H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων    Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 4:29:44

Ερωτήσεις και απαντήσεις για τις μαντικές τέχνες και υπεραισθήσεις...

Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  5555210


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nenya στις Παρ 18 Μαρ - 1:21:56, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων    Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 4:32:00

Giorgos Mouratidis
gia sou ne sosta kamia fora ke ego signomi pou to leo kano anoites erotisis ne se olla iparxi mia logiki eksigisi
sto orato ke to aorato thimithika kapia stigmi sto parelthon mou ixa asxolithi para polly me tetiou idous themata
wlepontas esto gia ligo tin istoselida sou thimithika para polla tetiou idous themata san afta pou anaferis stin istoselida sou
milisa gia logiki ke afti wewea exi ke ena orio meta erxete to ektos logikis ftanontas sto ektos logikis distixos i alithia
sto parelthon eones piso ke xiliades xronia exoun grapsi para polles ke diafores istories kapies apo aftes ine alithine kapies pseftikes
afto ine sigouro gia mia fora akoma distixos to leo i diania tou kathe anthropou pano sto planiti gi fewgi para polly ke aftokatastrefete


aoratos naos
Η λογική είναι ένα πολύτιμο εργαλείο, στο να μπορούμε να βάζουμε σε τάξη κάποια πράγματα.
Όμως εργάζεται και εκπληρώνει την αποστολή της, σύμφωνα με τα δεδομένα και τις πληροφορίες που έχει συσσωρεύσει.

Αν παρουσιαστεί κάτι νέο, κάτι που δεν ήταν γνωστό έως τώρα, αδυνατεί να το επεξεργαστεί.
Και κάποιος που έχει μάθει να ζει βασιζόμενος στην χρήση της λογικής, αντιδρά με άρνηση για κάθε τι που δεν γνωρίζει.
Το βαφτίζει είτε ανύπαρκτο, είτε παρανοϊκό, είτε δαιμονικό.

Είναι σαν...
Πες πως κάνεις ένα ταξίδι στο χρόνο...
Κάπου στο παρελθόν...

Κάπου που αυτά που γνωρίζεις, ήταν άγνωστα, «καλυμμένα».

Παρουσιάσου σε ανθρώπους αυτής της εποχής, με τα αυτονόητα της σημερινής γνώσης... ή αν θέλεις της τεχνολογίας... (ένα κινητό τηλέφωνο, ας πούμε...)...

Τι νομίζεις πως θα συμβεί;
Κάποιοι θα σε θεοποιήσουν...
Κάποιοι θα σε διώξουν, ως κάτι δαιμονικό, φορέα του κακού...
Κάποιοι θα προσπαθήσουν να επεξεργαστούν τα νέα, άγνωστα «δεδομένα»... μερικοί από αυτούς, θα εμπνευστούν και θα δημιουργήσουν πάνω σε αυτά... μερικοί θα τα χρησιμοποιήσουν και ας μην τα κατανοούν εις βάθος, (απλά και μόνο διότι γνωρίζουν την δύναμη της γνώσης), για να ασκήσουν έλεγχο... και σε μερικούς, από αδυναμία να τα χειριστούν, (διότι δεν επαρκούν οι γνώσεις - πληροφορίες τους και υπάρχει αδυναμία αντίληψης), θα διαταραχτεί η ισορροπία της τάξης του νου τους.

Δεν ευθύνεται η νέα γνώση όμως...

Άργησαν οι άνθρωποι να μάθουν, ότι τα πάντα είναι εφικτά και ότι αυτά που ήδη γνωρίζουν, βλέπουν, κατανοούν, δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που πραγματικά υπάρχουν και είναι πέρα από την αντίληψη του νου τους.
Και όχι από αδυναμία...
Αλλά από άγνοια...

Απλά...
Να έχουμε ανοιχτό νου και ψυχή...

Η λογική, έχει τα δικά της πεδία και εδάφη, πάνω στα οποία μπορεί να εργαστεί και να αποδώσει...

Πρέπει να... γνωρίζει, πότε πρέπει να κάνει χώρο για τα υπόλοιπα και να αναγνωρίζει ότι όσο πιο πολλά της δίνουμε, τόσο πιο ανοδικά εξελίσσεται


Zan
Tώρα κατάλαβα γιατί ο καθένας έχει την δική του λογική κι ας ασχολούμαστε και εξετάζουμε τα ίδια πράγματα. Επιτέλους μπόρεσα να το βάλω στο μυαλό μου και να το εξηγήσω. Ευχαριστώ Αιθηρόη! Με βοηθάς σε πολλά χωρίς να το ξέρεις. Εγώ όμως σε ευχαριστώ πολύ!


Φίλη
Οι απαντησεις της οικοδεσποινας αν και αναφερεται σε συγκεκριμενο προσωπο μοιαζουν σαν να απευθηνονται σε μας τους ιδιους
χωριστα και μαζι ταυτοχρονα σε καθε διαφορετικο στιχο και μια απορια που παιρνει την απαντηση που περιμενε για καιρο.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων    Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 4:34:24

Καίτη:
Τελικά ποιος μπορεί να μ πεί πώς μπορω να αναπτύξω τις ψυχικές μου δυνάμεις?


Αρισταία Αβραμίδου - maggisoyla:
Ετσι όπως το λες Καίτη δείχνει μοιάζει σαν να λες ποιος θα μου δώσει μια καλή συνταγή για παστίτσιο!
Αιθηρόη sorry αλλά έτσι μου βγαίνει τώρα, τι να κάνω; Δεν μπορώ να το κρατήσω το ρημάδι!


Αιθηρόη - aoratos-naos:
Θέλεις να αναπτύξεις τις ψυχικές σου δυνάμεις....
Πόσο καλά γνωρίζεις αυτές που ήδη εργάζονται μέσα σου;
Και τι είναι αυτό που πραγματικά θέλεις;

Maggisoyla, ακόμα και το παστίτσιο μπορεί να αποδειχτεί εξαιρετικά δύσκολο και ιδιαίτερο, για κάποιον που δεν γνωρίζει πως στο σουρωτήρι δεν βράζουμε τα μακαρόνια, αλλά τα στραγγίζουμε.

Μπορεί να ακούγεται όπως ακούγεται η ερώτηση της, αλλά για πες μου: Το βράδυ μπαίνεις σπίτι σου. Πατάς τον διακόπτη και ανάβεις τα φώτα. Τι πιο απλό! Σιγά το πράγμα! Σωστά; (Έτσι μου είπες κάποτε σε κάποιο θέμα που συζητούσαμε.)
Αλλά... Όχι! Δεν είναι έτσι.

Μπορείς να μου εξηγήσεις, πώς λειτουργεί όλο αυτό, ώστε εσύ να μην σκοντάφτεις στα σκοτάδια;
Όταν το ψάξεις και δεις τι χρειάζεται για να καταλήξεις εσύ, με ένα απλό πάτημα και με την ελαχιστότερη των δυνάμεων σου, να προκαλείς φωταψία, κάθε φορά που θα πατάς το διακοπτάκι, θα νιώθεις θαυμασμό και η κίνηση σου θα είναι πιο συνειδητοποιημένη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων    Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 4:35:17

The spirit:
Συγνώμη... εγώ εδώ και χρόνια ψάχνω να βρω μια μαγική δύναμη που θα μου αλλάξει την ζωή. Μια δύναμη που θα έρθει και θα με κάνει να αλλάζω πράγματα! Ίσως με περάσετε για τρελό (άνθρωπο) αλλά ξέρω ότι αυτό που ζητάω είναι παράλογο. Το μόνο που θέλω Αιθηρόη είναι να μου πεις πως μπορώ να γνωρίσω της δυνάμεις που χρειάζομαι, πως μπορώ να οξύνω κάπιοες αισθήσεις μου... Σε παρακαλώ θέλω να βοηθήσω κάποιο σημαντικό πρόσωπο για εμένα και αμά δεν μου πεις δεν νομίζω να καταφέρω τίποτα!!!


Αιθηρόη - aoratos-naos:
Μια φορά σ' ένα χωριό, οι κάτοικοι είδανε τη συγχωριανή τους, τη Ραμπιά να ψάχνει κάτι στον δρόμο, δίπλα στο μικρό σπιτάκι της.
Οι άνθρωποι μαζεύτηκαν γύρω της και ρωτούσαν, τι ψάχνει. Εκείνη απάντησε, πως έχασε τη βελόνα της. Όλοι ήθελαν να βοηθήσουν και άρχισαν να ψάχνουν μαζί της. Μετά κάποιος είπε: - Ραμπιά, ο δρόμος είναι μεγάλος και η βελόνα είναι πολύ μικρή, πλησιάζει η νύχτα, σε λίγο θα σκοτεινιάσει. Μήπως μπορείς να θυμηθείς πού ακριβώς έπεσε η βελόνα;
- «Την έχασα μέσα στο σπίτι.» Απάντησε η Ραμπιά.
- «Τρελάθηκες, η βελόνα έπεσε μέσα στο σπίτι, και εσύ την ψάχνεις έξω στο δρόμο;» Φώναξαν οι άνθρωποι.
- «Αφού εδώ είναι ακόμα μέρα, ενώ το σπίτι μου είναι σκοτεινό.» Απάντησε η Ραμπιά.
- «Ακόμη κι αν εδώ έχει φως, πώς μπορείς να βρεις κάτι που χάθηκε αλλού; Το σωστό θα ήταν να φέρουμε φως μες στο σπίτι και να ψάξουμε εκεί.» συμπλήρωσε κάποιος.
Τότε η Ραμπιά χαμογέλασε και είπε:
- «Ναι, πραγματικά είστε αρκετά έξυπνοι όταν η υπόθεση αφορά ασήμαντα πράγματα. Όταν όμως αφορά την εσωτερική σας ζωή, εσείς ψάχνετε έξω. Ξέρω καλά, πως εκείνο που ψάχνετε είναι μέσα σας. Γιατί ψάχνετε έξω; Μήπως εκεί το χάσατε;»

Μην με παρεξηγήσεις. Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω ούτε να υποτιμίσω εσένα ή οποιονδήποτε άλλον.
Γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι.
Και είναι δύσκολο γιατί μεγάλωσαν οι άνθρωποι, πιστεύοντας πως δεν μπορούν να κάνουν τίποτα μόνοι τους. Μεγάλωσαν μέσα στην άγνοια.
Αν από παιδιά, σας δέναν το χέρι και δεν σας αφήναν να το χρησιμοποιήσετε, αυτό κάποια στιγμή θα αχρηστευόταν. Εκείνο το σημείο του εγκεφάλου, που δίνει την εντολή για την χρήση του, θα αδρανούσε.
Θα χρειαζόταν εξάσκηση για να δυναμώσει το χέρι και ένας τρόπος για να αρχίσει ο εγκέφαλος να δίνει και πάλι την εντολή. Και αυτός ο τρόπος, είναι η πίστη. Και η πίστη, είναι βαθιά γνώση που δίνει πεποίθηση. Η γνώση του ότι υφίσταται αυτή η δυνατότητα.

Αυτό που κράτησα πιο πολύ από όλα, είναι πως θέλεις να βοηθήσεις κάποιο πρόσωπο που αγαπάς.
Ίσως να θέλεις να προστατέψεις κάποιο πρόσωπο, από κάποιον ή κάποιους άλλους.
Ίσως και από τον ίδιο του τον εαυτό.
Ίσως... ίσως... ίσως...

Πες μου τι ακριβώς θέλεις να κάνεις...
Και θέλω σε παρακαλώ συγκεκριμένη απάντηση.
Όχι π.χ. «θέλω λεφτά»!
Αλλά πιο συγκεκριμένα, «θέλω ένα κόκκινο αυτοκίνητο το οποίο κοστίζει 20.000 ευρώ.»
(Μην παρεξηγηθούμε! Σαν παράδειγμα το θέτω αυτό!)
Ή «θέλω να γίνω δυνατός»!
Δυνατός σε τι; Στο να σηκώσεις 100 κιλά; Στο να τρέξεις 10χμ. και να αντέξεις; Να μπορείς να πετάξεις μακριά μια σφαιρα;
Δυνατός σε τι;

Γιατί ένα από τα εμπόδια που βάζει ο άνθρωπος στον εαυτό του, είναι ότι αδυνατεί να γνωρίζει και να δηλώνει αυτό που πραγματικά θέλει.

Όταν λύνεις ένα μαθηματικό πρόβλημα, συγκεντρώνεις τις γνώσεις που έχεις πάνω στα μαθηματικά. Όχι όσα γνωρίζεις για τον ηλεκτρισμό, την ιστορία, την γεωγραφία κτλ κτλ κτλ.

Χμ...
Πολλοί ίσως πουν, πως λέω πολλά. Εξηγώ πολλά. Περιφέρομαι, κάνω κύκλους.
Σας πληροφορώ, πως κάθε φορά που παίρνω θέση σε κάτι ή απαντώ, γράφω το 1/100 από αυτά που πραγματικά βρίσκονται μέσα στο νου μου. Προσπαθώ όμως, να δώσω όσο το δυνατόν πιο ολοκληρομένο κάτι, χωρίς να μιλήσω περισσότερο ή λιγότερο.
Δεν το κάνω τυχαία. Το πράττω σκόπιμα. Το πρώτο που με ενδιαφέρει είναι να με κατανοούν.
Το δεύτερο να ανακαλύπτουν όσα περισσότερα γίνεται, γύρω από αυτό που τους ενδιαφέρει και απέφυγαν να σκεφτούν, ή θεώρησαν ασήμαντο.
Και το τρίτο, να φαίρνω την σκέψη μου όσο πιο κοντά γίνεται, στον τρόπο που αντιλαμβάνεται ο καθένας. Δεν οφελεί να σας εξηγήσω το μεγαλύτερο μυστήριο του σύμπαντος, σε μια γλώσσα που αδυνατείτε να νοήσετε.

Και κάτι άλλο.... Λες αν δεν σου πω εγώ, δεν θα καταφέρεις τίποτα.
Αν δεν αλλάξεις αυτή σου την σκέψη, δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα. Η πίστη δεν δανείζεται.
Και μην μου δίνεις τέτοια ισχύ. Μην δίνεις σε άλλους δυνατότητες και δυνάμεις, που στην ουσία, είναι δικές σου.

Είτε σου πω εγώ, είτε όχι.... Όλα εξαρτόνται από εσένα. 10 πόρτες να έχεις μπροστά σου και 10 χέρια να σου δείξουν ποια είναι η σωστή.... Εσύ θα αποφασίσεις και εσύ θα πρέπει να απλώσεις το χέρι, να χειριστείς το χερούλι και να την ανοίξεις.

Είμαι κατανοητή;
Και επαναλαμβάνω.... Πες μου τι ακριβώς είναι αυτό που θέλεις...
Να είσαι καλά....



Ilia:
Μερικα πραγματα θελουν τον χρονο τους.Νομιζω πως αν αφησεις ελευθερο τον εαυτο σου θα τα βρεις μονος σου.Δεν χρειαζεσαι καποια καθοδηγιση για να βρεις τις δυναμεις σου.Μπορει ηδη να τις ξερεις κ να μην το εχεις δει :P Εμενα π.χ. με βρικαν κ μονη μου τις καταλαβα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων    Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 4:38:02

Vana - vana24:
geia sas paidia! mia erotisi thelo na kano. tha mporousa na po pos genika apo oti exo katalavei exo kapos aneptigmeni tin diaisthisi mou kai genika exoun simvei kapoia gegonota pou vlepo prota sta oneira mou kai meta apo to poli mia evdomada simvainoun. paradeigmatos xari eixa dei ena oneiro oti eixa kati mpleksimata me ton nomo kai fonaza enan filo mou na fonaksei ena dikigoro na me voithisei. tin epomeni mera milousa me ton filo mou auto kai mou elege oti tous eklepsan kai etrexe genikos me dikigorous kai ta sxetika. mou exoun simvei kata kairous akoma pio sigklonistika ta opoia den tha ithela na ta po edo. pos onomazetai kati tetoio kai genika giati simvainei me sigkekrimena atoma?


Αιθηρόη - aoratos-naos:
VANA24:
Όπως το είπες: Διαίσθηση. Και φαντάζομαι ότι και τα υπόλοιπα (τα πιο συγκλονιστικά που αναφέρεις), έχουν σχέση με γεγονότα που ακολούθησαν μετά από κάποια προμηνύματα.
Αυτό πάντως για το οποίο μας μιλάς, έχει να κάνει με το ότι μπορείς να αντιλαμβάνεσαι ενέργειες και αισθήματα. Κάποια πράγματα έχουν δρομολογηθεί να συμβούν (μιλάω για αιτία αποτέλεσμα) και όσο πλησιάζουν, εσύ τα νιώθεις.

Φαντάσου πως εσύ έχεις πράξει κάποια πράγματα. Αυτά με την σειρά τους, έχουν σχηματίσει κάποια νέα δεδομένα, όπου το αποτέλεσμα τους αργά ή γρήγορα θα εμφανιστεί. Το προσχέδιο του αποτελέσματος, υπάρχει κάπου και είναι αισθητό, διότι είναι σχηματισμένο από ενέργεια που προκλήθηκε λόγο των συγκεκριμένων πραγμάτων που ανέφερα πιο πάνω. Αυτό λοιπόν που πιάνουμε (όταν μιλάμε για διαίσθηση, προαίσθηση, προφητεία) είναι η έως τώρα πιθανότητα, που έχουμε προκαλέσει μετά από μια σειρά γεγονότων.
Πρόσεξε τώρα κάτι άλλο... η διαίσθηση μας αντιλαμβάνεται κάτι... και μεταφράζοντας αυτό το κάτι είτε με αισθήματα είτε με εικόνες, μας δημιουργεί μια πρώτη εντύπωση του τι θα έλθει.
Την δεδομένη στιγμή, που διαισθανόμαστε, αυτό που βλέπουμε ή νιώθουμε, αυτό και είναι. Όταν όμως έρθει η στιγμή της υλοποίησης, υπάρχει περίπτωση να είναι διαφορετικό από αυτό που είδαμε, νιώσαμε. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα πως λειτουργεί λάθος η διαίσθηση μας. Απλά κάποιο άλλο καινούργιο γεγονός-δεδομένο, άλλαξε το αποτέλεσμα.
Διότι στη μοίρα του ανθρώπου, τίποτα δεν είναι δεδομένο και σταθερό. Εμείς και μόνο εμείς έχουμε το λόγο και την δυνατότητα να την κατευθύνουμε και να την ορίσουμε.
Το γιατί συμβαίνει; Εγώ θα ρωτούσα γιατί δεν συμβαίνει με όλους γιατί την αίσθηση της διαίσθησης, την διαθέτουν οι άνθρωποι.
Δυστυχώς έχουν την προσοχή τους αλλού.

Σε κάποια άτομα, μετά από κάποιο δυνατό ερέθισμα, άνοιξε η διαίσθηση, έγινε πιο εμφανής. Δεν έχει να κάνει με χάρισμα ή εκλεκτούς. Έχει να κάνει με το ξύπνημα μιας κοιμισμένης αίσθησης τους.
Οι άνθρωποι πλέον δεν μπορούν να λύσουν και να αντιμετωπίσουν τα δρώμενα της ζωής τους. Οι πέντε αισθήσεις τους δεν είναι επαρκούν για να εξηγήσουν πράγματα που συμβαίνουν και εκ των πραγμάτων έχουν ανάγκη να επιστρατεύσουν την έκτη αίσθηση τους. Αρχίζουν να ασφυκτιούν και υποσυνείδητα συμβαίνει μια εσωτερική έκρηξη με αποτέλεσμα την εμφάνιση της διαίσθησης.
Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που την ανασύρουν από μέσα τους και την εξασκούν.
Και τέλος, εκείνοι που γεννήθηκαν μεγάλωσαν και διατήρησαν την δύναμη αυτή, σε όλη τους την ζωή.
Κάποιους τους τρομάζει. Και είναι από άγνοια. Διότι ως τώρα άκουγαν πόσο κακό είναι και πως μια τέτοια (φυσική) δύναμη, προέρχεται από τον σατανά.
Τον άνθρωπο τον έφτιαξε ο Θεός. Αυτά που έχει μέσα του και τις ικανότητες του;
Ο άνθρωπος, αδύναμος τους βολεύει να είναι. Ένα ευνουχισμένο φοβισμένο και ανασφαλή ον, ελέγχεται καλύτερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων    Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 4:41:07

!dragon..:
hi! θα ηθελα πολυ να μαθω αν αυτο που μου συμβαινει ειναι καποιο αποτελεσμα ψυχικης δυναμεις.πριν απο 2 χρονια περιπου,πριν πεσω για υπνο μου αρεσε να δημιουργω δικα μου ονειρα, που θα με ευχαριστουσαν και με ξεφωρτιζαν απο μια δυσκολη ή λυπητερη ημερα.. απο σιριαλ και ταινιες οπου η φαντασια καποιας σκηνης με συνεπερνει, μου αρεσει με την δικη μου φαντασια να δημιουργω τη δικη μου υπερπαραγωγη μεσα στο μυαλο μου. εχω δημιουργησει εναν διδυμο αδελφο ο οποιος κατεχει την υδροκινηση,εγω κατεχω την πυροκινηση,η καλυτερη μου φιλη εξουσιαζει την δυναμη του παγου και μια αλλη φιλη την γαιοκινηση..ειδικα τον τελευταιο καιρο φτιαχνω αυτα τα ονειρα τα οποια μετα απο λιγο καιρο αν τα μεταφρασω καλα μπορω να καταλαβω ποια χρονικη περιοδο εγινε κατι κ μπορω να προετιμαστω για το επομενη μερα(συνηθως ειναι δυσαρεστο).π.χ. ονειρευτηκα πως η κοπελα που εχει τη δυναμη της γαιοκινησης σκοτωθηκε, και τα φυτα της την θαψανε ..παρολα αυτα το πνευμα της μας βοηθα, μας γιατρευει και επικοινωνουμε κανονικα μαζι της...εκεινο το διαστημα στην πραγματικοτητα εκανε κατι και δεν της μιλουσα για μια εβδομαδα..εξακολουθω να μην της πολυμιλαω αλλα δεν μπορω χωρις αυτην γτ ημασταν 6 χρονια κολλητες...ειληκρινα νιωθω οτι εχει πεθανει για μενα αλλα παντα θα υπαρχει εκει..οχι με την σημασια κολλητης αλλα με την σημασια του πνευματος... ως συμβολο μου, ως φυλαχτο εχω τους δρακους γτ στα ονειρα μου ο δρακος της φωτιας εχει ενωσει την ψυχη του μαζι μου,παντα με προστατευει... ευχαριστω πολυ, περιμενω με ανυπομονησια την απαντηση σας...!


penthesileia ιλιαδα:
η κοπελα με τη δυναμη της γαιοκ ειναι υπαρκτο προσωπο?τα ονιερα λες τα δημιουργεις τα τελευταια 2 χρονια.Η κοπελα πως ειναι κολητη 6?


!dragon..:
αυτη η κοπελα ειναι υπαρκτο προσωπο και ηταν κολλητη μου για 6 χρονια...!δημιουργησα αυτα τα ονειρα λογω μιας ασχημης καταστασης πριν απο 2 χρονια,την ηθελα στα ονειρα μου γτ ηταν σημαντικη για μενα...οχι πια..!


penthesileia ιλιαδα:
οτι σκεφτοντε οι ανθρωποι,περνει μια θεση στα αιθερικα πεδια,στα ανωτερα η τα κατωτερα αναλογως την ποιοτητα του.ο υπνος αποτην αλλη,ειναι ενας απο τους τροπους να βρεθουμε σε αυτα τα πεδια.Απο οτι νομιζω εσυ ισως με αυτο τον τροπο,καλυψες το κενο που προηλθε απο την διακοπη της φιλιας με αυτον τον τροπο.Οταν ο πονος σου εγινε υποφερτος ωστε να δεχτεις το γεγονος,απλα "την σκοτωσες" εως αιθερικο κατασκευασμα και την αποχαιρετησες με λουλουδια.Μια αλλη εκδοχη ισως να λεει κατι αλλο!Εχει καποιος καμια?


!dragon..:
η εκδοχη σου ειναι κατανοητη...ομως πρωτα εφτιαξα το ονειρο μου και μετα συνεβη..(που δεν της μιλουσα)..ισως με καμια μερα διαφορα..συγνωμη αν το διατυπωσα λαθος..δεν μπορουσα να το γραψω καλυτερα...!


Αιθηρόη - aoratos-naos:
Συμφωνώ με την penthesileia, έχει δίκιο.

Εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να καταλάβω, τι εννοείς καθώς περιγράφεις πως φτιάχνεις όνειρα.
Σε κάποιο σημείο της αφήγησης σου καταλαβαίνω πως με την φαντασία σου έχεις δημιουργήσει μια φανταστική πραγματικότητα, σε κάποιο άλλο πως επεμβαίνεις στο πεδίο του ύπνου-ονείρου και σε ένα επόμενο πως απλά βλέπεις όνειρα που σχετίζονται με την φαντασία σου.

Υπολογίζοντας και τις τρεις πιθανότητες (και ίσως και μία τέταρτη που δεν είναι εμφανής,): Ο κόσμος της φαντασίας, είναι ένα πεδίο-κόσμος όπου εκεί φτιάχνονται τα «νήματα» του ονείρου και της πραγματικότητας.

Από αυτό μπορούμε να καταλάβουμε λοιπόν, είναι πως η επιρροή που ασκείται στον κόσμο των φαινομένων και των μορφών, είναι έντονη και σαφώς ανάλογη με την δύναμη και την ένταση που ενεργούμε νοητικά στο πεδίο της φαντασίας.

Ίσως η φαντασίωση να προκάλεσε το γεγονός με την φίλη σου, αλλά ίσως και να έγινε το αντίθετο, δηλαδή να προαισθάνθηκες το γεγονός και να πήρε τον ανάλογο ρόλο στο όνειρο.

Οτιδήποτε σκεφτόμαστε ή φανταζόμαστε, πρέπει να το λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη μας. Δημιουργούμε ενεργειακά πεδία γύρω μας, τα οποία έλκουν τα ανάλογα πάνω μας. Τι και πώς; Αυτό δεν μπορούμε να το υπολογίσουμε.

Αλλά πέρα από αυτό, παράγουμε μελλοντικές πιθανότητες, σε αυτή ή και σε επόμενη ζωή. 'Οσο πιο τυπικοί και συνεπείς είμαστε σε κάποια έμμονη φαντασίωση-όνειρο-σκέψη, τόσο πιο ισχυρή η εν-τύπωση στο χώρο των ιδεών που παράγει και προετοιμάζει πιθανότητες-επιλογές-μέλλοντα.

Όση δύναμη έχει μια πράξη, τόση έχει και μία σκέψη. Απλά στην πρώτη περίπτωση έχουμε γρήγορα και απτά αποτελέσματα, στην δεύτερη δεν γνωρίζουμε πότε, πώς και πού. Και για αυτό το λόγο, άλλωτε θεωρούμε τύχη κάτι καλό που μας συμβαίνει και άλλωτε ατυχία. Και στις δύο περιπτώσεις όμως, αδυνατούμε να δούμε, να αναγνωρίσουμε, να θυμόμαστε, να κατανοήσουμε πως εμείς ευθυνόμαστε για ό,τι συμβαίνει στην ζωή μας.

Το ατυχές είναι, πως όλοι, μα όλοι έχουμε επέμβει με αυτό τον τρόπο στη ζωή μας, στο παρών μας, στο μέλλον μας, αλλά ελάχιστοι των ελαχίστων έχουν την γνώση και την αυτογνωσία για αυτό το μέγιστο έργο, που σχεδόν πάντα πράττουμε ασυνείδητα και συχνά ανεύθυνα.

Οπότε εγώ αυτό που θα σου ευχηθώ, είναι: Να ονειρεύεσαι όμορφα και με συνείδηση.



penthesileia ιλιαδα:
Ολος ο κοσμος των μορφων και των ιδεων ειναι καταγεγραμμενος στα ακκασικα πεδια.Με την δυναμη της επαναλαμβανομενης σκεψης μας μπορουμε σταδιακα να ενδυναμωνουμε και τελος να μορφοποιησουμε οτιδηποτε ειναι εκει αμορφο.Οπως το γεγονος της διαρηξης που διηγθηκε η Αιθηροη.Βεβαια υπαρχει και το προαισθημα,οπου ζουμε καταστασεις απο το μελλον,σε μια αναλαμπη,η σ'ενα ονειρο.Η' καποιες φορες μας εμφανιζετε κατι απο το παρελθον.Αυτα συμβαινουν οταν βιωνουμε το ταυτοχρονοντου χρονου.Αλλες φορες ονειρευομαστε η οραματιζομαστε μερη και τοπους που υπαρχουν,αλλα δεν εχουμε παει ,παρα μονο με τα αιθερικο μας σωμα.Δεν εχουμε λοιπον αμφιβολια οτι η ψυχη ειναι αυτοκινητη εκτος του σωματος και διαθετει τις δικες της δυναμεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων    Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 4:41:59

The spirit:
Σου είχα γράψει αυτό κάποτε:
Συγνώμη... εγώ εδώ και χρόνια ψάχνω να βρω μια μαγική δύναμη που θα μου αλλάξει την ζωή. Μια δύναμη που θα έρθει και θα με κάνει να αλλάζω πράγματα! Ίσως με περάσετε για τρελό (άνθρωπο) αλλά ξέρω ότι αυτό που ζητάω είναι παράλογο. Το μόνο που θέλω Αιθηρόη είναι να μου πεις πως μπορώ να γνωρίσω της δυνάμεις που χρειάζομαι, πως μπορώ να οξύνω κάπιοες αισθήσεις μου... Σε παρακαλώ θέλω να βοηθήσω κάποιο σημαντικό πρόσωπο για εμένα και αμά δεν μου πεις δεν νομίζω να καταφέρω τίποτα!!!

Και τώρα σου απαντάω:
Να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να με παρεξηγήσεις αλλά ένα από αυτά που θέλω είναι να κάνω καλά το περιβάλλον. Ενοώ να ξαναβάλω πράσινο στα καμένα, να "πάρω" το καυσαέριο από την ατμόσφαιρα. Πολύ εύκολο ε; Ναι το ξέρω ότι... ότι είναι λίγο παράξενο αλλά αυτό θέλω. Επίσεις κατακάποιο τρόπο ναι θέλω να γίνω δυνατός αλλά δυνατός όστε να μπορώ να πηδάω από ένα δυόροφο σπίτι και να μην χτυπάω. Να μπορώ να πηδήξω από ταράτσα σε ταράτσα (άμα χρειαστεί να πάω κάπου γρήγορα) και να μην πάθω τίποτα. Θα ήθελα να μπορέσω να οξύνω την αίσθηση της όρασης, για να βλέπω λεπτομέρειες που οι άλλοι προσπερνούν σαν να μην υπάρχουν.

Όσο για την πίστη.... άμα βρω το αντικείμενο της πίστης την δίνω όλη. Πάντα αυτό κάνω. Αλλά τώρα πρέπει να βρω στο τι να πιστεψω!!!

Και τι δηλαδή άμα πω ότι τα έχω όλα αυτά χωρίς να τα έχω, θα τα έχω;
Και μια άλλη ερώτηση είπες ότι άμα μας έδεναν τα χέρια θα αχριτεύονταν. Άρα οι δυνάμεις που ψάχνω είναι κάπου μέσα μου δεμένες... και με λίγα λόγια πρέπει να της λύσω; Πώς ακριβώς θα το κάνω αυτό; Θα πω ελευθερωθήτε;

.....Περίμενω την απάντησή σου..............
Ευχαριστώ. :-)

Eimai afth poy egrapse me to onoma The spirit! Egina melos!
Kai grafw gia na diorthwsw afto poy egrapsa. Dn 8elw afto... 8elw na er8ei mia megalh allagh sth zwh m. Na mporw na kanw estw ena prama poy dn tha mporoyn na kanoyn oi alloi anthrwpoi! thelw me afto to kati allo na mporesw na kanw kalytero ton kosmo poy zoyme!
Na valw myalo se merikoys an8rwpoys poy paizoys me tis zwes twn allwn!
.....kati teteio ypo8etw se syndiasmo me ta ypoloipa.... Dn 3erw an egina katanohth???

ERWTHSH
peirazei poy grafw me agglikoys xarakthres?? An peirazei pite to na stamathsw!
Ai8hroh... dn 3erw an mporeis na me katalaveis... alla exw apelpistei ligaki!....


Αιθηρόη - aoratos-naos:
Είναι δυνατόν να σε παρεξηγήσω που νοιάζεσαι και θέλεις να φροντίσεις την Γη;

Αλλά αυτό δεν γίνεται έτσι απλά και μόνο με προσπάθεια ενός. Αυτό που συμβαίνει στο πλανήτη μας, είναι κατόρθωμα όλων μας. Όλων πρέπει λοιπόν να είναι και η προσπάθεια για την ίαση της. Αλλιώς θα το αναλάβει εκείνη μόνη της και αυτό δεν θα αρέσει σε κανέναν.

Τα υπόλοιπα που λες, να πηδάς από ταράτσα σε ταράτσα και από διώροφα και να βλέπεις πίσω από τοίχους, κάτι που θυμίζει άλλα πράγματα, δεν έχει να κάνει με ψυχικές δυνάμεις. Και αντιφάσκουν με την αρχική σου επιθυμία, η οποία μπορεί να πραγματοποιηθεί και με άλλους τρόπους.

Αν θέλεις να πιστέψεις σε κάτι, ξεκίνα από τον εαυτό σου. Ψάχνεις έξω, να βρεις αυτά που μπορείς να βρεις μόνο μέσα σου.

Χμ....

Όταν η κόρη μου ήταν 6 χρονών, πήγε να πιάσει το ταψάκι, που μόλις είχα βγάλει από το φούρνο. Την πρόλαβα τελευταία στιγμή, εξηγώντας της, τι θα συνέβαινε. Με άκουσε. Μετά μου είπε πως δεν θέλει να καεί αλλά ήθελε να με βοηθήσει. Της έδωσα να φορέσει τα γάντια, αλλά δεν τα ήθελε. Ήθελε να δοκιμάσει χωρίς αυτά. Απλά της είπα «αν πιστεύεις ότι μπορείς...» και χαμογέλαγα καθώς την παρατηρούσα που κοιτούσε το ταψάκι.

Άπλωσε τα χεράκια της, το πήρε, και το μετέφερε μέχρι την τραπεζαρία. Μόλις το άφησε, πήγε στο δωμάτιο της. Ακούμπησα με τα δάχτυλα μου την λαμαρίνα για να διαπιστώσω την θερμοκρασία. Πίστεψε με, έκαιγε! Έτρεξα πίσω της για να ελέγξω τα χέρια της. Δεν είχε τίποτα. Ήταν μια χαρά.

Απλά το πίστεψε. Το πέρασε από την σκέψη της, στην καρδιά της, στην ψυχή της και μετά πάλι στον εγκέφαλο της. Και το έκανε.

Το πίστεψε με όλη της την ύπαρξη απλά και αυθόρμητα. Τόσο, που το «πιστεύω», έγινε «το γνωρίζω», έγινε «είμαι».

Αυτά που θεωρούμε δύσκολα και ακατόρθωτα, είναι συχνά διαφορετικά από ότι έμαθε το μυαλό μας να νομίζει και να πιστεύει.

Στα απλά, βρίσκουμε... όλους τους τρόπους.

Και για να..... πιστέψουμε «διαφορετικά», πρέπει να αλλάξουμε όσα μάθαμε να πιστεύουμε και τον τρόπο που συνηθίσαμε (να πιστεύουμε) μεγαλώνοντας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων    Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 4:43:32

Stefanos:
prospa8w edo kai poly kairo na petixo pirokinish ala matea ... 8a ilela 8as parakalw safeis odigies gia tin diadikasia pou xriazete ' ... :-)8a perimeno apantish sas euxaristo


pantelis:
afto pou me tromazei emena einai oi ikanotites aftes mporei kapoios na tis xrisimophisei gia kakous skopous. alla den thelw na pw gia afto, apla aloi pou mporoun na prospathoun na anaptiksoun tis aisthiseis tous stin ousia giati den mporoun? episeis aftoi pou tis exoun anaptiksei pws kseroume oti einai psixika orimi oste na tis xrisimopihsoun swsta?

kai san paradigma emena pou prospathw arketo kairo na diegirw tis esthiseis mou giati den pernw epithimita apotelesmata. isos kapoia apo ta parapanw sxoleia tha thelane na to diatiposoun etsi opws to thetw egw. alla kai pali egw blepw ta pragmata apo tin diki mou opiki gwnia. episis an mporw na milisw me kapoion pou na gnwrizei arketa peri tou thematos poio amesa tha to ektimousa


Ilia:
panteli για μενα αυτα τα χαρισματα δινοντε σε ατομα που εχουν ή θα εχουν την ωριμοτητα να τα χρησιμοποιησουν σωστα...ολα θελουν την εξασκηση τους φυσικα...τιποτα δεν γινεται τυχαια...μην πιεζεις τον εαυτο σου αγαπητε μου να κανει κατι που μπορει να μην μπορει...ολα θελουν τον χρονο τους...


Αιθηρόη - aoratos-naos:
Όλες αυτές οι ικανότητες, είναι αποτέλεσμα συνεργασίας νου - ψυχής - σώματος.

Κάποιοι γεννιούνται (και είναι ελάχιστοι αυτοί), με εκπαιδευμένη ήδη την ικανότητα σύμπραξης αυτών των τριών. Κάτι που είτε οφείλεται σε προηγούμενες ζωές τους, είτε στο είδος οντότητας (επίπεδο ψυχής).

Αυτό που δεν γίνεται κατανοητό, είναι πως για να πετύχεις αυτή την συνεργασία νου - ψυχής - σώματος, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η γνώση αυτών. Ο τρόπος που λειτουργούν, που επηρεάζονται και επηρεάζουν, δυνατότητες τους, τροφή τους κτλ κτλ.

Γνώση και εκπαίδευση...
Γνώση, εκπαίδευση και θέληση...
Γνώση, εκπαίδευση, θέληση και πίστη...

Πόσο καλά γνωρίζετε το σώμα σας; Τα όργανα του; Λειτουργίες τους; Πώς αλληλεπιδρούν μεταξύ τους, με την φύση και γενικά με τον χώρο γύρω μας; Για τι είναι ικανό το καθένα; Για ποια αισθήματα είναι υπεύθυνο το καθένα;

Πόσο καλά γνωρίζετε αυτό το σπουδαίο εργαλείο, που λέγεται εγκέφαλος; Τις εκατομμύρια συνδέσεις - κόμβους του; Την λειτουργία του; Τον ρόλο και το έργο του; Τις ικανότητες του; Την σχέση που έχει με τον κόσμο που αντιλαμβανόμαστε, αισθανόμαστε κτλ;

Πόσο καλά γνωρίζετε την δύναμη της σκέψης; Την επίδραση της σε μας, στο κόσμο μας, στο σύμπαν;

Πόσο καλά γνωρίζετε την ψυχή; Τι; Πώς; Γιατί; Πότε; Πού;

Πόσο καλά γνωρίζετε την φύση και τον χώρο μέσα στον οποίο κινείστε και αλληλεπιδράτε;

Πριν φτάσετε στον πολλαπλασιασμό του 9, μάθατε το 1+1=2.

Σας φαίνεται... μεγάλη η απόσταση που πρέπει να διανύσετε;
Ναι είναι. Και σοφά είναι έτσι.

Να σας πω κάτι όμως;

Το σημαντικότερο όλων, είναι η σωστή χρήση της γνώσης. Η κατανόηση όλων αυτών, μέσα από την συνείδηση του ότι όλα αυτά, αξίζουν και είναι χρήσιμα μόνο για το καλό όλων.

Όλοι επιθυμούν αυτές τις δυνάμεις. Αναρωτιέμαι όμως, πόσοι από αυτούς, θέλουν να τις χρησιμοποιήσουν για το κοινό καλό και όχι για προσωπικό όφελος....
Παίρνω συχνά μηνύματα, για το «πώς να αποκτήσω αυτή την δύναμη;»...
Δεν έχω πάρει ούτε ένα που να λέει «πώς να βοηθήσω τους ανθρώπους;»...
Και για το δεύτερο, δεν χρειάζεσαι το πρώτο...

Και αυτό, είναι σπουδαιότερο, από την απόκτηση οποιασδήποτε δύναμης.

Αλλά και πάλι... καταλαβαίνω.

Απλά θυμίζω και ελπίζω, ο τελικός στόχος να είναι το γενικό καλό.

Πέρα από αυτά...

Η κρυοκίνηση, πυροκίνηση, αεροκίνηση, υδροκίνηση, είναι ικανότητες που απαιτούν πολλών χρόνων εκπαίδευση. Είναι δυνάμεις, τις οποίες καταλήγεις να ελέγχεις, εφ όσων έχεις καταφέρει να κατανοείς την πλήρη λειτουργία και αλληλεπίδραση του τρισυπόστατου εαυτού σου με την φύση και εφ όσων έχει αφομοιώσει την κατανόηση των τεσσάρων αυτών στοιχείων.

Με εκπλήσσει το γεγονός, ότι πολλοί προσπαθούν να ελέγξουν την φωτιά, ή το νερό, ή τον άνεμο, ή την ύλη, ή την ανόργανη ουσία, χωρίς να γνωρίζουν καν τι είναι αυτά, ποια η θέση τους και η λειτουργία τους στην φύση, τι αποτελούν, τι τα δομεί και τι δομούν αυτά με την σειρά τους...

Με εκπλήσσει το γεγονός, ότι κανείς δεν παρατηρεί τα χέρια του όταν κάνει διάφορες εργασίες, όταν κινούνται... καμία εντύπωση πλέον!

Και όμως... αν σας ρωτήσω πως γίνεται όλο αυτό, κανείς δεν μπορεί να απαντήσει. Θα πείτε ασφαλώς, πως ο εγκέφαλος δίνει τις εντολές.

Ο εγκέφαλος όμως, πώς έμαθε να σας πραγματοποιεί αυτόματα τις επιθυμίες σας;

Ξέρετε... το πρώτο πράγμα που μαθαίνει ένα μωρό, είναι το υλικό του σώμα και τον χώρο γύρω του.
Ανακαλύπτει τι κάνουν τα χεράκια του, τα πόδια του, το στόμα του, τα αυτιά του, τα μάτια του... και όταν αρχίσει να «θέλει» και έχει λόγους να «θέλει», ξεκινά να τα χρησιμοποιεί... στην αρχή δύσκολα, σχεδόν ακατόρθωτα. Επιμένει και με την προσπάθεια γίνεται όλο και λιγότερο άτσαλο...
Μέχρι που απλά... θέλει.

Πληροφορίες... γνώση... κατανόηση...

Για να λειτουργήσει σωστά ένα πρόγραμμα στον υπολογιστής, χρειάζεται να τον τροφοδοτήσεις με όλες τις απαραίτητες πληροφορίες.

Ο υπολογιστής, είναι το εργαλείο.
Χωρίς όμως τα προγράμματα και τις πληροφορίες, είναι απλά ένα κουτί.

Όταν λοιπόν, τα έχει όλα αυτά, είναι έτοιμος να σου προσφέρει τις υπηρεσίες του.

Αλλά και αυτός με την σειρά του, για να ανταποκριθεί στο έπαρκον και σύμφωνα με τις δυνατότητες και τις πληροφορίες που το έχεις εφοδιάσει, χρειάζεται και ένα χέρι, που θα του ζητήσει... που θα του δώσει την εντολή...

Για να γίνει σωστά αυτή η συνεργασία, πρέπει να ξέρει όμως το «χέρι» τι θέλει, τι ζητάει και με τι πληροφορίες (γνώσεις) συνεργάζεται.

Μπορώ να σας στείλω ένα πρόγραμμα, που μπορεί να κάνει απίστευτα πράγματα.
Αναρωτιέμαι τι θα κάνετε με αυτό, όταν... δεν ξέρετε τα στοιχειώδη ενός υπολογιστή.

Είναι σαν να σας δίνει κάποιος, την αλχημική φόρμουλα του πώς να μετατρέπεις τον χαλκό σε χρυσάφι... σε μια γλώσσα που δεν γνωρίζετε (πρώτη δυσκολία!)... με σύμβολα που δεν κατανοείτε (δεύτερη δυσκολία!)... με στοιχεία και συστατικά που αγνοείτε (τρίτη δυσκολία!)... αλήθεια, τι είναι Αλχημεία; (τέταρτη δυσκολία!)...

Δεν προσπαθώ να σας απογοητεύσω...
Το αντίθετο!

Απλά να κατανοήσετε θέλω, πως ο μόνος τρόπος, είναι η γνώση του αντικειμένου με το οποίο θέλουμε να ασχοληθούμε.
Και αυτό ισχύει για όλα τα πράγματα. Από τα πιο απλά, έως τα πιο πολύπλοκα.
Η γνώση είναι αυτή, που ανοίγει δρόμους. Τον όποιο δρόμο.

Αστρική προβολή, ενόραση, διαίσθηση, διορατικότητα, ανεπτυγμένη όσφρηση, ψυχομετρία, θεραπευτική διαίσθηση, τηλεκίνηση, πρόγνωση...
Τι είναι το καθένα;
Τι αποτελεί;
Με ποια όργανα και στοιχεία συνεργάζεται;
Με ποιο μέρος του εαυτού μας ανταποκρίνεται;
Από πού αντλεί;
Πώς μπορεί να συνεργαστεί με τα υπόλοιπα μέρη μας;
Πότε;
Πώς;
Γιατί;
Τι;
Πού;

Ποια η σχέση τους με και προς την ύλη;
Τι είναι πραγματικά η ύλη;

Χμ...
Μοιάζει να θέλει πολύ δουλειά...
Ξεκινήστε λοιπόν...

Έχω πει πολλές φορές, αλλά με επιμέλεια αγνοείται...
Το κλειδί για όλα, είναι η γνώση της φύσης, των στοιχείων, του χώρου, της ύλης, του σώματος μας, του νου μας, της σκέψης και... και... και... και...

Τον τρόπο αλληλεπίδρασης όλων αυτών με εμάς... τις συνθήκες αλληλεπίδρασης...

Όποιος δεν θέλει να μελετήσει και να ερευνήσει μόνος του, όποιος επιμένει να αγνοεί πως πρέπει να αρχίσει από την αρχή, όποιος θεωρεί πως δεν τα χρειάζεται όλα αυτά... δεν πειράζει...
Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούμε να κάνουμε, και από αυτά να νιώσουμε ικανοποίηση, χαρά και να εκφράσουμε κάποιες άλλες δυνατότητες της ψυχής και του νου μας.

Ζωγραφική...
Μουσική...
Τραγούδι...
Χορός...
Ποίηση...
Συγγραφή...
Χειροτεχνίες...
Ευρεσιτεχνίες...

Υπάρχει τρόπος σπουδαίος να φανερώσουμε τις ψυχικές μας δυνάμεις...
Καλοσύνη...
Φροντίδα...
Αγάπη...
Προσφορά...
Ευγένεια...
Σεβασμός...
Κατανόηση...
Αισιοδοξία...

Δεν με ενδιαφέρει να μετακινήσω ένα κτίριο, να ελέγξω την φωτιά, να διαβάζω τις σκέψεις...
Με ενδιαφέρει να βλέπω χαμογελαστές ψυχές...
Μέγα έργο!

Και είθε να είναι αυτό, η αιτία και ο στόχος σε όλους και για όλα...


Ξέρετε τις μούσες, τις δασκάλες των τεχνών και φύλακες της γνώσης;

Οι πρώτες ήταν επτά, οι κόρες του Ουρανού και της Γαίας... οι φύλακες των πνευματικών δυνάμεων.

Των τεσσάρων από τις επτά, παρέμειναν καλυμμένα τα ονόματα τους, για να μην προδοθούν τα... μυστικά τους.

Μόνο των τριών είναι... γνωστά:
Μνήμη
Μελέτη
Αοιδή

Κατόπιν ήρθαν και οι κόρες της Μνημοσύνης (η αγαπημένη μου):
Καλλιόπη
Ευτέρπη
Κλειώ
Ερατώ
Μελπομένη
Πολύμνια
Τερψιχόρη
Θάλεια
Ουρανία

Και οι αγαπημένες των Δελφών:
Νήτη
Μέση
Υπάτη

Χμ...
Δεν ξέρω...
Απλά ήθελα να σας το θυμίσω...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων    Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 4:45:20

Thoth:
Αφού υπάρχουν αυτές οι δυνάμεις και οι άνθρωποι μπορούμε να τις έχουμε, γιατί τις διαθέτουν πάρα πολύ λίγοι; Γιατί είναι τόσο δύσκολο και ακατόρθωτο σχεδόν; Τι μας εμποδίζει;

Αιθηρόη - aoratos-naos:
Γεννιέται ένα μωρό. Αδυνατεί να κάνει πολλά, πάρα πολλά...
Όμως από την στιγμή της γέννας του, γνωρίζουμε ότι μπορεί να κάνει αυτά που μπορεί και ένας άνθρωπος 20 - 30 - 40 - 50 ετών.
Κάθε χρόνο, αποκτά συνείδηση των δυνατοτήτων του, καθώς δημιουργεί και τις προδιαγραφές για να τις ασκήσει.

Και το δέντρο της πορτοκαλιάς, είναι πορτοκαλιά... αλλά και ο σπόρος της πορτοκαλιάς είναι πορτοκαλιά.
Ο σπόρος για να γίνει δέντρο, θέλει χρόνο και ανάλογο υλικό (γη, νερό, ατμόσφαιρα, φροντίδα φύσης).

Ας πούμε ότι η ψυχοπνευματική δύναμη, είναι μια ρευστή ουσία... και πως ο εγκέφαλος είναι το εργαλείο εκείνο, από όπου εισέρχεται και περνάει αυτή η ουσία, μέσα από εκατοντάδες μικρά κανάλια και ρέει σε διάφορα ψυχοσωματικά όργανα, ενεργοποιώντας διάφορες δυνατότητες. Ανάλογα με το πόσα κανάλια, είναι ανοιχτά, ανάλογες και οι δυνάμεις.

Γεννιόμαστε, ήδη με κάποια κανάλια ανοιχτά, έτοιμα να ενεργοποιηθούν.
Τα υπόλοιπα, τα ανοίγουμε καθοδόν.

Αυτό που θέλω να πω, είναι πως έχουμε την ενέργεια - ουσία - ρευστό υλικό για να κάνουμε θαύματα... αλλά ο επεξεργαστής μας και αποκωδικοποιητής μας (ο εγκέφαλος μας), έχει συγκεκριμένες δυνατότητες. Είναι κατά το 5% ενεργός και ικανός να συν-αντιδράσει με την ενεργειακή μας δύναμη.
Μπορεί να ανταπεξέλθει σε και με αυτήν, μόνο σε κάποιο ποσοστό.

Σε έναν εγκέφαλο, όπου το 90-95% του είναι απενεργοποιημένο ή ανέτοιμο, το να πιέσουμε ή να περιμένουμε να λειτουργήσει όλη την διαθέσιμη ενέργεια, είναι επικίνδυνο.
Είναι σαν να θέλουμε να περάσουμε από μία πρίζα που αντέχει να δεχθεί ρεύμα 5 βατ, ρεύμα 1000 βατ. Το λιγότερο που θα συμβεί, είναι να προκληθεί βραχυκύκλωμα. Το χειρότερο... να δημιουργηθεί μια κατάσταση που θα καταστρέψει ολικά όλο το σύστημα.

Ένας αγύμναστος πλαδαρός μυς μπορεί να σηκώσει έως 5 κιλά κι ένας γυμνασμένος, μπορεί να σηκώσει 100.
Και ο εγκέφαλος μας, εκπαιδεύεται και γυμνάζεται, με γνώση, πληροφορίες, συγκέντρωση, διαλογισμό...

Να θυμάστε όμως, πώς όσο απαραίτητη του είναι η πνευματική άσκηση και τροφή, άλλο τόσο και η φυσική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων    Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 4:46:49

Xristodoulos:
θελω να κάνω υδροκίνηση.μπορείται να μου πείτε καμια ιστοσελιδα με διαφορες ασκησεις?


Nenya:
Διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα της Αιθηρόης...
Η Υδροκίνηση δεν είναι εύκολο να επιτευχθεί σε φυσικό-υλικό επίπεδο. Για τον απροετοίμαστο οργανισμό εντατικές προσπάθειες ίσως καταστούν επικύνδινες... Και φυσικά καλό είναι να γνωρίζεις και τον λόγο για τον οποίο επιθυμείς να διαθέσεις χρόνο και προσπάθεια για κάτι τέτοιο...

Ένα βιβλίο για να μάθεις περισσότερα για την υδροκίνηση είναι το εξής:

http://www.amazon.com/Hydrokinesis-Liquid-Kinesis-Metaphysical-ebook/dp/B001P3OMMS


Astarte:
Μαθαμε σαν οντα αβουλα,και χωρις γνωση,να αγνοουμε το μονοπατι,και να κοιτουμε μονο το ξεφωτο στο τελος του.Μα γιατι;Τοση γνωση υπαρχει στη ψυχη μας,που φωναζει να αποκαλυφθει,μα κανενας μας δεν την ακουει!Θελουμε το αποτελεσμα,χωρις να χρησιμοποιουμε τη γνωση,κοιτωντας μονο τα οφελη!Γιναμε εγωιστες,γιατι μας δοθηκαν πολλα απο το δημιουργο,μα ποτε κανενας μας δεν θελησε να μαθεο το γιατι...Απλα περιμεναμε αποτελεσματα,διχως να κοπιασουμε,μα "αγαθα κοπεις κτωνται"

Σκεψου πρωτα τι εχουν να σου προσφερουν αυτα που ζητας,και σου μιλω εκ πειρας!Γεννηθηκα με πολυ ανεπτυγμενη διαισθηση και διορατικοτητα,εννιοτε μπορω και βλεπω περα απο το πεπλο του κοσμου μας...Αλλοτε ειναι ευλογια,μα αλλοτε καταρα...Δεν ειμαι αχαριστος,απλα ξερω να κρινω μια τετοια κατασταση,γιατι τη βιωσα και τη βιωνω...

Σκεψου τι εχουν να σου προσφερουν αυτα που ζητας,αν θα σε βλαψουν,αν θα τα αντεξεις...Aν τα αναλογιστεις ολα αυτα,και αξιζεις αυτα που ζητας,τοτε και μονο τοτε θα τα 'χεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων    Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Icon_minitimeΤετ 9 Μαρ - 4:53:07

αλαφροίσκιωτος:
μπορει καποιος να μου εξηγησει του ρουνος στο κειμενο της αιθηροης ειναιτροπος μαντεια αλλου ειναι συμβολα δυναμης τελικα οι ρουνοι εχουν συκγεκριμενο σχημα η ο καθενας κανει του δικους του.πως ακριβως χρησιμοποιουνται;


Έλενα - romantiki:
Γεια σου αλαφροίσκιοτε. Νομίζω πως κάνεις τα σύμβολα πάνω σε ξυλάκια ή πέτρες. Το είδα και στις εικόνες που έχει η Αιθηρόη με τους ρούνους.Μάλλον όχι το έχει εκεί που έχει διάφορα εργαλεία μαγείας. Κάνεις τα σχέδια απο την μία μεριά. Τα έχεις στο σκακουλάκι και τα ανακατεύεις και μετά τα ρίχνεις κάτω.Όσα είναι ανάποδα από εκεί που δεν έχει το σχέδιο τα διαβάζεις με την ανάποδη ανάλυση και όσα είναι από την καλή,με την καλή. Δεν νομίζω να έχει σημασία το σχέδιο. Μπορεί να είναι διάφορα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων    Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Icon_minitimeΚυρ 13 Μαρ - 23:21:46

Μαγεμενη !!! - call:
να σας ρωτησω κατι?πως μπορουμε να ξεκλειδωσουμε τη διοραση? με ασκησεις διαλογισμου?


Αιθηρόη - aoratos-naos:
Με ασκήσεις διαλογισμού, μπορείς να αφυπνίσεις την διόραση, η οποία έχει σχέση με το τρίτο μάτι.
Καλό είναι, όταν διαλογίζεσαι στο σημείο αυτό, να ακουμπάς ένα καθαρό κρύσταλλο αμέθυστου ή λευκού διαυγή χαλαζία.
((να προσηλώνεις την προσοχή σου σε εκείνο το κέντρο και να το οδηγείς-οραματίζεσαι, (π.χ. να οραματίζεσαι μια αχτίνα φωτός που έρχεται από ψηλά, διαπερνάει τον κρύσταλλο και αυτός την διοχετεύει στο τρίτο μάτι, διανοίγοντας και ξυπνώντας το. Κρατάς εκεί σταθερά την αχτίνα, μέχρι να δεις το ίδιο το κέντρο, να ανοίγει και να εκπέμπει σιγά σιγά μια δειλή, στην αρχή, αχτίνα φωτός. Και αυτό το επαναλαμβάνεις συχνά.) Το αποτέλεσμα θα το διαπιστώσεις στην πορεία, στην πράξη.))

Να θυμάσαι όμως, όταν θα αρχίσεις να νιώθεις κάψιμο ή κούραση στο μέτωπο, θα σταματάς.
Όλα θέλουν το χρόνο τους και σίγουρα δεν θέλουμε να πιέσουμε βίαια αυτή την υπέροχη αίσθηση, να λειτουργήσει.


Μαγεμενη !!! - call:
οταν διαλογιζομαστε εχουμε τα ματια χαμηλα στο σημειο του αφαλου..ετσι?τον κρυσταλλο που ακριβως τον κραταμε?α και οταν λες καθαρο κρυσταλλο τι εννοεις? να τον εχουμε καθαρισει πρωτα εμεις?


Αρισταία Αβραμίδου - maggisoyla:
Αν δεν κάνω λάθος είσαι ξαπλωμένη και βάζεις τον κρύσταλλο στο μέτωπο.Κι έτσι όπως το γράφει νομίζω πως εννοεί να μην έχει σημάδια και χτυπήματα; Μάλλον αυτό.

Μαγεμενη !!! - call:
καλημερα σε ολους τι κανετε? magisoyla η θεση διαλογισμου δεν ειναι οταν καθομαστε σταυροποδι? ποση ωρα κραταει η συγκεκριμενη ασκηση διαλογισμου?

Αιθηρόη - aoratos-naos:
Και όταν λέω καθαρό κρύσταλλο, εννοώ να είναι διαυγές, χωρίς ραγίσματα, σημάδια και λεκέδες εντός τους.

Αρισταία Αβραμίδου - maggisoyla:
Μαγεμένη μου ο καθένας νομίζω μπορεί να βρει τον δικό του τρόπο την δική του στάση.Αυτός ο συγκεκριμένος με τον κρυσταλλο στο κούτελο γίνεται ξαπλωτή. Τώρα όμως θέλω να πω κάτι. Παρόλο που η Αιθηρόη μπορούσε σίγουρα να σου πει δεν το έκανε. Κι αυτό το εκτιμώ πολύ αλήθεια! Επειδή ρώτησες εμένα δεν απάντησε εκείνη.Και το κάνει κάθε φορά. Αφήνει σε όλους μας να μοιράσουμε όσα ξέρουμε. Εκτός κι αν είναι κάτι σοβαρό και πρέπει να διορθώσει κάτι και πάλι το κάνει με τρόπο που δείχνει σεβασμό σε τυους υπόλοιπους.Κι αυτό είναι σπάνιο και εμένα πάντως με τιμά πάρα πολύ. Αιθηρόη σε ευχαριστώ γιαυτό που κάνεις. Ελειψες καιρό και μου έλειψες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Ever Bloom




Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1

Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων    Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Icon_minitimeΚυρ 22 Απρ - 14:58:43

Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω κατι για το οποιο ειμαι πολυ μπερδεμενη. Προσφατα διαβασα ενα βιβλιο που με ενθουσιασε αρκετα επειδη οφειλεται σε ψυχικα χαρισματα/ψυχικες δυναμεις. Απο οτι καταλαβα η ζωη ειναι ακομη πιο ευκολη αλλα ταυτοχρονονα ακομη πιο δυσκολη οταν εχεις αυτες τις ικανοτητες. Θυμηθηκα οτι πριν παω στο καινουργιο μου σχολειο ειχα δει ενα ονειρο στο οποιο δεν εδωσα σημασια μεχρι που το ειδα να εξελισσεται μπροστα στα ματια μου και δεν ηξερα τι να κανω. Τελος παντων, θα ηθελα να μαθω αν μπορω να αποκτησω ψυχικα χαρισματα και πως..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων    Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων  Icon_minitimeΚυρ 22 Απρ - 23:08:29

Όλοι έχουμε κάποιο ψυχικό χάρισμα. Αρκεί να το παρατηρήσουμε και να του δώσουμε την προσοχή που του αξίζει. Και όσο πιο πολύ το προσέχουμε, τόσο πιο ξεκάθαρο γίνεται και πιο ενεργητικό. Ο διαλογισμός πάντως βοηθάει πολύ. Απελευθερώνει και φανερώνει τις δυνατότητες μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Περί Μαντικών Τεχνών και Υπεραισθήσεων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Περί Μαγγανείας
» Περί Διαλογισμού
» Περί Φύσεως
» Περί Συμβόλων
» περί πατρίδας..

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ :: ΑΡΧΕΙΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΧΙΚΟ ΑΟΡΑΤΟ ΝΑΟ.-
Μετάβαση σε: