με τον εαυτό μου. Είναι σημαντικό για να έχουμε ειρήνη μέσα μας.
Κατάλαβα πως ότι δεν ξέρουμε και ότι μπορεί να μην ταιριάζει με εμάς και με την πίστη μας, δεν σημαίνει πως είναι ψέμα και λάθος. Σημαίνει απλά ότι υπάρχει και κάτι άλλο που δεν έτυχε ποτέ να το γνωρίσω πριν. Αλλά τώρα το γνωρίζω. Και δεν ξέρετε πόσο θα ήθελα να γνωρίσω κι άλλα κι άλλα κι άλλα κι άλλα διαφορετικά από μένα. Ξαφνικά συνειδητοποίησα πόσα λίγα ξέρω και δεν έχω τον χρόνο. Όμως δεν στεναχωριέμαι γιατί πιστεύω ότι κι εκεί που θα πάω θα μπορώ να συνεχίσω από εδώ που σταματώ.
Όσο παράξενο κι αν μοιάζει να το λέω εγώ τώρα αυτό, πιστεύω στην ζωή. Και δεν σταματάει ποτέ. Συνεχίζετε. Σε άλλες χώρες και δρόμους και με άλλες εμφανίσεις και με άλλους τρόπους αναζητήσεων. Ναι το πιστεύω αυτό και χαίρεται η ψυχή μου!
Βαθιά μέσα μου φυτεύτηκε ένας σπουδαίος πεντάμορφος σπόρος και ανυπομονώ να βρω τις συνθήκες αυτές που θα τον κάνουν να ανθίσει. Λυπάμαι που δεν θα είναι εδώ. Αλλά ξέρω πως κάπου θα γίνει.
Υπήρξα για λίγο σε έναν πολύ όμορφο πλανήτη. Είναι αλήθεια αυτό. Είναι πολύ ωραίος ο πλανήτης μας. Μαγευτικός! Να τον αγαπάτε πολύ. Να τον αγαπάτε και για μένα εσείς οι φίλοι μου. Όποιοι και αν είστε εσείς.
Να αγαπάτε και τους ανθρώπους. Μόνο η αγάπη μπορεί να μας βοηθήσει να γίνουμε καλύτεροι και ανώτεροι άνθρωποι. Το ξέρω από προσωπική πείρα.
Υπήρξα τυχερή για όσα έκανα και όσους γνώρισα. Για όσα δεν έκανα σωστά ζητώ συγνώμη και όσα δεν πρόλαβα να κάνω, θα τα φροντίσω στον επόμενο σταθμό μου.
Όσους έβλαψα άθελα μου ελπίζω να συχωρήσουν τις εγωιστικές μου ανάγκες. Έμαθα από τα λάθη μου. Έμαθα και πολλά μαζί σας και σας ευχαριστώ!
Ευχαριστώ όσους ήταν και είναι δίπλα μου όλο αυτό τον καιρό. Ευχαριστώ τους γιατρούς που πάλεψαν μαζί μου. Ευχαριστώ όσους είχαν κάτι να μου πουν. Ευχαριστώ την γη για την φιλοξενία της.
Στεναχωριέμαι για όσους πίνακες δεν μπόρεσα να ζωγραφίσω και για όσα χρώματα δεν πρόλαβα να ανακαλύψω! Την τελευταία μου ζωγραφιά θα την αφήσω στο σεντόνι μου.
Δεν έκανα συγκλονιστικά πράγματα στη ζωή μου. Όμως έζησα συγκλονιστικές στιγμές. Λίγες; Πολλές; Δεν έχει σημασία. Και για μία μόνο,άξιζε για να ζήσω. Και είμαι πολύ ευγνόμων γι αυτό!
Δεν ξέρω να πω με βεβαιότητα αν υπάρχει θεός. Ξέρω όμως ότι υπήρξαν άνθρωποι με πλούτο μέσα τους και κάτι μου λέει πως πίσω τους κρύβεται ένας θεός. Και κάτι μου λέει ότι αυτόν τον θεό θα αργήσουμε να τον καταλάβουμε γιατί ακόμα ψάχνουμε σε λάθος θεούς.
Αισθάνομαι τρομερή αισιοδοξία για το μέλλον των ανθρώπων. Κι ας ακούω γύρω μου απειλές και καταστροφολογίες. Δεν πιστεύω σε αυτές. Και πιστεύω πως η καλή πίστη μας σε κάτι, βοηθάει και δυναμώνει το καλό.
Να μην στεναχωριέστε με αυτά που περνάνε και λύνονται. Να χαίρεστε για όσα έχετε και μπορείτε να κάνετε. Να χαίρεστε με όσα όμορφα μας δίνει η φύση και ο πλανήτης μας. Να μην ντρέπεστε να μιλάτε και να δείχνετε αγάπη όπου μπορείτε και κάθε φορά που μπορείτε. Είναι τόσο όμορφη η αγάπη και η καλοσύνη! Είναι τόσο όμορφη η ζωή! Τόσο όμορφη!
Κουράστηκα λίγο. Αλλά νομίζω ότι είπα όσα ήθελα να πω. Εύχομαι να έχω την ευκαιρία να δω από κοντά τα αστέρια. Να δω για λίγο με τα μάτια που βλέπει η Αιθηρόη η οποία μας έχει ταξιδέψει σε όμορφες σκέψεις και μέρη. Να δω για λίγο αυτά που είδαν τα μάτια τόσων ποιητών και συγγραφέων μαγευτικών κόσμων. Εύχομαι σε όλους εσάς να ζήσετε μια καλή ζωή και να είναι γεμάτη όμορφες επιλογές. Εύχομαι η ζωή του καθενός σας, να γίνει ένας πανέμορφος πίνακας στην καρδιά του κόσμου μας.
Σας εύχομαι όλα όσα θα σας κάνουν ευτυχισμένους και ανώτερους.
Σας ευχαριστώ πολύ.

Υ.Σ.
Παρακαλώ να μην νιώσετε θλίψη και λύπη. Όπως δεν νιώθω κι εγώ. Έκλαψα πολύ και τα ένιωσα όλα αυτά η ίδια και τα άφησα πίσω μου. Από εσάς θα ήθελα ένα χαμόγελο. Ένα χαμόγελο σας είναι όλα όσα θα ήθελα από εσάς τους ανθρώπους που κατάφερα να αγαπήσω και να εκτιμήσω.
Αντίο και να έχετε αρμονία και ειρήνη και να προσέχετε τους εαυτούς σας.
Αιθηρόη αγαπημένη μου; Σε ευχαριστώ που με αισθάνθηκες και με πίστεψες. Σε ευχαριστώ που μου στάθηκες και μοιράστηκες. Σε ευχαριστώ ακόμα ακόμα και για αυτά που ίσως δεν πίστεψες και δεν δέχτηκες, αλλά το κράτησες για σένα. Ευγενική και η σιωπηλή σου στάση.
Ευχαριστώ όλους εσάς για όσα είπατε και σκεφτήκατε. Για όσα σκεφτείτε. Για όσα δεν είπατε και δεν σκεφτήκατε. Σας ευχαριστώ που αφήσατε κάτι στο βιβλίο της ζωής μου!


Σας ευχαριστώ ταπεινά.
Με πολύ αγάπη και ειλικρίνεια και εκτίμηση

Κατερίνα.



Αιθηρόη - aoratos naos:


Κατερίνα μου...

Είπε κάποτε ο Παταντζάλι, πως όταν σε εμπνέει κάποιος σπουδαίος σκοπός,
κάποιο εξαιρετικό σχέδιο, τότε οι σκέψεις σου σπάνε τα δεσμά τους.
Ο νους σου υπερβαίνει τους περιορισμούς.
Η συνειδητότητα σου διευρύνεται σε κάθε κατεύθυνση και βρίσκεται σε ένα καινούργιο μεγαλειώδη κόσμο, γεμάτο θαύματα.
Οι κοιμισμένες μέσα σου δυνάμεις, οι ικανότητες και τα ταλέντα ζωντανεύουν
και ανακαλύπτεις πως είσαι ένα άτομο πολύ μεγαλύτερο
απ όσο μπορούσες ποτέ να φανταστείς.

Έτσι είπε... και το είπε όμορφα.

Κατερίνα μου... Νομίζω πως κάποτε έψαχνες να βρεις το συγκεκριμένο απόσπασμα:
«Δυο δρόμοι ήταν μπροστά μου μες στο δάσος
κι ένας εγώ λυπήθηκα που δεν μπορούσα να τους πάρω και τους δυο.
Στάθηκα ώρα πολύ συλλογισμένα και τον έναν τους κοιτούσα.
Να δω σε όλο του το μάκρος προσπαθούσα
Μέχρι που χάθηκε στου δάσους μια στροφή.
Πήρα ύστερα τον άλλον.
Κι αυτή μου φάνηκε η καλύτερη επιλογή.
Παρ όλο που και οι δυο δρόμοι, στην αρχή, ίδιοι φαίνονταν και ίδια πατήματα είχαν δεχτεί,
αυτός στο βάθος έμοιαζε χορταριασμένος, λιγότερο ταξιδεμένος.
Δυο μονοπάτια ίδια στη λιακάδα απλωμένα,
Χωρίς κλαράκια τσακισμένα.
Χωρίς φύλλα πατημένα.
Α! κράτησα τον πρώτο για μια άλλη μέρα,
Μα ήξερα πως ο ένας δρόμος σε άλλον οδηγεί
κι αμφέβαλλα αν θα βρισκόμουν ξανά εκεί.
Σαν θα περάσουν χρόνια κι άλλα χρόνια,
θα το θυμάμαι αυτό.
Θα το διηγούμαι με ένα στεναγμό.
Δυο δρόμοι ανοίχτηκαν μπροστά μου μες στο δάσος.
Και τον λιγότερο ταξιδεμένο πήρα εγώ.
Και ήταν αυτό που έκανε όλη την διαφορά, πρέπει να πω.»
Ρόμπερτ Φροστ.

...

Και από μένα;

Είθε...

Να αναδέψει το κορμί του ο ουρανός και να πασπαλίσει ονειρόσκονη...
Ζωή να ανθίσει στα αόρατα σου τα φτερά.
Με στάλες αθάνατου κρυστάλλινου νερού, να γεμίσουν τα απύθμενα κρυφά σου βάθη...
να ξεχειλίσουν και τις γήινες ουσίες σου να ποτίσουν.
Μια γη, ουρανό για εσένα Κατερίνα μου, επιθυμώ... μιας και το χώμα, για τα ανθρώπινα τα όνειρα δεν φτάνει...

Να περπατήσουμε ακόμα λίγο παρέα;
Χαμογελαστά... και τρυφερά...
Όλοι μαζί...
Έχουμε ακόμα να πούμε πολλά... ακούς; ... Ακούς.

Και όσα αστέρια έσπειρες, στου νου σου τα χωράφια...
Δες! Κάρπισαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤετ 9 Μαρ - 5:52:31

Αιθηρόη - aoratos naos:

Όπου κι αν είστε...
Με όποιους κι αν είστε...
Να είστε καλά, να νιώθετε όμορφα και να χαμογελάτε...

Σας εύχομαι μπόλικη ονειρόσκονη στις σκέψεις και η αγάπη να ρέει άφθονη στις καρδιές σας...

Χρόνια καλά και λαμπερά!

Και είθε ο κουβαλητής των ευχών, να σπείρει σε έδαφος γόνιμο...


Εύχομαι για αυτή τη χρονιά, αλλά και για τις επόμενες...
Περισσότερο Φως, Γνώση, Σοφία, Αγάπη, Αλήθεια, Συναδελφοσύνη, Ανθρωπιά, Φροντίδα,
Ελπίδα, Αισιοδοξία, Πίστη και Δύναμη.
Εύχομαι για την Γη μας την αγαπημένη, μια ήρεμη αναπνοή και πίστη σε εμάς.

Εύχομαι... να αναδευτούν από τον λήθαργο οι Ψυχές και οι Νόες και να γίνουμε όλοι πολεμιστές του φωτός
και ο Δρόμος για την πολυπόθητη σοφότερη και καλύτερη Εποχή.

Ας γίνει! Ας γίνει! Ας γίνει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
llinia




Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 7

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤρι 14 Ιουν - 2:48:22

Διαβασα απο την αρχη μεχρι την τελευταια παραγραφο''περι ευτυχιας''.Μ αρεσει που διαβαζα προσεκτικα μια συγκεκριμενη παραγραφο και σκεφτομουν''μα,καλα αυτη η κοπελα τα γραφει και σκεφτεεται σαν εμενα ουαου..''Τι ουαου μανταμ ειπα στον εαυτο μου..Αφου εγω τα ειχα γραψει!καταλαβαινεται..Η αληθεια ειναι πως μου εκανε καλο που διαβασα αυτα που αναρωτιομουν τοτε και τις απαντησεις σας που με ελαφρυναν παλι τωρα σαν τις διαβαζα.Πραγματικα,να χω χρονο να τα κοιταω ξανα κ ξανα ωστε να μη τα ξεχνω ποτε.Ειδικα τελευταια εχω ξεχασει πολλα.Ανυπομονω να μπω σε μια σωστη σειρα.Προσπαθω να ξετυλιξω το κουβαρι που δεν εχει αρχη το ρημαδι δεν τη βρισκω με τιποτα.Δεν ανησυχω. ακομα..θελω μονο να ευχηθω Καλο Καλοκαιρι να ειστε ολοι Ευτυχισμενοι και να περνατε καλα!Αιθηροη,μου ελειψες!!!!Που εισαι???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilia

ilia


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1946

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤετ 15 Ιουν - 23:23:44

Περί Ευτυχίας  2986840390 Περί Ευτυχίας  4088188550
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Περί Ευτυχίας  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Ευτυχίας    Περί Ευτυχίας  Icon_minitimeΤρι 28 Ιουν - 11:14:08

Llinia μου, ελπίζω να είσαι καλά...
Σου στέλνω την αγάπη μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
 
Περί Ευτυχίας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» περι παιδειας
» Περί Μαγείας
» Περί Ψυχής
» Περί Πνεύματος
» ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΕΙ ΕΝ ΔΕΛΦΟΙΣ ...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ :: ΑΡΧΕΙΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΧΙΚΟ ΑΟΡΑΤΟ ΝΑΟ.-
Μετάβαση σε: