H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Αλλαγές

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lordos

lordos


Ηλικία : 52
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 202

Αλλαγές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αλλαγές   Αλλαγές Icon_minitimeΚυρ 4 Δεκ - 11:36:25

Επιτρέψτε μου κι εμένα μια ερώτηση. Αυτές τις μέρες διαβάζω πολλά και έχω δει πάρα πολλά βίντεο. Κι από εδώ αλλά κι αντίθετες απόψεις. Αυτό που λέγεται κατά κόρον, είναι ότι θα συμβεί η αλλαγή μέσα στο 2012. Δεν εξετάζω το είδος της αλλαγής. Αυτό που θέλω να ρωτήσω γιατί έτσι το κατάλαβα, είναι αν αυτό ισχύει. Δηλαδή στο 2012, αν θα έχουν ολοκληρωθεί, αν θα τελειώσει αυτή η διαδικασία. Που το εύχομαι βέβαια, αλλά μου φαίνεται πολύ λίγος ο χρόνος για κάτι τόσο τεράστιο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Αλλαγές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγές   Αλλαγές Icon_minitimeΚυρ 4 Δεκ - 18:28:22

lorde γειάσουΑλλαγές 894006417 , Ο χρόνος πολύς η λίγος τι σημασία έχει? Αν σκεφτείς πως τον χρόνο τον δημιούργησαμε εμείς , στόν ουρανό δεν υπάρχει χρόνος , ούτε στο σύμπαν . Η αλλάγη πιστεύω ότι έρχαιτε και σε κάποιους έχει έρθει , είναι σαν να βλέπεις τα ίδια πράγματα που όμως κάποτε τα δεχόσουν και τώρα όχι , τα βλέπεις με μια διαφορετική ματιά . Επίσεις ότι κι αν κάνεις απο το πιό μεγάλο μέχρι το πιό μικρό( κατα πόσο τα έχουμε ο καθένας δυνδέσει μέσα του τα πράγματα ,μικρό και μεγάλο δεν υπάρχει όλα είναι μεγάλα και όλα μικρά)τα κάνεις με συνειδησή .
Ο λόγος ,η αιτία, το αποτέλεσμα της κάθε πράξεις και της κάθε σκέψείς που δημιουργείς, καταλαβαίνεις και συγχωρείς . Γίνεσαι αληθηνός με τον εαυτό σου δεν τον γεμίζεις με δικαιολογίες απλα τον μαθαίνεις και στηρίζεις εσύ ! την δική σου άποψη . Δεν πηγένεις με το πλήθος απλά το κοιτάς που πηγένει και είσαι εκεί γαι να βοηθάς όλους τους ανθρώπους . Συμμαχοί σου τα αστέρια και όλος ο Ούρανος ,συμπορευτής σου η Γαία και ο κόσμος μαζί σου στον ίδιο ρυθμό . Θέλεις το καλύτερο σκέπτεσαι το καλύτερο, όσο κι αν φαίνονται σκούρα , δέν ζεις στον δικό σου κόσμο απλά και αυτός ειναι ένας τρόπος μάχημου πολεμιστή που θέλει την δήθεν πραγματικότητα που του δείχνουν να αλλάξει . Δέν φοβάσε παύεις να φοβάσε αγάπη και φόβος δεν πάνε μαζί αρχίζεις να ζείς .
Αρχισε δεν είχει σημασία ο χρόνος όλα αλλάζουν στην στιγμή, αρκεί να το θέλουμε !
Αλλαγές 1059784619 Αλλαγές 1059784619 Αλλαγές 894006417 Αλλαγές 894006417 Αλλαγές 894006417 Αλλαγές 894006417 Αλλαγές 1059784619
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Αλλαγές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγές   Αλλαγές Icon_minitimeΤρι 6 Δεκ - 20:49:42

Το 2012 αποτελεί ένα κομμάτι της κορύφωσης σπουδαίων διαδικασιών…

Δεν σημαίνει όμως, πως στις 21-12-2012, θα συμβεί σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή, το πολυπόθητο (όποιο κι αν είναι αυτό), για τον καθένα ξεχωριστά, ή συλλογικά…

Το 2012, θα είναι η χρονιά κατά την οποία, θα υπάρχει καθαρά η εικόνα του κόσμου που είχαμε δημιουργήσει (ή αφήσαμε να δημιουργηθεί), ως τώρα…
Μην περιμένεις να δεις ορατά αποτελέσματα και γεγονότα, που πολύ λόγος έχει γίνει για αυτά.
Ας βάλουμε στην άκρη την τακτική του εμπορίου... και ας συνεχίσουμε...

Είναι η «Ημέρα» (εποχή), όπου ο άνθρωπος θα αποφασίσει μέσα του, τι θέλει… όπου θα ολοκληρωθεί η κατεύθυνση της σκέψης του, η οποία και θα χτίσει εκ νέου τον κόσμο του…

Είναι η «γραμμή» αφετηρίας, ενός νέου ταξιδιού, προς μία νέα διάσταση (φυσική, πνευματική, ψυχική, νοητική)…

Η δεκαετία που διανύσαμε, ήταν ο χρόνος κατά τον οποίο φανερώθηκαν (και εξακολουθούν), αλήθειες που δεν ήταν γνωστές στην ανθρωπότητα… ήταν ο χρόνος που έπρεπε να δοθούν στον άνθρωπο, οι πληροφορίες που τον αφορούν ως προς το γίγνεσθαι του… οι πληροφορίες εκείνες, που θα πρέπει να επεξεργαστεί ψυχο-πνευματικά και νοητικά, ώστε να έχει τα χρειαζούμενα δεδομένα (ανάλογα προς το επίπεδο και εξέλιξη του), για να επιλέξει την βάση πάνω στην οποία θα σχηματιστεί και θα λάβει μορφή και ύπαρξη ο επόμενος κύκλος…

Μοιάζει σαν…

Σαν να του δίνεται ο «χάρτης» του κόσμου του… και ο άνθρωπος, μπορεί να θέση εκ νέου  την θέση του μέσα σε αυτόν…

Μιλάμε για μια περίοδο επιλογών… των σημαντικότερων επιλογών, κατά τα τελευταία 26.000 (σχεδόν) χρόνια…

Βάση αυτής της σκέψης, είναι φυσικό να αποκαλύπτεται το σκηνικό που… «καλλιτέχνησε» η ανθρωπότητα στο κύκλο που πέρασε…

Το σκηνικό αυτό, είναι φριχτό… είναι τραγικό… οδυνηρό…

Δεν δείχνει το μέλλον… δείχνει όλα όσα πράξαμε… όλα όσα κατασκευάσαμε… όλα όσα γνωρίζαμε και όλα όσα δεν γνωρίζαμε, διότι παίρναμε (ή δεν παίρναμε) αποφάσεις, χωρίς να δίνουμε την πρέπουσα σημασία…

Ταυτόχρονα με αυτά τα παραπάνω, μας αποκαλύπτονται όμως και δυνατότητες ασύλληπτης γνώσης και πράξης μέσω αυτής…

Οπότε η ερώτηση που θα πρέπει να απαντηθεί είναι μία…

«Σου αρέσει αυτό που έχεις δημιουργήσει…;  Ή επιλέγεις μια νέα ανώτερη «αρχιτεκτονική» για τον κόσμο συν-ύπαρξης σου…;»…

Η ανθρωπότητα, λαμβάνει μέρος σε ένα… ας πούμε, παγκόσμιο «συμβούλιο», στο οποίο καλείται να πάρει απόφαση για την πορεία της…

Και η απόφαση αυτή, επηρεάζει τον καθένα ξεχωριστά, αλλά και συλλογικά το είδος της…

Και κατ επέκταση, το γαλαξία της… το σύμπαν της… διότι όποια απόφαση παίρνει το κάθε Ον (ως οντότητα - ομάδα – φυλή – είδος), επηρεάζει και όλα τα υπόλοιπα, είτε το αντιλαμβάνεται είτε όχι…

Όταν θα πετάξεις ένα βότσαλο στην λίμνη, όσο μικρό και αν είναι (ή ασήμαντο και αν σου φαίνεται), θα αλλάξεις οριστικά όλο το βυθό της… δεν προσθέτεις απλά κάτι… αλλάζεις και αναδημιουργείς ολοκληρωτικά (με κάτι πολύ μικρό), επεμβαίνοντας σε έναν, τεράστιου μεγέθους, κόσμο…

Το 2012, λοιπόν… είναι η «στιγμή» όπου θα έχεις ολοκληρώσει μια άποψη και θα πρέπει να πάρεις μια απόφαση…

Η διάρκεια της μετάβασης και υλοποίησης της απόφασης που θα πάρει ο καθένας ξεχωριστά, αλλά και η ανθρωπότητα ως σύνολο (ή σύνολα), θα ολοκληρωθεί σταδιακά στα επόμενα χρόνια…

Είναι σαν να… οι πόρτες θα διατηρηθούν ανοιχτές μέχρι κάποια χρονική στιγμή… από τις οποίες μπορεί να περάσει ο καθένας ελεύθερα… ή και να μην περάσει καθόλου και να παραμείνει…

Είμαι απόλυτα πεπεισμένη όμως, πως πάντα θα υπάρχει τρόπος και ευκαιρία, να αλλάξουμε απόφαση και να χτυπήσουμε να μας ανοιχτεί μία πόρτα… με διαφορετική διαδικασία αυτή την φορά…

Και κανείς δεν θα παραμείνει, ή προχωρήσει, παρά την θέληση του… οπότε όσο άσχημο κι αν φαίνεται σε αρκετούς, ότι κάποιοι θα παραμείνουν, να έχετε στο νου σας πως για εκείνους, είναι αυτό που επιθυμούν και θα πρέπει να γίνει σεβαστή η επιλογή τους…

Υπάρχουν πολλοί δρόμοι… και πολλά σταυροδρόμια…

Αν κοιτάξεις από αρκετά ψηλά όμως, θα δεις πως ο «δρόμος»… είναι ένας…

Δεν υπάρχουν λάθη και σωστά… μόνο διαφορετικοί τρόποι και προσεγγίσεις…

Πέτρο μου…

Εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι να επιλέξεις και να πάρεις θέση πράττοντας και σκεπτόμενος, ανάλογα με τις επιλογές σου…

Και εύχομαι να είναι οι καλύτερες για σένα και για τον κόσμο…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
lordos

lordos


Ηλικία : 52
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 202

Αλλαγές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγές   Αλλαγές Icon_minitimeΤετ 7 Δεκ - 10:44:45

ioessa ευχαριστώ πολύ! Ο χρόνος είναι υποκειμενικός, είναι η αλήθεια. Θυμάμαι πριν αρκετό καιρό όταν ρώτησα την Αιθηρόη, μου είπε πως ο χρόνος είναι κάτι σαν προσωπική και ξεχωριστή διάσταση για τον καθένα. Δυστυχώς δεν το θυμάμαι καλά. Θυμάμαι όμως που μου είπε ότι ο χρόνος που μετράμε εμείς, δηλαδή οι ώρες, οι μέρες, οι μήνες είναι μια δημιουργία του κόσμου μας. Ένα είδος μέτρησης που τον φτιάξαμε από ανάγκη. Αλλά επειδή δεν είναι κάτι από την φύση του σύμπαντος φτιαγμένο και δεν είναι αληθινό σύμφωνα με αυτή τη φύση, γι αυτό και δεν είναι μία διάσταση, μία μέτρηση κοινή για όλους. Γι αυτό και είναι υποκειμενικός. Μου είπε επίσης ότι ο χρόνος έχει κι αυτός διαστάσεις. Δεν είναι απλά μια διάσταση έτσι όπως την νομίζουμε. Θυμάμαι επίσης, πως ο χρόνος είναι σημεία. Τον καταλαβαίνουμε μόνο αν τον μετρήσουμε. Δεν έχει συγκεκριμένο μέγεθος. Χίλια συγνώμη που δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς. Καλύτερα να μην μιλήσσω άλλο γι αυτό, γιατί θα παραποιήσω τελείως αυτά που μου εξηγούσε. Κατάλαβα μεν, αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω. Και πάλι συγνώμη!

Αιθηρόη χίλια ευχαριστώ! Μου αφαίρεσες ένα περιττό προβληματισμό που με έβγαζε από σημαντικές σκέψεις. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι έχουμε ένα πολύ σημαντικό έργο μπροστά μας. Μάλλον είμαστε μέσα σ αυτό, κι αυτό πρέπει να είναι η έγνοια μας. Ναι καλή μου! Έχεις δίκιο! Σ ευχαριστώ για όλη την βοήθεια! Ευχαριστώ! Συγνώμη αν παραποίησα τα λόγια σου, σε σχέση με όσα μου είχες απαντήσεις κάποτε για τον χρόνο. Αυτό δείχνει μάλλον, ότι κάνουμε ερωτήσεις για απαντήσεις που δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα να καταλάβουμε. Κι όμως μέσα μου το καταλαβαίνω. Θα τα κάνω χειρότερα όμως, για αυτό ας το αφήσω το θέμα.

Να είστε καλά και οι δύο για το χρόνο σας! Σας ευχαριστώ θερμά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Αλλαγές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγές   Αλλαγές Icon_minitimeΤετ 7 Δεκ - 16:52:18

Αιθηρόη  Αλλαγές 3477152822    Αλλαγές 894006417  lorde   Αλλαγές 894006417
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ξωτικο

ξωτικο


Τόπος : εδω
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 22

Αλλαγές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αλλαγές   Αλλαγές Icon_minitimeΠεμ 8 Δεκ - 17:44:44

Σε κάθε στιγμή μοναξιάς υπάρχεις για να συντροφέυεις και να ακτιινοβολείς αισιοδοξία...και εγώ βρίσκομαι σε δειαρκή αναζήτηση του τι ακριβώς πρόκειται να συμβεί το 2012 όπως και εσύ φίλε πέτρο...κατάλαβα όμως ότι αν δεν ξεκαθαρίσω τις βασικές αρχές που με διέπουν θα έρθει και θα παρ`έλθει χωρίς να έχω κατορθώσει να αντιληφθώ το γεγονός...χωρίς να έχω γίνει μέρος της διάστασης που με αντιπροσωπεύει...χαίρομαι που είμαι μέλος στον Αόρατο Ναό....εσείς με κάνετε αισιόδοξο...με την ελεύθερη σκέψη σας...Να είστε καλά και να περνάτε όμορφα και αληθινά την κάθε στιγμή σας... Αλλαγές 2645610321 Αλλαγές 894006417
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Αλλαγές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγές   Αλλαγές Icon_minitimeΠεμ 8 Δεκ - 19:31:43

  Αλλαγές 894006417  Αλλαγές 894006417  Αλλαγές 894006417  Αλλαγές 894006417
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

Αλλαγές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αλλαγές   Αλλαγές Icon_minitimeΣαβ 10 Δεκ - 10:21:41

Έχω μεγάλη ελπίδα στη καρδιά. Οι άνθρωποι θα αλλάξουν. Μπορεί να μην είναι εύκολο γιατί έχουμε πολλούς που μας εμποδίζουν, αλλά αυτός είναι ο δρόμος που πήραμε. Έχουμε ξεκινήσει. Μας πετάνε ότι χειρότερο τους έχει μείνει στην άκρη. Αλλά δεν θα μας σταματήσει τίποτα. Οι άνθρωποι έχουν αρχίσει να καταλαβαίνουν ότι όσα γίνονται πια, δεν έχουν να κάνουν με τις περιουσίες τους μόνο. Ανακαλύπτουν και πάλι την ψυχή και η συνείδηση τους δεν αντέχει άλλη καταπίεση. Δεν έχεις καν περιθώρια να χωθείς στο σύστημα. Η τρελένεσαι η επαναστατείς. Και νομίζω οτι επαναστάτες γίνονται όλο και περισσότεροι. Όχι νομίζω! Είμαι βέβαιος!

Αιθηρόη

Αλλαγές 2540295108
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αλλαγές
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Οι αλλαγές του μέλλοντος...
» Κλίμα και αλλαγές.
» Κοσμικές και Εσωτερικές αλλαγές...
» Μεταφυσικές αλλαγές κι εμπειρίες.
» Γουίν Φρι - Οι αλλαγές που θα γίνουν στη Γη το 2012...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ... :: ΙΣΤΟΡΙΑ - ΑΛΗΘΕΙΕΣ & ΨΕΜΑΤΑ-
Μετάβαση σε: