H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!

ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

Μοιραστείτε | 

Θέλω να πω… Για τον Φίλο...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αιθηρόη
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2417

ΔημοσίευσηΘέμα: Θέλω να πω… Για τον Φίλο...   Κυρ 18 Σεπ - 17:14:57

Μην με φοβάσαι… μην με κοιτάς με απορία… δίπλα σου ήμουν… μα δεν έβλεπες πώς ορίζεται ο άνθρωπος…

Τα ερωτήματα σου είχα πάνω μου… μέσα μου… στην γη μου… δικοί σου σπόροι… δικό σου έργο απ τα «μπορώ» του «έχω» σου… δικό σου θέρος…

Με ρωτάς;

Δεν ξέρω άνθρωπε αν είμαι η ίδια… εκείνη που γνώρισες… φτιάχτηκα… σμιλεύτηκα κομμάτι κομμάτι με κάθε σου λέξη… πράξη… άγγιγμα… άρνηση… αγάπη… χάδι… χτύπημα… μα δεν με αναγνωρίζεις.

Δεν είσαι αθώος… μήτε άδικος είσαι… δεν κατάλαβες… τόσο μπορούσε να εξηγήσει η γνώση που είχες φτιάξει.

Δεν ήμουν αμέτοχη… δική μου ευθύνη ο χώρος που σου δόθηκε να εξασκήσεις την ακάλυπτη πίστη του εαυτού σου.

Τα δικά σου απλά… τα δικά μου δυσνόητα… φερμένα από έναν κόσμο που δεν υποπτεύθηκες ποτέ σου, μαθημένος στα αμφίβολα της απαίδευτης καρδιάς σου.

Δεν είμαστε ίδιοι… το άπλετο της ψυχής το τρόμαξες… δεν πίστεψες γιατί μισά συνήθισες να παίρνεις. Τόσο σε πόνεσαν…

Και σου ήταν πιο εύκολο να σε πονούν… έμαθες στα αντίθετα να παλεύεις… δεν χώρεσε στο νου σου η τόση αγάπη άνευ όρων.

Λάθος οι πράξεις των μαθηματικών σου μάτια μου… δεν την ζυγίζεις την αγάπη με τον νου… μα με αυτά που νιώθεις και γίνεσαι.

Δεν μετανιώνω… προδότης του εαυτού μου δεν το μπορώ να είμαι… όσα σου έδωσα, δικά σου.. δικά μου δεν ήτανε ποτέ… εσύ τα γένναγες μες στης ψυχής τα αόρατα τα βάθη.

Δεν σου χρεώνω… Κατανοώ… το αδύνατο δεν ζήτησα ποτέ… τις αντοχές σου σέβομαι… τα βήματα σου τόσο αντέχουν και οι λογισμοί σου έχουν μέτρο άλλο.

Τον χώρο που σου άνοιξα να τον γεμίσεις με καρδιά… καλά στην φύλαξα και πίσω στην γυρίζω… η οικονομία δεν της πρέπει.

Όσα ποτέ δεν ήσουνα και έγινες, μην τα κρατήσεις μυστικά… μοιράσου τα… μεγάλωσες καρδιά μου… απλώσου… ανδρώθηκες… προχώρα.

Χαμόγελο ελπίδας σου έχω ραμμένο στο ύφασμα της σάρκας… με τα φιλιά μου κέντησα… με την καρδιά σε σκέπασα… με την ουσία μου πλήρωσα… δεν σου χρωστάει η "ζωή" μου.

Κι αν λιγοστέψεις κάποτε αγάπη αγίνωτη… θυμήσου όσα καλά σου έχουν δοθεί… φέρε στο νου σου το «πολύ»… να στάξει στην "ψυχή" σου… μουρμούρισε τα λόγια τα όμορφα… θυμήσου.

Δεν σου μετράω τα «πόσα» σου… μεγέθη δεν υπάρχουν…
Μετράω που ήσουνα εδώ… και με έκανες να νιώσω…

Εμένα... την ψυχή...

Αιθηρόη...

Να έχετε αγάπη στην καρδιά, φως στο πνεύμα,
θάρρος στην ψυχή και αλήθεια στο στόμα...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Αιθηρόη στις Κυρ 18 Σεπ - 19:01:12, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Αιθηρόη
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2417

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω να πω… Για τον Φίλο...   Κυρ 18 Σεπ - 17:35:25

Να έχετε αγάπη στην καρδιά, φως στο πνεύμα,
θάρρος στην ψυχή και αλήθεια στο στόμα...

http://www.aoratos-naos.com
ilia

Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1946

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω να πω… Για τον Φίλο...   Κυρ 18 Σεπ - 20:35:41

"Don't turn away (don't give in to pain) don't try to hide (though they're screaming your name) don't close your eyes (God knows what lies behind them)don't turn out the light (never sleep never die)"

ilia

Τοξότης
Αριθμός μηνυμάτων : 1946

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω να πω… Για τον Φίλο...   Κυρ 18 Σεπ - 20:35:58

"Don't turn away (don't give in to pain) don't try to hide (though they're screaming your name) don't close your eyes (God knows what lies behind them)don't turn out the light (never sleep never die)"

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ilia στις Δευ 19 Σεπ - 21:21:30, 1 φορά
maggisoula

Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω να πω… Για τον Φίλο...   Δευ 19 Σεπ - 0:17:55

Τα διάβασα όλα και όπω είπα σα να μίκρηνα και σα να μεγάλωσα. Αύριο θα τα διαβάσω ξανά και ξανά π΄αλι. Τώρα είμαι ζαλισμένη από το προχωρημένο της ώρας κιεγώ θέλω να γράψω σωστά. Ευχαριστώ τους γονείς μου πάντως που με πήγαν σχολείο και μ έμαθαν να διαβάζω.
anarhos

Κριός
Αριθμός μηνυμάτων : 639

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω να πω… Για τον Φίλο...   Τρι 27 Σεπ - 23:15:31

"Τα βλέφαρα μου κλεισμένα και λάμπει(ς) ωσάν ήλιος βαθιά μου"

Σικελιανός Αλαφροίσκιωτος

lordos

Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 202

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω να πω… Για τον Φίλο...   Κυρ 12 Μαϊος - 22:24:15

κλαπ! κλαπ!

Ευχαριστώ πολύ ψυχή!
lordos

Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 202

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω να πω… Για τον Φίλο...   Κυρ 12 Μαϊος - 22:25:21

Αιθηρόη έγραψε:

Πόσο αλήθεια είναι αυτό!
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω να πω… Για τον Φίλο...   Δευ 19 Μαϊος - 12:55:14

Αιθηρόη έγραψε:
Μην με φοβάσαι… μην με κοιτάς με απορία… δίπλα σου ήμουν… μα δεν έβλεπες πώς ορίζεται ο άνθρωπος…

Τα ερωτήματα σου είχα πάνω μου… μέσα μου… στην γη μου… δικοί σου σπόροι… δικό σου έργο απ τα «μπορώ» του «έχω» σου… δικό σου θέρος…

Με ρωτάς;

Δεν ξέρω άνθρωπε αν είμαι η ίδια… εκείνη που γνώρισες… φτιάχτηκα… σμιλεύτηκα κομμάτι κομμάτι με κάθε σου λέξη… πράξη… άγγιγμα… άρνηση… αγάπη… χάδι… χτύπημα… μα δεν με αναγνωρίζεις.

Δεν είσαι αθώος… μήτε άδικος είσαι… δεν κατάλαβες… τόσο μπορούσε να εξηγήσει η γνώση που είχες φτιάξει.

Δεν ήμουν αμέτοχη… δική μου ευθύνη ο χώρος που σου δόθηκε να εξασκήσεις την ακάλυπτη πίστη του εαυτού σου.

Τα δικά σου απλά… τα δικά μου δυσνόητα… φερμένα από έναν κόσμο που δεν υποπτεύθηκες ποτέ σου, μαθημένος στα αμφίβολα της απαίδευτης καρδιάς σου.

Δεν είμαστε ίδιοι… το άπλετο της ψυχής το τρόμαξες… δεν πίστεψες γιατί μισά συνήθισες να παίρνεις. Τόσο σε πόνεσαν…

Και σου ήταν πιο εύκολο να σε πονούν… έμαθες στα αντίθετα να παλεύεις… δεν χώρεσε στο νου σου η τόση αγάπη άνευ όρων.

Λάθος οι πράξεις των μαθηματικών σου μάτια μου… δεν την ζυγίζεις την αγάπη με τον νου… μα με αυτά που νιώθεις και γίνεσαι.

Δεν μετανιώνω… προδότης του εαυτού μου δεν το μπορώ να είμαι… όσα σου έδωσα, δικά σου.. δικά μου δεν ήτανε ποτέ… εσύ τα γένναγες μες στης ψυχής  τα αόρατα τα βάθη.

Δεν σου χρεώνω… Κατανοώ… το αδύνατο δεν ζήτησα ποτέ… τις αντοχές σου σέβομαι… τα βήματα σου τόσο αντέχουν και οι λογισμοί σου έχουν μέτρο άλλο.

Τον χώρο που σου άνοιξα να τον γεμίσεις με καρδιά… καλά στην φύλαξα και πίσω στην γυρίζω… η οικονομία δεν της πρέπει.

Όσα ποτέ δεν ήσουνα και έγινες, μην τα κρατήσεις μυστικά… μοιράσου τα… μεγάλωσες καρδιά μου… απλώσου… ανδρώθηκες… προχώρα.

Χαμόγελο ελπίδας σου έχω ραμμένο στο ύφασμα της σάρκας… με τα φιλιά μου κέντησα… με την καρδιά σε σκέπασα… με την ουσία  μου πλήρωσα… δεν σου χρωστάει η "ζωή" μου.

Κι αν λιγοστέψεις κάποτε αγάπη αγίνωτη… θυμήσου όσα καλά σου έχουν δοθεί… φέρε στο νου σου το «πολύ»… να στάξει στην "ψυχή" σου… μουρμούρισε τα λόγια τα όμορφα… θυμήσου.

Δεν σου μετράω τα «πόσα» σου… μεγέθη δεν υπάρχουν…
Μετράω που ήσουνα εδώ… και με έκανες να νιώσω…

Εμένα... την ψυχή...

Αιθηρόη...

maggisoula

Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέλω να πω… Για τον Φίλο...   Παρ 23 Μαϊος - 11:46:04

Θέλω να πω… Για τον Φίλο...
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ.-
Μετάβαση σε: