H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Ενημέρωση 26-8-2011

Πήγαινε κάτω 
+7
kirka
anarhos
Άρης
morgana
leontas
ilia
Αιθηρόη
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Ενημέρωση 26-8-2011  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενημέρωση 26-8-2011    Ενημέρωση 26-8-2011  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 16 Σεπ - 23:34:12

Αχ danay χαρηκά πολυ , κάπως 'ετσι ήμουν και εγώ κάποτε .
Ξέρεις όταν λές αλήθεια σε σένα όλα είναι όμορφα.
Σε μερικούς ίσως τους φανή παράξενο αλλά συνηθήζουν με αυτό που είσαι και θέλεις , επειδή αυτο που κάνεις το κάνεις
με την καρδιά σου.
Ενημέρωση 26-8-2011  - Σελίδα 2 3260818684 Ενημέρωση 26-8-2011  - Σελίδα 2 894006417 Ενημέρωση 26-8-2011  - Σελίδα 2 1059784619
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Ενημέρωση 26-8-2011  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενημέρωση 26-8-2011    Ενημέρωση 26-8-2011  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ 12 Ιαν - 20:24:01

Αιθηρόη έγραψε:
Αυτό που δεν κατανοείς, είναι πως δεν βοηθάει να δεις τα πράγματα με τον δικό μου τρόπο… αυτό που χρειάζεται, είναι να βρεις έναν τρόπο (δικό σου τρόπο…) για να βλέπεις και να αντιλαμβάνεσαι τα «πράγματα»…

Προσπαθώ να σας κατανοώ τον καθένα ξεχωριστά, ώστε να… «μεταφράζω» όσο μπορώ καλύτερα αυτά που θέλω να σας πω, σύμφωνα με την «γλώσσα» του καθενός… διότι ο καθένας μας ξεχωριστά, έχει την δική του «Γλώσσα»… έχει τον δικό του τρόπο να ακούει, να βλέπει, να κατανοεί, να αντιλαμβάνεται, να αποκωδικοποιεί, να σκέφτεται…

Το σημαντικό λοιπόν, δεν είναι να κατανοήσεις εμένα (και την κάθε «εμένα») ή να δεις με τον δικό μου τρόπο… αλλά να ανοίξεις τις εσωτερικές σου πύλες, ώστε να μπορείς να εισπράττεις πιο καθαρά την όποια αλήθεια και να παίρνεις όσα περισσότερα μπορείς από όσα σου προσφέρει σαν Γνώση, η Ζωή… ο Κόσμος… το Όλον…

Βρες πρώτα τον δικό σου «βηματισμό»… τον δικό σου «ήχο»… την δική σου «φωνή»… το αληθινό και αυθόρμητο της σκέψης σου… διότι για να αρχίσεις να διερευνάς τον Κόσμο γύρω σου, για να μπορείς να είσαι αγνός αναζητητής της γνώσης και της αλήθειας… και για να μπορείς να είσαι σε θέση να επιλέγεις με πραγματικά Ελεύθερη Βούληση και συνείδηση, χρειάζεται να Ανα-γνωρίσεις ποιος Είσαι…

Και για να συμβεί αυτό το τελευταίο, είναι απαραίτητο, να αφήσεις στην άκρη όσα πίστευες ως τώρα και να ξεκινήσεις να ελέγχεις εκ νέου, όλες σου τις πεποιθήσεις… να βρεις ποιες είναι ξένες και ποιες δικές σου…

Γνωρίζω πως πιο δύσκολο είναι να βρεις την αλήθεια μέσα σου, παρά τις αλήθειες έξω…

Γνωρίζω πως έχουμε τόσα προβλήματα να αντιμετωπίσουμε και πως για αυτήν την διαδικασία, χρειάζεται καθαρός και ελεύθερος χώρος…

Δεν χρειάζεται να συμβεί βιαστικά… σιγά σιγά… μην προσπαθείτε να βρείτε τι σκέφτεστε για «κάτι» (είτε αυτό βρίσκετε μέσα σας, είτε στον Κόσμο γύρω σας), διότι δεν βοηθάει… Εντοπίστε τί και πώς νιώθετε για αυτό… ξεκινήστε με αυτό τον τρόπο… ξεχάστε για λίγο τι νομίζατε ή πιστεύατε κτλ… «κοιτάξτε» το, σαν να το «βλέπετε» πρώτη φορά… πειραματιστείτε μαζί του… τι αισθήματα σας προκαλεί πραγματικά και βαθιά… αφήστε απ έξω το μυαλό… στην αρχή θα είναι δύσκολο να το κάνετε αυτό, αλλά να επιμένετε… το «μυαλό» έμαθε να έχει τον έλεγχο και θα τον υπερασπιστεί… ξέρει όμως πότε πρέπει να κάνει πίσω, κι αυτό θα του το μάθετε εσείς…

Δανάη τα παραπάνω είναι και μια απάντηση (αν και καθυστερημένη και ζητώ συγνώμη!), στην ερώτηση σου για το Γγνθι σατόν…

Όταν μάθουμε να αναγνωρίζουμε τα «πράγματα» αυτά καθ αυτά… θα έχουμε κάνει ένα πολύ σημαντικό βήμα…

Και μην είστε αυστηροί με τον εαυτό σας… απλά κατανοήστε, πως κάθε φορά, θα μπορείτε να βρείτε ένα μέρος του…

Και προσπαθήστε να θυμάστε, πως ο σκοπός είναι να νιώσετε μέσα σας ελεύθεροι και γαλήνιοι… και πως είναι σημαντικό, να κάνετε ειρήνη με τον εαυτό σας… διότι μέσα μας είμαστε δυστυχισμένοι, όταν δεν συμφωνούμε με όσα κάνουμε και αντί να το αντιμετωπίσουμε με αλήθεια και θάρρος, κρυβόμαστε και μας θάβουμε πιο βαθιά…

Σε αυτό οφείλονται οι εσωτερικές μάχες και πόλεμοι… η εσωτερική δυσαρμονία και ταραχή… και όλα αυτά με την σειρά τους, οφείλονται στο ότι άλλο Είμαστε και άλλο μας έμαθαν να είμαστε…

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spitha

spitha


Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 151

Ενημέρωση 26-8-2011  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενημέρωση 26-8-2011    Ενημέρωση 26-8-2011  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 27 Οκτ - 15:44:54

Ωπ! να που εδω στις ανακοινωσεις του Ναου συναντησα ενα θεμα που με απασχολουσε και με απασχολει. Πως πρεπει να αντιδραμε και να φερομαστε
στο κακοβουλο, στο στεναχωρο, στην ανοησια, στο απαιδευτο και οτι αλλο μπορει να σκεφτει κανεις. Μου αρεσαν ολες οι απαντησεις και της Αιθηροης και της Αγγελικης και του Εμμανουηλ και της Μαγισσουλας και ολων.
Η Αιθηροη εγραψε αυτο το απιθανο που μου εκανε γκλιν γκλον και ξανα γκλιν γκλον
"Το σημαντικό λοιπόν, δεν είναι να κατανοήσεις εμένα (και την κάθε «εμένα») ή να δεις με τον δικό μου τρόπο… αλλά να ανοίξεις τις εσωτερικές σου πύλες, ώστε να μπορείς να εισπράττεις πιο καθαρά την όποια αλήθεια και να παίρνεις όσα περισσότερα μπορείς από όσα σου προσφέρει σαν Γνώση, η Ζωή… ο Κόσμος… το Όλον… "
και η Αγγελικη αυτό
"και επιμενωντας να υιοθετω εναν τροπο,μια συμπεριφορα ξενη προς εμενα,εχασα πολυ,πολλα,εχασα εμενα την ιδια...καπου κουραστηκα και θεωρησα οτι πρεπει να φερομαι οπως μου φερονται για να επιβιωσω...κι εκανα λαθος.δεν γινετε ετσι.δεν μπορω να ειμαι κατι αλλο.δεν θελω πια!θελω να υπερασπιζομαι τις ιδεες,τις αρχες μου,τον τροπο που βλεπω τον κοσμο,κι ας με λενε χαζη,αφελη,ονειροπαρμενη,οτιδηποτε...πιστευω οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν κατι καλο μεσα τους...πιστευω οτι δεν εχουμε δικαιωμα να αρνουμαστε την αγαπη σε κανεναν...πιστευω οτι μια αγκαλια γεματη τρυφεροτητα ειναι το καλυτερο φαρμακο για τον πονο της ψυχης,και οχι μονο...πιστευω σε νεραιδες,ξωτικα...εξω και εσω γιηνους...σε αγγελους και δαιμονες...πιστευω οτι ο θεος οποιος ειναι τεσπα εκει εξω,μ'αγαπα οπως ειμαι,γι'αυτο που ειμαι...κι οπως ειπε κι φιλη μας η μαγισουλα θελει θαρρος...αλλα θα ειμαι καλα,αν ειμαι εγω!"




Κουραζει να φερεσαι οπως σου φεροντε
οπως και κουραζει να φερεσαι παντα καλα, παντα καλοπροαιρετα και οι αλλοι
να ικανοποιουν τους εγωισμους τους, γιατι εχεις και εσυ εναν εγωισμο
εκτος εαν... εκτος εαν τον μειωσεις, τον εκμηδενισεις και δεις την ουσια σου, που δεν ειναι αλλη απο την αγαπη.Ειναι δυσκολο πολυ.Πολυ δυσκολο να μπορεις καθημερινα να ξεχωριζεις τα πραγματικα κινητρα των πραξεων και λογων σου και να τα ελεγχεις.Αλλα θεωρω οτι αξιζει τον κοπο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://myfilms-in.blogspot.gr/
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Ενημέρωση 26-8-2011  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενημέρωση 26-8-2011    Ενημέρωση 26-8-2011  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 18 Μαρ - 18:04:56

Επισκέπτης έγραψε:
danay,  magisoula, ποιος   στα  αληθεια  τολμησε  να   ριξει   το   βλεμμα   του  στα   βαθη  της   ψυχης   και   του   μυαλου  των  ποιο   γονιμων  ανθρωπων   της  καθε   εποχης;  ποιος  τολμησε  να  ακουση   τις  βουβες  κραυγες   τους;  ποιος  τολμησε  ποτε   να   σκεφθει    με  ψευτικα    μυαλα,     πως   η   θλιψη  και  η  μοναξια   μιας  ''θαλασσας''  ειναι  για   ενα  φιλι   του  ηλιου...   θα   ηθελε   να   την   καταπιη....   ολακερη   με   μιας...  να   γινει  αερας...  υψος....   φως.....   οπως  ο   ηλιος  αγαπα   την   ζωη   και   ολες  τις   βαθειες   θαλασσες....      γιατι   ο  ερωτας  του  ηλιου  ειναι   αγνος,  ειναι   σαν  την  επιθυμια   του   δημιουργου ,  χμμμ....  ποιος   απο   εμας     αραγε   ειναι   ηλιος,  για   να   αγαπηση  τα  βαθη  αναλογα   το   υψος   του;;;;;;  
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ενημέρωση 26-8-2011
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Ενημέρωση 17-3-2011 Πέμπτη
» Ενημέρωση 27-11-2011
» Ενημέρωση 19-7-2011
» Ενημέρωση 17-2-2012
» Ενημέρωση 23-12-2011...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ - ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ :: ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΟΡΑΤΟΥ ΝΑΟΥ-
Μετάβαση σε: